Internet mobilny 5G może być już w 2017 roku

Testy sieci 5G przeprowadzone przez pokazują, że jest ona szybsza niż Google Fiber. Pierwsi użytkownicy będą mogli z niej korzystać już w 2017 roku.

Technologia internetu mobilnego 5G w sieci Verizon (testowe prędkości)

Internet w sieci 5G może sprawić, że Google Fiber będzie wydawał się wolny… Pierwsze testy internetu mobilnego w technologii 5G w sieci Verizon pokazują, że połączenie może osiągnąć prędkości 30-50 razy szybszą niż 4G/LTE – to więcej niż prędkość internetu przewodowego Google Fiber oferowanego przez Gigabit.

Operator komórkowy Verizon spodziewa się, że wdrożenie komercyjne nowej technologii internetu bezprzewodowego może nastąpić już w 2017 roku – to o 3 lata wcześniej niż oczekiwano.

Aby zobrazować Wam jak duża prędkość oferowana jest przez technologię 5G, wyobraźcie sobie, że pobranie filmu „Autostopem przez Galaktykę” w sieci LTE zajmuje około 6 minut, podczas gdy w sieci 5G film znalazłby się na urządzeniu w ciągu zaledwie 15 sekund!

Oczywiście podczas udostępnienia sieci wielu klientom przepustowość nie będzie tak duża jak w warunkach laboratoryjnych. Na pocieszenie dodam, że na początek niewiele urządzeń będzie w stanie korzystać z tej technologii, więc Ci szczęśliwcy, którzy będą mieli urządzenia obsługujące siec 5G będą zadowoleni.

Verizon zapowiadając uruchomienie superszybkiego internetu mobilnego w ciągu najbliższych 12 miesięcy z pewnością zachęci konkurencję do przyspieszenia prac nad nową technologią. Oczekiwano, że Korea Południowa będzie pierwszym krajem, w którym zostanie uruchomiona próbna sieć 5G podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2018 roku, a następnie Japonia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 roku.

Do tej pory ograniczono próby do własnych ośrodków innowacji Verizon w Waltham, Massachusetts, i San Francisco. Oprócz dobrych chęci, zanim 5G zostanie uruchomione komercyjnie, sieć będzie potrzebowała zgody rządu na zwolnienie więcej pasm widma radiowego.

Która firma będzie pierwszą, która zaoferuje smartfona obsługującego standard 5G w USA? HTC wygrało wyścig 4G wprowadzając Evo 4G w 2010 roku, podczas gdy Samsung Galaxy S6 jako pierwszy wspierał 150 Mbit/s w przyspieszonej sieci LTE.

Nie byłbym zaskoczony, gdyby kolejny wyścig wygrał któryś z chińskich producentów smartfonów…

źródło: 9TO5Mac – Verizon’s 5G tests show it to be faster than Google Fiber, could launch as early as 2017