Sieć 5G SkyBender od Google’a, dostarczana dronami?

Firma Google testuje superszybki internet 5G (Project SkyBender), który jest obsługiwany przez zasilane energią słoneczną drony.

Internet 5G od Google

Wszyscy doskonale wiedzą, że Google to nie tylko wyszukiwarka internetowa i poczta e-mail, ale bardzo dużo różnych dziwnych projektów: somojeżdżący samochód, zaawansowana robotyka, szybki internet i wiele innych. Teraz gigant technologiczny pracuje nad ultraszybką siecią 5G, która miałaby być dostarczana przez drony!

Zobacz także: Internet mobilny 5G może być już w 2017 roku

Jak donosi Guardian, tajny projekt o nazwie kodowej SkyBender, jest obecnie w fazie testów w Spaceport America w Nowym Meksyku. Internet bezprzewodowy (mobilny) od Google’a może oferować prędkość transmisji danych około 40 razy szybszą niż maksymalne prędkości plany 4G/LTE, które dostępne są obecnie dla smartfonów i innych urządzeń.

Do testów swojej mobilnej sieci internetowej, firma Google wynajęła 15 000 stóp kwadratowych powierzchni hangaru (14 arów) i utworzyła specjalne centrum kontroli lotu. Firma chce w końcu wykorzystać swoje bezzałogowe drony napędzane energią słoneczną do zapewnienia szybkiej łączności internetowej na całym świecie.

Centrum kontroli lotów w Nowym Meksyku Spaceport Center, gdzie Google testuje drony z kolektorami słonecznymi.
Centrum kontroli lotów w Nowym Meksyku Spaceport Center, gdzie Google testuje drony z kolektorami słonecznymi. Fot.: New Mexico Spaceport Authority

Pomysł niewiele różni się od prowadzonego Projektu Looon Google, o którym Google mówi już głośno, ale w przypadku SkyBender Project to drony będą pełniły funkcję mobilnych hotspotów zamiast balonów napędzanych ciepłym powietrzem. Ta idea przypomina także pomysł Facebooka na dostęp do internetu dzięki dronom.

Nowa sieć 5G działa na falach krótkich transmisji radiowej, która oferuje bardzo wysokie prędkości, ale o wiele mniejszy zasięg niż w przypadku 4G, a dodatkowo siła sygnału nie jest tak odporny na złe warunki pogodowe. Źródła mówią, że Google eksperymentuje ze skomplikowaną technologią „układów fazowych”, aby zwiększyć zasięg swoich dronów 5G.

Google nie opublikowało jeszcze żadnych oficjalnych informacji na ten temat i nie jest wiadome kiedy drony udostępniające internet 5G (o ile w ogóle) będą działały w przestrzeni publicznej. Ale takie inicjatywy jak Project Fi pokazują, że firma jest zdeterminowana, aby dostarczyć jak największej liczbie ludzi na świecie szybkie łącze internetowe.

Trzymamy kciuki za powodzenie projektu!

źródło: Techradar – Google is testing a superfast 5G network powered by drones