Jak zrobić zrzut ekranu na iPhone’ie?

Zobacz dwie metody, jak zrobić screena (zrzut ekranu) na najnowszych iPhone’ach pod systemem iOS, a także na iPadzie i iPodzie touch.

Zrzuty ekranu, zwane screenshots lub screenami, są nie tylko przydatne w aplikacji Snapchat albo w Tinderze – mogą okazać się przydatne jeśli chcemy pokazać jakiś problem, uchwycić jakiś ważny obraz lub wykorzystać w artykule takim jak ten.

Robienie screenshota na iPhone’ie 6s lub 6s Plus nie rózni się od poprzednich modeli iPhone’a. Warto jednak sprawdzić jakie istnieją metody robienia zrzutów – w tym jedną ręką.

W jaki sposób zrobić zrzut ekranu na iPhone’ie 6s (6s Plus) i wcześniejszych modelach z systemem iOS)

Czynności jakie musisz wykonać, aby zrobić zrzut ekranu są bardzo łatwe do zapamiętania. Wszytsko co musisz zrobić, to:

Krok 1A.

Naciśnij i krótko przytrzymaj jednocześnie przycisk Usypiania/Budzenia oraz przycisk Home (Początek). Warto krótko zacząć naciskanie od przycisku usypiania/budzenia a następnie od razu przycisk Home.

Można to zrobić na odwrót, ale możesz przypadkowo wywołac asystenta głosowego Siri. Problemy mogą pojawić się, jeśli chcesz zrobić screena zablokowanego ekranu, ponieważ pod Touch ID ustawione jest odblokowanie iPhone’a. Jesli zrobisz to dość szybko, to nie powinno być problemu.

Jak zrobić zrzut ekranu na iPhone'ie, iPadzie i iPodzie touch?

W iPhone’ach 6 i nowszych przycisk Usypianie/Budzenie znajduje się po prawej stronie. W starszych modelach iPhone’ów znajduje się na na górnej krawędzi po prawej stronie.

Krok 1B.

Możesz też zrobić zrzut ekranu, naciskając przycisk Usypiania/Budzenia, a potem naciskając przycisk Home (Początek). Ta metoda jest proponowana przez Apple, ale zauważyłem, że naciśnięcie obu przycisków jednocześnie jest znacznie bardziej płynne.

Jeśli sprawnie naciśniesz oba przyciski jednocześnie, to ekran telefonu zrobi się przez chwilę biały i usłyszysz dźwięk migawki aparatu (jeśli telefon nie jest wyciszony). Zrzut ekranu zostanie automatycznie zapisany w albumie ze zdjęciami Zrzuty ekranu w aplikacji Zdjęcia.

W ten sam sposób zrobisz zrzuty na iPadzie i iPodzie touch 5. generacji.

Jak zrobić screena – iPhone X?

Aktualizacja  wpisu: 12 września 2017 r.

Zastanawiasz się jak zrobić skrina (screen, zrzut ekranu) na iPhone’ie X, który nie ma już fizycznego przycisku Początek (Home)? W przypadku iPhone’a X przycisk domowy już nie istnieje, ale możliwość robienia zrzutów pozostała. Podobny mechanizm zastosowany jest również na smartfonach z systemem Android.

Oto jak to zrobić, krok po kroku:

  • Otwórz aplikację lub ekran, który chcesz zescreenować na iPhone’ie X.
  • Wybierz pożądany widok do uchwycenia na zrzucie.
  • Naciśnij i przytrzymaj jednocześnie przycisk boczny zasilania (Włącz/Wyłącz) z prawej strony telefonu iPhone X oraz górny lub dolny przycisk zwiększania głośności (w tym przypadku przycisk podgłaszania lub ściszania zastępuje przycisk Początek).
  • Na ekranie pojawi się przez chwile białe mrugnięcie i usłyszysz dźwięk migawki aparatu (jeśli dźwięk jest włączony).

Po zrobieniu zdjęcia z ekranu możesz użyć nowych funkcji systemu iOS 11, aby edytować i udostępniać grafikę.

Jak zrobić zrzut ekranu (screena) na iPhone'ie X 9iOS 11)
Jak zrobić zrzut ekranu (screena) na iPhone’ie X 9iOS 11)

UWAGA: Pod systemem iOS 11 zrzuty ekranu nie są od razu zapisywane w Rolce aparatu – pojawiają się na ekranie głównym w lewym dolnym rogu dopóki ich nie zapiszesz.

Jak zrobić zrzut ekranu na iPhone’ie jedną ręką?

Jeśli potrzebujesz lub chcesz robic zrzuty ekranów tylko jedną ręką dotykając ekranu, możesz to zrobić zmieniając Ustawienia dostępu.

Krok 1.

Możesz włączyć wspomaganie dotykowe (Assistive Touch) przechodząc do Ustawienia → Ogólne → Ułatwienia dostępu → Assistive Touch i włączyć przycisk wspomagania (zielony kolor przełącznika). Po właczeniu pojawi się półprzezroczysty przycisk na ekranie. To jest przycisk wspomagania dotykowego (Assistive Touch).

Robienie zrzutu ekranu na iPhone'ie jedną ręką

Krok 2.

Następnie należy wybrać opcję Dostosuj menu główne.

Krok 3.

Stuknij ikonę Własne (tę z gwiazdą) i wybierz Zrzut ekranu z listy. Przycisk zostanie dodany do menu wspomagającego funkcje dotykowe (Assistive Touch). Możesz również dotknąć jedną z domyślnych ikon, aby wymienić go na przycisk Zrzut ekranu, albo pod ikonami dotknąć niebieski „+”, aby dodać jako dodatkową 7. ikonę (tak jak na poniższym screenshocie).

Dostosuj menu główne w iPhone'ie i dodanie przycisku Zrzut ekranu

Krok 4.

Z dodaną opcją Zrzut ekranu do wspomagania dotykowego można zrobić zrzut sreena jedną ręką w dowolnym momencie, naciskając półprzezroczysty przycisk wspomagania, a następnie Zrzut ekranu. Usłyszysz dźwięk migawki i ekran urządzenia przez chwilę zamiga.

W tym przypadku screenshoty zapisywane są także w aplikacji Zdjęcia.

Przetestuj wszystkie powyższe opcje i daj nam znać, która z nich jest najlepsza dla Ciebie.

Zobacz także jak robić screenshoty (zrzuty ekranu) na smartfonach z Androidem.

źródło: iPhonehacks – How to take a screenshot on iPhone 6s or iPhone 6s Plus