Smartfony i tablety zastępują laptopy

Coraz więcej urządzeń mobilnych zastępuje klasyczne komputery i laptopy. Zobacz, jak obecnie wygląda popyt na smartfony, tablety i laptopy – zwycięzca jest tylko jeden…

Wczoraj pisaliśmy o tym, że wiekszość wyszukiwań w Google’u pochodzi obecnie z urządzeń mobilnych. Nie bez przyczyny coraz wiekszy udział w ogólnym ruchu internetowym generowany jest przez użytkowników smartfonów i tabletów.

Według danych zgromadzonych przez porównywarkę cen idealo, dni notebooków są policzone i w dużej mierze ich miejsce zastąpiły już mniejsze komputery jakimi są smartfony i tablety.

Urządzenia mobilne vs. laptopy

Większość użytkowników w każdym dowolnym miejscu ma możliwość noszenia w kieszeni miniaturowego komputera, dzięki któremu jeszcze łatwiej i szybciej uzyskać można potrzebne informacje, połączyć się z internetem i edytować proste dokumenty. Także użytkownicy domowi wolą sięgnąc po tablet, żeby przejrzeć ulubione strony, albo po prostu skorzystać z wygodniejszych aplikacji mobilnych. Sam łapię się na tym, że laptop służy mi głównie (choć nie zawsze) do pisania artykułów na mobiRAnk.pl i robienia grafik – wszystko inne, wolę robić na tablecie.

Słabnące zainteresowanie laptopami na rzecz urządzeń mobilnych widoczne jest w poniższych danych. Zainteresowanie smartfonami wynosi obecnie 60% popytu na urządzenia mobilne i jest trzykrotnie wyższe niż pięć lat temu. Również tablety cieszą się popularnością. W pierwszej połowie 2015 roku popyt na nie wynosił tyle samo, co na laptopy, które obecnie cieszą się tylko 20-proc. zainteresowaniem. Pięć lat temu ich popularność była natomiast trzykrotnie wyższa i z 62% stanowiła więcej niż połowę popytu na urządzenia przenośne.

Smartfony i tablety wypierają laptopy (zainteresowanie w latach 2010-2015)
Smartfony i tablety wypierają laptopy (zainteresowanie w latach 2010-2015)

Mimo dążeń do tego, by urządzenia mobilne były coraz bardziej kompaktowe, na rynku smartfonów zaobserwować można pozornie odwrotny trend. Przekątna ekranu w tych urządzeniach od lat ulega zwiększaniu. Trend ten ma na celu zwiększenie wygody korzystania z phabletów –, czyli smartfonów o przekątnej ekranu dłuższej niż pięć cali – i umacnia ich pozycję zarówno wobec laptopów, jak i tabletów.

Ultrabooki z obrotowym ekranem są coraz bardziej popularne

Nadzieją na przetrwanie laptopów mogą być urządzenia hybrydowe, które sa tak naprawdę tabletami z doczepianą klawiaturą. Według danych idealo, zainteresowanie ultrabookami również rośnie w bardzo szybkim tempie:

Popyt na ultrabooki w latach 2010-2015

Ultrabooki to wyjątkowo cienkie i lekkie notebooki, które mimo to cechuje duża funkcjonalność i szybka praca. Nazwa ta oraz wytyczne, jakim sprostać powinien tego typu sprzęt, wprowadzone zostały w 2011 roku przez firmę Intel. Od rozpoczęcia sprzedaży pierwszych ultrabooków zainteresowanie ich kupnem wrosło do 2015 roku aż o 3 600%.

Popularnością wśród konsumentów szczególnie cieszą się ultrabooki z obrotowym ekranem. Są to najbliższe tabletom urządzenia. Posiadają wprawdzie wbudowaną klawiaturę, jednak można ją złożyć tak, by znalazła się nie pod, lecz za ekranem dotykowym komputera. Początkowo, w 2010 roku, zainteresowanie takimi laptopami wynosiło zaledwie 4%. Dziś natomiast już co trzeci ultrabook wyposażony jest w obrotowy ekran dotykowy.

źródło: idealo – Smartfony i tablety zastąpią laptopy? Mamy na to dowody