Chipgate – wszystko co musisz wiedzieć o A9

O co chodzi z aferą „chipgate” dotyczącą iPhone’a 6s i 6s Plus? Jak sprawdzić jaki masz procesor A9 w swoim iPhone’ie? Zobacz nasz chipgate FAQ.

Jeśli nie wiesz co to jest chipgate? To znaczy, że od dwóch dni słabo przeglądałeś newsy w internecie :) Od wczoraj wszystkie media branżowe opisują tzw. aferę chipgate związaną z procesorami A9 w najnowszych iPhone’ach 6s i 6s Plus.

W zeszłym roku, po premierze iPhone’a 6 i 6 Plus w internecie wybuchła afera bendgate, która dotyczyła rzekomego wyginania się iPhone’ów – w tym roku Apple zadbało o solidną obudowę z aluminium serii 7000 i trudno o wyginanie, więc należało poszukać głębiej. Bateria nie? Ale blisko – procesor A9, który ma mieć wpływ na żywotność baterii.

Chipgate - afera z procesorem A9 w iPhone 6s i 6s Plus (Samsung i TSMC)

O co chodzi z aferą chipgate?

Zobacz także: Samsung A9 vs TSMC A9 – porównanie żywotności baterii

Firma Apple kupuje swoje podzespoły od innych producentów, tak też było w przypadku procesora A9 w tegorocznych modelach iPhone’ów 6s. Aby sprostać zapotrzebowaniu, firma z Cupertino outsourcowała produkcję procesorów A9 do dwóch firm: Samsunga i TSMC.

Co ciekawe chipsety produkowane przez te firmy mają różne rozmiary. Procesor od Samsunga jest nieco mniejszy i produkowany jest w procesie 14 nanometrowym, podczas gdy większy od TSMC w procesie 16 nm. Tak więc wersja Samsunga ma 96 milimetrów kwadratowych, TSMC 104,5 milimetrów kwadratowych. Różnica wielkości wynika z użycia różnych technologii, ale nie powinna wpływać na wydajność urządzenia, ale niektórzy właściciele iPhone’ów 6s twierdzą inaczej.

Na poniższy materiał wideo udostępnionym na YouTube’ie przez Austina Evansa możecie zobaczyć porównanie wydajności baterii modelu iPhone’a z podzespołem od Samsunga i TSMC. Smartfony testowane były w tych samych warunkach, ale w zależności od wykonywanych czynności oba modele miały albo takie samo zużycie energii, albo model z chipem TSMC działał znacznie dłużej.

Evans wykorzystywał aplikację informacją o nazwie Lirum, która może zidentyfikować model procesora zainstalowany w iPhone’ie. Testowane smartfony miały różne modele A9, dzięki czemu można było zidentyfikować producenta.

Procesory produkowane przez Samsunga to: N71AP (iPhone 6s) i N66AP (iPhone 6s Plus), a produkowane przez firmę TSMC posiadają dodatkowo literę M w środku numeru modelu:  N71MAP (iPhone 6s) i N66MAP (iPhone 6s Plus).

Aplikacja mobilna Lirum zniknęła ze sklepu App Store, ale nie z inicjatywy Apple’a, ale wydawcy, który oświadczył, że aplikacja miała problemy z kompatybilnością z iPhone’em 6s Plus i iPadem Air 2. Wkrótce aplikacja ma się pojawić spowrotem w sklepie App Store.

Jak sprawdzić wersję procesora (producenta) A9 na iPhone’ie 6s i 6s Plus?

Model, a co za tym idzie producenta procesora A9 można sprawdzić dopiero po uruchomieniu telefonu. Nie ma możliwości rozpoznania producenta po numerze seryjnym, partii itp. Jeśli chcesz koniecznie sprawdzić, czy posiadasz iPhone’a z prockiem Samsunga, czy TSMC możesz użyć jedno z dostępnych narzedzi diagostycznych, których jest pod dostatkiem w sklepie App Store.

Jedną z darmowych aplikacji diagnostycznych jest np. Battery Memory System Status Monitor.

 1. Zainstaluj i uruchom aplikację diagnostyczną Battery Memory System Status Monitor.
 2. Wejdź w zakładkę System, która znajduje się na górze ekranu.
 3. Sprawdź numer znajdujący się przy pozycji Model, oto co oznaczają numery:
  • N71mAP — iPhone 6s z procesorem A9 od TSMC
  • N66mAP — iPhone 6s Plus z procesorem A9 od TSMC
  • N71AP — iPhone 6s z procesorem A9 od Samsunga
  • N66AP — iPhone 6s Plus z procesorem A9 od Samsunga

Chipgate: Samsung A9 N71AP w iPhone'ie 6s

Czy chipgate wiąże się „tylko” z czasem pracy na jednym ładowaniu, czy z czymś jeszcze?

Odkrycie różnych procesorów miało miejsce całkiem niedawno, dlatego też użytkownicy wciąż eksperymentują, zby sprawdzić czy model procesora ma wpływ na coś jeszcze oprócz czasu pracy baterii. Informacji pojawia się coraz więcej i cięzko stwierdzić, na ile sa one wiarygodne. Jeden z testerów odkrył, że chipy Samsunga oprócz tego, że kradną trochę więcej eergii, to nagrzewają się bardziej o 3 stopnie Celsjusza, ale działają także nieco szybciej…

Cała afera jest dziwna i ciężko stwierdzić, co jest przyczyną i ile winy jest w producencie procesora a ile w optymalizacji oprogramowania. Równie dobrze „defekt” może być związany z oprogramowaniem zarządzającym sprzętem.

Czy można zwrócić iPhone’a i dostać z … „dobrym” procesorem?

Jeśli kupiłeś iPhone’a w sklepie internetowym dzisiaj, to masz jeszcze 14 dni na testy i przekonanie się na własnej skórze, czy czas pracy baterii jest zadowalający, czy nie. Zgodnie z prawem do 2 tygodni możesz zwrócić smartfona i kupic nowego. prawda jest jednak taka, że nie wiesz, czy kolejnego nie dostaniesz także z procesorem Samsunga?

Apple z pewnością nie pozostawi tego tematu bez echa i jeśli jest to kwestia oprogramowania, defekt zostanie wyeliminowany i ko wie, czy chipset Samsunga nie będzie działał jeszcze lepeij?

CPU Samsung A9 iPhone 6s (s8000)

Jakie jest oficjalne stanowisko firmy Apple w tej sprawie?

Firma Apple oczywiście zapewnia, że procesor A9 w iPhone’ach 6s i 6s Plus został zaprojetowany w taki sposób, że każdy układ spełnia najwyższe standardy zapewniające wysoką wydajność i doskonałą żywotność baterii., bez względu na pojemnośc i model iPhone’a.

Niektóre badania laboratoryjne wykazały, że ciągłe i duże obciążenie sprzętu ma wpływ na szybsze wyczerpanie się baterii, ale nie sa one reprezentatywne w stosunku do normalnego, rzeczywistego użytkowania smartfona przez użytkowników, ponieważ nie są oni w stanie korzystac z iPhone’a przez tak długi czas na najwyższym stanie wydajności procesora. Zdaniem Apple’a jest to mylący sposób pomiaru użycia, a prawdziwe dane testowe pokazują rzeczywistą żywtność baterii w smartfonach iPhone 6s i 6s Plus z różnymi procesorami, które różnią się od 2% do 3%.

Według Apple’a, skrajne warunki testów CPU nie są najlepszym sposobem pomiaru. Stąd też znalazły się w sieci także testy normalnego użytkowania, które pokazują, że różnice sięgają nawet 7-10%

Jaki będzie dalszy ciąg historii chipgate? Zobaczymy. Póki co testujemy iPhone’a z CPU od Samsunga :)

źródło: Cult of Mac