„Zapiski z wygnania” w Teatrze Telewizji dziś o 20:30

Teatr Telewizji zaprasza na premierowy spektakl Sabiny Baral według adaptacji Magdy Umer pt. „Zapiski z wygnania”. Monodram Krystyny Jandy w poniedziałek, 6 maja 2024 roku o godzinie 20:30 w TVP1.

„Zapiski z wygnania” Krystyna Janda
„Zapiski z wygnania” Krystyna Janda | fot. W. Kompała (Teatr Polonia)

Dzisiaj w Teatrze Telewizji TVP1 pokaże realizację telewizyjną spektaklu Teatru Polonia „Zapiski z wygnania” na podstawie osobistych wspomnień Sabiny Baral, które ukazały się w postaci książki pod tym samym tytułem. Autorka jako dwudziestoletnia wrocławianka w 1968 roku musiała wyemigrować razem z rodzicami z Polski po niesławnej kampanii marcowej.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Spektakl „Ucho, gardło, nóż” dzisiaj na żywo w internecie!

Przypomnienie tych dramatycznych wydarzeń staje się równocześnie przestrogą dla kolejnych pokoleń przed wszelkimi rodzajami nienawiści, ksenofobii i antysemityzmu. Historia Sabiny Baral staje się uniwersalną opowieścią o każdym wygnanym Żydzie, a poprzez znakomitą kreację Krystyny Jandy opowieścią o każdym wygnanym człowieku.

„Zapiski z wygnania” powinny być lekturą szkolną. Dlatego, że ta książka napisana jest z godnością, wrażliwością. Mówi o… upokorzeniu. Nawet trudno to określić. Ta książka mnie tak poruszyła, że po jej przeczytaniu sięgnęłam po nią jeszcze raz. Chyba jak nigdy. Przeczytałam ją podczas urlopu, na którym byłam razem z Krystyną Jandą. Wówczas już postanowiłyśmy, że trzeba pokazać „Zapiski” w teatrze.

– mówi Magda Umer

Spektakl mający formę monodramu będzie wzbogacony o projekcje wideo z tamtego czasu, urywki kronik filmowych, cytaty przemówień partyjnych oficjeli, fotografie i wypowiedzi wygnanych. Swoistym komentarzem, kontrapunktem są fragmenty znanych piosenek ze słowami m.in. Juliana Tuwima, Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Kadisz oraz wiersze Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta, które dopełniają tę wstrząsającą i wzruszającą historię.

„Zapiski z wygnania” Magda Umer i Krystyna Janda
„Zapiski z wygnania” Magda Umer i Krystyna Janda | fot. W. Kompała (Teatr Polonia)

Czy Polacy dużo wiedzą o marcu 68? Trudno mi ocenić, bo ja wiem bardzo dużo i przyjaźnię się z wieloma osobami, które musiały wyjechać. Dla mnie to jest jasne i wyraźne, że marzec 68 był ogromną stratą dla Polski. To było haniebne!

– mówi Krystyna Janda

ZAPISKI Z WYGNANIA

  • Adaptacja: Magda Umer i Krystyna Janda
  • Inscenizacja i reżyseria: Magda Umer
  • Zdjęcia: Piotr Wojtowicz
  • Aranżacje i kierownictwo muzyczne: Janusz Bogacki
  • Projekcje: Radosław Grabski
  • Montaż: Beata Barciś
  • Obsada: Krystyna Janda i zespół muzyczny Janusza Bogackiego w składzie: Janusz Bogacki (fortepian), Tomasz Bogacki (gitara), Paweł Pańta (kontrabas), Patryk Dobosz (perkusja), Marek Zebura (skrzypce).
  • Czas trwania: 90 min.
  • Data premiery teatralnej: 9 marca 2018 Teatr Polonia w Warszawie.
  • Premiera w TVP1: 6 maja o godz. 20:30.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Telewizja Polska