Wtyczki i gniazdka na świecie

Wyjeżdżasz za granicę? Zobacz jakie gniazdka i wtyczki są standardem w poszczególnych krajach i zaopatrz się w odpowiedni adapter do ładowarki smartfona!

Jeśli planujesz podróż za granicę, musisz pamiętać o tym, że nie wszędzie obowiązują takie same standardy jeśli chodzi o prąd, gniazdka i wtyczki elektryczne. Warto przed wyjazdem sprawdzić jaką wtyczkę lub adapter powinieneś mieć wybierając się np. do Stanów Zjednoczonych, aby móc bez problemu naładować telefon lub tablet.

Sprawdź, czy Twoja ładowarka będzie prawidłowo działać po podłączeniu do gniazdka w Wielkiej Brytanii, USA, Chinach, Japonii czy innych krajach na świecie i co warto sprawdzić, żeby nie popsuć smartfona lub tabletu po podłączeniu do gniazdka. Powinieneś znaleźć odpowiedź na pytanie: Czy mogę podłączyć ładowarkę do gniazdka w dowolnym kraju na świecie?

Na poniższych mapach znajdziesz przejrzystą informację jakie gniazdka i wtyczki obowiązują w każdej części świata. Warto też upewnić się, że kupując odpowiedni dla danego kraju adapter nie spalimy naszego urządzenia.

Napięcie i częstotliwość prądu na świecie a ładowarki urządzeń mobilnych

Napięcie jest istotne, szczególnie jeśli kupiłeś suszarkę w Japonii (120V), a chcesz podłączyć do gniazdka 240V. Możesz wtedy już nie wysuszyć włosów… Napięcie ma dwa zakresy: 100-127V i 220-240V, w jednej z częstotliwości 50 lub 60 Hz (częstotliwość nie jest problemem jak to było kiedyś, prawie każde urządzenie może być podłączone pod napięcie o częstotliwości 50 lub 60 Hz).

Częstotliwość napięcia w sieci elektroenergetycznej w Europie wynosi 50 Hz, w Amerykach w większości (m.in. w Brazylii, Kanadzie oraz USA) 60 Hz, wyjątkami są Argentyna, Boliwia, Chile, Paragwaj oraz Urugwaj gdzie jest 50 Hz. Japonia w swojej części zachodniej używa 60 Hz, a w części wschodniej 50 Hz. Systemy te połączone są czterema konwerterami częstotliwości o łącznej mocy 1500MW.

Napięcie i częstotliwość prądu na świecie - mapa
Napięcie i częstotliwość prądu na świecie – mapa

W większości krajów na świecie obowiązuje napięcie 220-240V. Takie kraje jak Japonia, USA, Kanada, Meksyk, kraje Ameryki Środkowej, Wenezuela, Kolumbia, Ekwador i Surinam używają zakresu 100-127V. W niektórych krajach stosuje się mieszane napięcie ze względów historycznych, w tym obszary Brazylii, Surinamu, Wietnamu, Indonezji, Surinamu, Arabii Saudyjskiej, Maroka, Libii,na Madagaskarze i na wielu wyspach na Pacyfiku. .Na szczęście, większość nowoczesny przenośnych sprzętów elektronicznych – laptopy, telefony komórkowe (smartfony), tablety, aparaty fotograficzne, przenośne drukarki, i tak dalej – mogą być podłączane zarówno pod napięcie 120V i 240V. Jednak przed wyjazdem na wszelki wypadek upewnijcie się :)

Więcej na temat napięcia w poszczególnych krajach znajdziecie na stronie: Mains electricity by country.

Aby dokładnie sprawdzić pod jaki prąd możecie podłączyć swoje urządzenie, znajdź specyfikację na tabliczce informacyjnej (takie dane zazwyczaj napisane są małym drukiem na ładowarkach, instrukcjach obsługi, baterii).  Jeśli znajdują się tam zakresy wejściowe INPUT: 100-240V, 50-60 Hz, to nie powinieneś się martwić o napięcie w podróży – upewnij się jednak, że adapter i wtyczka będą pasować.

tabliczka informująca o napięciu prądu wejściowego
Tabliczka na zasilaczu (ładowarce) informująca o napięciu elektrycznym

Obecnie ładowarki do smartfonów i tabletów z Androidem oraz oryginalne ładowarki do iPhone’a i iPada pracują w takich właśnie zakresach: 100-240V, 50-60Hz. Sprawdź jednak dokładnie na swojej ładowarce.

Mapa przygotowana przez serwis Easysmart obejmuje każdy kraj lub region, a nawet pokazuje, w których krajach stosowane są różne rodzaje wtyczek.  Więcej szczegółowych informacji na temat rodzajów wtyczek i napięcia znajdziesz pod tym linkiem.

Ważne: Na poniższej mapie twórcy popełnili mały błąd. Chiny powinny być jasnoniebieskie, tak jak Australia, ponieważ korzystają one z tych samych wtyczek zasilających, ale kolor ciemnoniebieski dla Hongkongu jest prawidłowy. Warto zauważyć, że w Brazylii nie używa się już standardu amerykańskiego i powinna być cała jasnozielona, a nie żółta i jasnozielona jak to jest zaznaczone na mapie. 

Typy gniazdek i wtyczek na świecie

Wtyczki i gniazdka na świecie - mapa
Wtyczki i gniazdka na świecie – mapa
Typy gniazdek i wtyczek na świecie
Typy gniazdek i wtyczek na świecie

Obowiązują różne typy gniazdek i wtyczek, w Ameryce są to głównie typ A i B, w Europie typ C, E i F, W Australii typ I, a w Afryce cała mieszanka gniazdek.

Pamiętaj, że wybierając się w zagraniczną podróż musisz mieć możliwość naładowania telefonu, warto wcześniej poszperać w internecie na ten temat i sprawdzić własne urządzenie, czy po podłączeniu do gniazdka go nie uszkodzisz, nie dajemy 100% pewności, że w tym czasie dane na temat prądu nie zmieniły się w którymś z krajów.

Zobacz także jak dbać o baterię smartfona: 

Masz ciekawe doświadczenia z ładowarkami na świecie do różnego typu urządzeń, nie tylko mobilnych? Podziel się nimi w komentarzu.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródła: Easysmart – World Map for Power Plug Types, Travel Adaptor – World Domestic Electrical Supply Voltage / Frequency, Wikipedia