Samsung A9 vs TSMC A9 – porównanie żywotności baterii

Nowe dane wskazują, że w iPhone’ach 6s i 6s Plus układy A9 wyprodukowane przez TSMC nieznacznie wyprzedzają procesory A9 Samsunga w większości testów baterii.

Pod koniec zeszłego tygodnia wybuchła afera chipgate związana z żywotnością baterii nowych iPhone’ów 6s oraz 6s Plus, posiadających układ scalony A9 wyprodukowany przez Samsunga. Z informacji, które podawali rozmaici testerzy miało wynikać, że bateria w modelach z układem wyprodukowanym przez firmę TSMC miała działać aż 10% dłużej. Okazuje się, że nie do końca jest to prawda.

Wraz z różnicą wielkości A9 zauważalna jest także różnica wydajności energetycznej poszczególnych modeli, i wiele raportów wskazuje, że tak jest. Samo Apple potwierdziło, że telefony z chipem od Samsunga mogą ieć o 2-3% mniejszą żywotność baterii.

Dzisiaj, serwis Ars Technica opublikował swoje własne wyniki testów baterii modeli z każdym z procesorów. Wygląda na to, że modele z A9 od TSMC wyprzedza nieznacznie te z A9 odSamsunga w wiekszości kategorii testowych, ale nie we wszystkich!

W badaniu serwisu Ars każdy iPhone miał ustawioną jasność na 200 nitów i wyjetą kartę SIM, aby zapewnić identyczną aktywnośc komórkową. iPhone’y 6s (6s Plus) poddane zostały kilku róznym testom, aby sprawdzić jak radzi sobie każdy z procesorów.

Testy baterii w iPhone'ach 6s z A9 od Samsunga i TSMC
Testy baterii w iPhone’ach 6s z A9 od Samsunga i TSMC

Jak widać na wykresie powyżej procesor A9 od TSMC ma lekką przewagę w prawie każdym teście, z jednym wyjątkiem: WebGL. W tym teście, Samsung A9 rzeczywiście odnotował nieznaczną przewagę 4 minut nad TSMC. W większości testów różnice jednak były znikome.

Test przeglądania stron przez sieć Wi-Fi wykazał natomiast, że różnica w żywotności baterii wyniosła jedynie 14 minut.  W benchmark GFXBench i Geekbench 3 zdecydowaną przewagę miał TSMC.

Uśrednienie wszystkich testów przeprowadzonych przez Ars potwierdza jednak, że wpływ rodzaju procesora A9 na żywotność jest nieznaczny z wynikiem około 2-3% dłuższego działania modeli z chipem TSMC.

Układ A9 w iPhone'ie 6s i 6s Plus

Większość testów, które odbyły się od czasu ogłoszenia aferty chipgate potwierdza oświadczenie Apple’a, że żywotność baterii modeli z dwoma różnymi układami A9 jest mniej więcej taka sama, a odnotowane różnice nie powinny być powodem do niepokojów. Jeśli zastanawiałeś się, czy model z procesorem od Samsunga ma słabszą baterię, to jest mało prawdopodobne, że zauważysz w tym modelu istotną różnicę w czasie pracy na jednym ładowaniu.

źródło: 9TO5Mac – New data shows TSMC A9 chip slightly outpaces Samsung version in most battery tests od Ars Technica – Samsung vs. TSMC: Comparing the battery life of two Apple A9s