12 rzeczy, których nie rób z iPhone’em

Sprawdź, co możesz robić źle korzystając z iPhone’a – nadszedł czas, aby przełamać złe nawyki.

12 rzeczy, których nie warto robić, korzystając z iPhone'a

Skoro czytasz ten tekst, to z pewnością korzystasz ze smartfona każdego dnia i jest to jedna z najważniejszych rzeczy w Twoim ekwipunku. Niestety, prawdopodobnie nie traktujesz go jak należy. Oto kilka przykładów, które możesz robić źle korzystając z iPhone’a:

1. Nigdy nie wyłączasz smartfona

Jeśli chcesz, żeby Twoja bateria w smartfonie działała dłużej, należy przynajmniej raz w tygodniu go wyłączyć. Jeśli nie używasz smartfona jako budzika, wyłącz go na noc.

2. Masz cały czas włączone Wi-Fi i Bluetootha

Gdy iPhone nie znajduje się w zasięgu sieci Wi-Fi lub nie korzystasz z Bluetootha, wyłącz te funkcje. Smartfon cały czas szuka dostępnej sieci i urządzeń Bluetooth, co powoduje większe zużycie energii, a to przekłada się na krótsze działanie telefonu na jednym ładowaniu.

Zawsze wyłączaj Wi-Fi i Bluetootha i włączaj je tylko wtedy, gdy ich potrzebujesz.

3. Używasz smartfona na zewnątrz, w ekstremalnych warunkach pogodowych

Twój iPhone nie wytrzyma w bardzo wysokich lub bardzo niskich temperaturach. Jeśli używasz smartfona w temperaturach poniżej 0º  lub powyżej 30º Celsjusza może spowodować szybsze rozładowanie baterii lub może spowodować chwilowe wyłączenie iPhone’a. Jeśli wybierasz się w ekstremalne temperatury lepiej wyłącz telefon albo schowaj do kieszeni lub torby.

4. Ładujesz go przez całą noc

Ładowanie smartfona w nocy, podczas gdy śpisz to jedno z najczęstszych zachowań. Jest to niewątpliwie wygodne, bo rano mamy naładowaną baterię do 100%. Istnieje wiele dyskusji i teorii na temat długiego ładowania baterii. Niektórzy twierdzą, że nie jest to jednak dobre zachowanie.

Mimo, że po pełnym naładowaniu baterii odcinany jest dopływ prądu, to w dłuższym okresie takie pełne ładowanie baterii może ją uszkodzić po jakimś czasie. Bateria będzie działać dłużej jeśli odłączymy smartfona od źródła zasilania zanim pojawi się 100% naładowania. Według Gizmodo regularne, pełne ładowanie baterii po pewnym czasie szybciej skraca jej żywotność.

Staraj ładować iPhone’a w ciągu dnia i wyłączać zasilacz z gniazdka zanim bateria będzie w pełni naładowana.

5. Całkowicie rozładowujesz iPhone’a, po czym ładujesz go do pełna

Według Shane’a Broesky’ego z Farbe Technik, akumulatory litowo-jonowe, które są używane w iPhone’ach, najlepiej ładować od 50 do 80 procent. Apple z kolei ostrzega, że pełne rozładowanie akumulatora, może spowodować, że bateria wpadnie w „stan głębokiego rozładowania”, który sprawia, że jony są niezdolne do utrzymywania ładunków. Doładowanie akumulatora w krótkich odstępach czasu pozwoli utrzymać lepszą żywotność baterii. Innymi słowy, Twój iPhone potrzebuje energii w ciągu dnia, tak jak Ty jedzenia :-)

6. Korzystasz z ładowarek firm trzecich

Oryginalna ładowarka firmy Apple może być kosztowna, ale jest warta zainwestowania. Korzystanie może powodować uszkodzenie telefonu, a nawet pożar lub eksplozję.

Apple uruchomiło nawet Program odbioru zasilaczy USB, w którym począwszy od 16 sierpnia 2013 r. wszystkie osoby mające obawy związane z używanymi zasilaczami USB mogą dostarczyć je do sklepu detalicznego Apple Store lub do Autoryzowanego Serwisu Apple. Firma zapewniała utylizację tych zasilaczy w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego.

7. Nie czyścisz iPhone’a

iPhone, jak każde inne urządzenie, które ciągle dotykamy, to siedlisko rozmaitych zarazków. Toalety i jedzenie dla zwierząt zawiera mniej bakterii niż cal kwadratowy powierzchni iPhone’a.

Apple zaleca, aby do czyszczenia urządzenia używać miękkiej, niestrzępiącej się szmatki, najlepiej z mikrofibry. Istnieją również specjalne produkty, które dzięki światłu UV maja dezynfekować telefony, ale aż tak bardzo bym nie przesadzał…

Nie zapomnij jednak od czasu do czasu wyczyścić port ładowania, w którym gromadzi się kurz i resztki materiału z kieszonek lub toreb. Zanieczyszczenia takie gromadzą się bardzo szybko i po pewnym czasie mogą powodować problemy z podłączeniem kabla do ładowania. Użyj wykałaczki i lekko wyczyść otwór, pod który podłączasz kabel do ładowania.

8. Spacerujesz z telefonem w ręku

Zauważ jak wielu ludzi trzyma telefon w ręku nie korzystając z niego. W 2013 roku około 40 proc. kradzieży w największych miastach USA dotyczyło urządzeń mobilnych. iPhone jest gorącym towarem na czarnym rynku i dobrym celem dla złodziei. Nie stwarzaj niepotrzebnych okazji do wyrwania smartfona, poza tym możesz się potknąć i nabawić się pajączka na ekranie.

9. Nie chronisz hasłem dostępu do telefonu

Połowa użytkowników iPhone’ów nie blokuje swoich urządzeń. Jeśli nie masz hasła dostępu i zgubisz lub utracisz iPhone’a, wszystkie Twoje dane osobowe są całkowicie dostępne dla złodzieja. A przecież krótkie hasło jest prostym sposobem na uchronienie swojej prywatności.

10. Włączone przez cały usługi lokalizacji dla wszystkich aplikacji

Takie aplikacje mobilne jak Uber czy Mapy do prawidłowego działania potrzebują dostępu do usług lokalizacyjnych. Jest jednak wiele aplikacji, które działają bez potrzeby lokalizacji GPS.

Wejdź do Ustawienia → Prywatność → Usługi lokalizacji i wyłącz lub ogranicz tę funkcję dla aplikacji, które nie musza mieć dostępu do Twojego położenia. Bateria będzie Ci wdzięczna.

11. Włączone powiadomienia push dla każdej aplikacji

Powiadomienia push wymagają stałego łączenia się z internetem, co wpływa na szybsze rozładowanie telefonu. Każde wyskakujące powiadomienie to także irytująca przeszkadzajka.

Według badań otrzymanie powiadomienia na telefonie odciąga naszą uwagę, co w niektórych sytuacjach może być niebezpieczne. Najlepiej zostawić włączone powiadomienia tylko dla najbardziej istotnych aplikacji.

Aby zarządzać powiadomieniami przejdź do Ustawienia → Powiadomienia i wybierz tylko ważne aplikacje.

12. Filmujesz w trybie portretowym (trzymając pionowo smartfona)

Nigdy więcej nie rób filmów trzymając smartfona pionowo. No chyba, że lubisz oglądać czarne pionowe pasy na YouTube’ie, lub nie chcesz nagrywać dobrych filmików.

Założę się, że wśród wyżej wymienionych czynności jest co najmniej kilka, które robisz. Spróbuj to zmienić.

Zobacz także:

źródło: Huffington Post – 11 Things You Need To Stop Doing With Your iPhone9 Things You’re Doing Wrong With Your iPhone