Co to jest mobikieta?

Czy jest coś takiego jak etykieta mobilna? Nie słyszałem, żeby ktoś używał pojęcia mobikieta lub wprowadził zasady obowiązujące użytkowników mobilnych? Może czas to zrobić?

Pewnie wielokrotnie spotkaliście się z pojęciem netykieta, które odnosi się do użytkowników internetowych i określa zasady przyzwoitego zachowania w internecie. W skrócie netykieta to etykieta obowiązująca w sieci. Warto zauważyć, że netykieta nie określa wszystkich zasad, które mogłyby odnosić się do użytkowników mobilnych i przyzwoitego zachowania się korzystając ze smartfona albo korzystania z internetu przez urządzenia mobilne.

Mogę śmiało powiedzieć, że mobirank.pl jako pierwszy pokusił się o stworzenie takich zasad (w Polsce), które przedstawiamy poniżej i dumnie nazywamy mobikietą. Jeśli w Google’u nie ma takiego pojęcia, to myślę, że powyższe zdanie nie jest nadużyciem. W sieci można znaleźć różne artykuły na temat tego, jak korzystać z telefonów komórkowych, albo listy zasad na temat etykiety używania smartfonów – nie jest to natomiast zdefiniowane jednym słowem (znajdziemy mobile phone etiquette, ale nie mobi-etiquette, itp.)

Stworzyliśmy specjalną podstronę mobikieta.pl, na której będziemy uzupełniali definicję i zasady we współpracy z chętnymi :-) Zapraszamy wszystkich czytelników do komentowania, jeśli chcecie uzupełnić definicję i dodać kolejne zasady mobikiety.

Mobikieta, podobnie jak netykieta, czy zwykłe zasady poprawnego zachowania, nie jest nigdzie zdefiniowana ani określona. Oprócz tabliczek z przekreślonym telefonem komórkowym przed salami konferencyjnymi, czy też zdrowym rozsądkiem w niektórych miejscach publicznych, nie ma żadnych przepisów, czy też paragrafów, na podstawie których karanoby osoby łamiące takie zasady. Jednak, jeśli ktoś korzysta z urządzeń mobilnych w sposób nieuprawniony, lub przyczynia się do złamania prawa za pomocą smartfona, tabletu, lub innego urządzenia mobilnego, może ponieść surowe konsekwencje prawne, w tym może zostać pozbawiony wolności.

My jednak nie będziemy zajmować się tworzeniem prawa, nie mamy też takich kompetencji i uprawnień, ale spróbujemy stworzyć listę ogólnych zasad, które wynikają ze zdrowego rozsądku i obecnego stanu technologicznego świata, w którym żyjemy.

Smartfony świecą, dzwonią, wydają dźwięki a nawet potrafią wprawiać w ruch inne przedmioty – pamiętajmy o tym, że w Polsce przypada około 1,3 telefonu na jednego użytkownika! A gdyby tak wszystkie zaczęły dzwonić, wibrować i świecić? Nie podam analogii i obliczeń, ale na pewno ktoś obliczył ile to jest na przykład energii potrzebnej do różnego rodzaju przedsięwzięć.

Nikt z nas nie lubi być ograniczany, ale potraktujmy te zasady jako konsekwencja empatii, kultury osobistej i kultywujmy dobre zwyczaje, także jeśli chodzi o korzystanie ze smartfonów.

MOBIKIETA – definicja

mobikieta ~kiety, ~kiecie, m, blm | techn. telekom. inform. | zbitka wyrazów: mobi (ang. mobile) i etykieta 1. «zbiór zwyczajowych zasad korzystania z urządzeń mobilnych» 2. «zbiór zasad zachowania się podczas korzystania z urządzeń i internetu mobilnego»

mobikieta - definicja hasła
mobikieta – definicja hasła

MOBIKIETA

Zasady

 1. Wszelkie zasady netykiety, jeśli dotyczą korzystania z internetu za pomocą urządzenia mobilnego, zawierają się w mobikiecie – nie ma też potrzeby ich tutaj powtarzać – należy je przestrzegać, na przykład podczas pisania SMS-ów, e-mailii, rozmów przez komunikatory, czaty itp.
 2. Należy pamiętać, że jeśli korzystamy z telefonu komórkowego (smartfona), to my musimy zadbać o to, aby nie przeszkadzać innym w otoczeniu (nigdy odwrotnie!).
 3. Nie korzystaj z urządzenia mobilnego podczas wykonywania innej czynności! Należy unikać wykonywania połączeń podczas jazdy samochodem (jeśli prowadzimy), jazdy autobusem lub pociągiem, zakupów, wypłacania pieniędzy z bankomatu, czy czekając w kolejce. Oczywiście powyższe zachowanie nie odnosi się do sytuacji awaryjnych, takich które nie mogą poczekać lub zależy od tego czyjeś życie.
 4. Miejsca, w których nie należy używać telefonu:
  • łazienka, toaleta (znamy sporo przypadków utonięć smartfonów)
  • winda
  • szpital
  • poczekalnia
  • taksówka, autobusy, metro, pociągi, trolejbusy (inne miejskie środki transportu)
  • spotkania
  • biblioteki, muzea, miejsca kultu (kościoły, świątynie)
  • szkoła, lekcje i wykłady
  • występy na żywo (teatry, koncerty, przedstawienia, etc)
  • pogrzeby i śluby
  • kina – nawet jeśli telefon jest w trybie wibracji, ludzie mogą je usłyszeć podczas spokojnej części filmu, a światło z ekranu telefonu bardzo rozprasza – nie sprawdzaj godziny, ani wiadomości tekstowych podczas seansu – zapomnij o telefonie do końca filmu, zastanów się po co idziesz do kina, korzystać ze smartfona, czy rozerwać się przy dobrym kinie?
  • podczas wizyty u krewnych i znajomych
  • należy wyłączyć telefon w każdej sytuacji, w której jesteśmy do tego zobowiązani, np. w samolocie lub w każdym innym miejscu, w którym możemy przeszkadzać innym (wyjątkiem są oczywiście ważne sytuacje, kiedy nie możemy przejść do prywatnego miejsca, a musimy wykonać telefon).
 5. Jeśli ktoś w dobrej wierze prosi, aby wyłączyć telefon komórkowy (smartfon), należy to uwzględnić. Zapewne ludzie mają powód, aby o to prosić, nie należy przyjmować, że próbują narzucić Ci swoją wolę lub Cię zdominować. Weź pod uwagę to, że są osoby cierpiące na padaczkę skroniową albo inne neuroczuciowe problemy. Niektóre dźwięki lub wibracje mogą wywołać u nich poważne dolegliwości.
 6. Podczas rozmowy przez telefon staraj się być przynajmniej 3 metry od innych osób. Większość ludzi nie chce słuchać o czym mówisz.
 7. Staraj się rozmawiać przez telefon w zamkniętych pomieszczeniach.
 8. Nie mów zbyt głośno do telefonu – minęły czasy „międzymiastowych”, a jeśli zgubisz zasięg to krzyczenie i tak nic nie da :)
 9. Nie używaj funkcji „głośnomówiącej” (rozmowy przez głośnik), jeśli nie jest to konieczne.
 10. Nie odkładaj telefonu w pobliżu innych urządzeń elektrycznych, szczególnie tych z głośnikiem.
 11. Nie rób zdjęć, ani nie kręć filmów smartfonem osobom, które nie wyraziły na to zgody, lub nie wiedzą, że są nagrywane.
 12. Podczas rozmowy w miejscu publicznym nie podawaj żadnych danych osobowych, imion, nazwisk, numerów, nazw firm itp. Jeśli dzwoniący chce uzyskać od Ciebie takie dane, prześlij je wiadomością tekstową (SMS-em, e-mailem, komunikatorem) lub oddzwoń, gdy będziesz miał pewność, że nikt Cię nie słyszy.
 13. Nie należy korzystać z telefonu, gdy jemy z kimś posiłek, lub jesteśmy ze znajomymi w pubie. Najlepiej wyłączyć telefon całkowicie, a jeśli czekasz na ważny telefon, wycisz go. Gdy zadzwoni ważny telefon, na który czekasz odejdź na bok, aby szybko porozmawiać, nigdy przy stole, albo w towarzystwie innych osób. Niech to trwa nie dłużej niż wyjście do toalety.
 14. Niedopuszczalne jest sprawdzanie social mediów, SMS-ów, czy przeglądanie stron podczas spotkań (nie tylko towarzyskich) – może to świadczyć o braku szacunku do osób nam towarzyszących. Istnieją już puby, które na wejściu rekwirują telefony, aby oddać je podczas opuszczania lokalu. Jeśli wiesz, że będziesz musiał porozmawiać przez chwilę, uprzedź znajomych, ewentualnie przeproś i odejdź w odosobnione miejsce.
 15. Należy pamiętać, że smartfony posiadają funkcję wyświetlania nieodebranych połączeń i możesz oddzwonić, gdy to tylko możliwe. Tak samo z odpowiedzią na SMS-y. To, że wszyscy mamy telefony komórkowe, nie oznacza, że mamy je przywiązane do ucha i mamy odbierać je w każdej chwili. Większość ludzi traktuje priorytetowo połączenie telefoniczne, nawet podczas rozmowy na żywo z drugą osobą! A to przecież nie taka kolejność! Nie musimy odbierać, żeby powiedzieć: zaraz oddzwonię. Po prostu oddzwoń, gdy skończysz rozmawiać z tą pierwszą osobą.
 16. Jeśli musisz skorzystać z telefonu lub mieć go włączonego w miejscu publicznym i nie możesz odejść na bok, warto wziąć pod uwagę poniższe wskazówki:
  • możesz napisać wiadomość tekstową
  • użyj funkcji wibracji
  • wyłącz dźwięki klawiatury i blokady ekranu
  • jeśli nie robisz innej rzeczy w tym czasie (np. nie prowadzisz samochodu) – napisz wiadomość
  • podczas jazdy, czy spaceru nie pisz wiadomości tekstowych!
  • nie pisz SMS-ów w samochodzie gdy jesteś na skrzyżowaniu, albo przed przejściem dla pieszych
  • nie pisz SMS-ów podczas konferencji lub spotkań – po prostu wyjdź na chwilę
  • podczas spotkań ze znajomymi rozmawiaj krótko i jeśli musisz przeproś ich na chwilę
  • pamiętaj, że Twój dźwięk dzwonka, powiadomień i klawiszy, może być też dokuczliwy dla osób w Twoim towarzystwie – szczególnie jeśli piszesz wiadomości na Facebooku i każda nowa wiadomość jest sygnalizowana przeszywającym „piiinggg”.

Wskazówki i porady

Pamiętaj, że poniższe wskazówki mogą być zaniechane w różnych sytuacjach.

 • Upewnij się, że masz wyłączony dźwięk klawiszy i blokady telefonu. Pomimo, że pisanie SMS-ów lub rozmawianie przez komunikatory na smartfonach wydaje się nieinwazyjne, nieustanne dźwięki wydawane podczas naciskania klawiszy może być denerwujące dla innych. Dźwięk klawiszy można przyciszyć albo całkowicie wyłączyć.
 • Nie każdy dba o dobre zachowanie podczas korzystania z telefonu, pamiętaj jednak, że nie każdy musi wysłuchiwać Twoich rozmów. Polecam Komórkowo-pociągowy horror Katarzyny Kolendy-Zaleskiej – myślę, że wielu z Was miało podobne sytuacje w życiu.
 • Są sytuacje, kiedy musimy mieć przy sobie telefon, wtedy najlepiej go wyciszyć, w innych sytuacjach najlepiej o nim zapomnieć.
 • Jeśli nie mieszkasz sam, wyłącz dzwonek lub wycisz telefon, kiedy współlokatorzy śpią. Jeśli telefon masz w pobliżu, nie ma potrzeby alarmować całego domu o tym, że ktoś do Ciebie dzwoni lub pisze – są też powiadomienia na wyświetlaczu lub diody sygnalizujące – nie zapominaj o tym.
 • Pamiętaj, że telefon powinien być w znacznej odległości od nas podczas snu – ze względów zdrowotnych chociażby.
Zakaz używania smartfonów
Zakaz używania smartfonów

Ostrzeżenia

 • Nie należy wykonywać zdjęć innym osobom bez pytania.
 • Nie rób i nie wysyłaj obraźliwych wiadomości tekstowych, zdjęć, filmów, itp.
 • Włączony telefon może mieć negatywny wpływ na inne urządzenia elektryczne lub magnetyczne i odwrotnie. Wyłączaj telefon w szpitalach, samolocie i innych miejscach, w których możesz wywołać zakłócenia. Alternatywnie w telefonie można włączyć tryb samolotowy, dzięki czemu telefon nie będzie próbował łączyć się wieżami telekomunikacyjnymi – w tym trybie nie zakłócasz innych urządzeń. Nie będziesz w stanie wysyłać lub odbierać połączenia głosowych czy tekstowych, ale nadal można używać aparatu, odtwarzacza multimedialnego, kalendarza, gier lub innych funkcji urządzenia mobilnego.
 • Rozmowy lub wysyłanie SMS-ów podczas jazdy jest niebezpieczne i nielegalne. Nie rób tego.
 • Należy pamiętać, że rozmawianie podczas jazdy za pomocą zestawu słuchawkowego lub głośnomówiącego może być tak samo rozpraszające jak podczas rozmowy z telefonem w ręce. Ludzki mózg nie jest przyzwyczajony do skupienia się na więcej niż jednej rzeczy naraz.

źródło: WikiHow: How to Practice Cell Phone Etiquette, How to Practice Proper Cellphone Etiquette