Co powinieneś wiedzieć o szybkości internetu mobilnego w 2023 roku?

Jak zmieniała się szybkość przesyłania danych komórkowych na przestrzeni lat – szybka historia internetu mobilnego.

Szybka historia internetu mobilnego od 1G do 5G (1980-2020)
Szybka historia internetu mobilnego od 1G do 5G (1980-2020)

Nie ulega wątpliwości, że internet mobilny jest dziś istotną częścią naszego życia. Używamy go do sprawdzania poczty e-mail, oglądania filmów, słuchania muzyki i wielu innych czynności na naszych smartfonach. Ale był czas, gdy korzystanie z internetu poza domem było możliwe tylko za pośrednictwem bezprzewodowych hotspotów. Zmieniło się to w 2008 roku wraz z wprowadzeniem sieci 3G, które mogły oferować prędkość pobierania sięgającą 2 Mb/s (choć zdarzało się to rzadko).

Od tego czasu obserwujemy stałą poprawę możliwości internetu mobilnego dzięki technologiom 4G i 5G — a wkrótce możemy spodziewać się jeszcze więcej! Co powinieneś wiedzieć dzisiaj o mobilnym internecie i jak technologie przesyłania danych komórkowych ze sobą współdziałają, aby z biegiem czasu działać coraz lepiej?

Historia internetu mobilnego jest długa. Pierwsza sieć komórkowa została uruchomiona w Japonii w 1979 roku, ale dopiero w 1991 roku pierwsza usługa komercyjna stała się dostępna w Europie. Potem pojawiła się technologia 2G – standard obowiązujący aż do pojawienia się 3G na przełomie XIX i XX wieku. Do 2010 roku sieci 4G były wdrażane w dużej części Azji i Europy — dziś są one dostępne w większości części Ameryki Północnej, a także w Australii i Nowej Zelandii, a technologia 5G będzie już wkrótce bardziej powszechna.

Dzisiejsza prędkość internetu mobilnego

Jak zapewne wiesz, 4G to najnowsza generacja mobilnego internetu. Jest szybsza niż 3G i znacznie szybsza niż 2G, ponieważ wykorzystuje inny rodzaj technologii: Long-Term Evolution (LTE). Następny w kolejce po 4G jest 5G.

W rzeczywistości 5G jest po prostu ulepszeniem LTE – wykorzystuje dodatkowe pasma widma, które nie były wcześniej dostępne, ale zostały niedawno dodane przez organy regulacyjne na całym świecie w celu poprawy wydajności i przepustowości sieci. Co to oznacza dla Twojego telefonu?

Zasadniczo, gdy skorzystasz z usługi 5G na swoim smartfonie, możesz między innymi:

  • pobierać duże pliki szybciej niż kiedykolwiek wcześniej,
  • przesyłać strumieniowo wideo w wysokiej rozdzielczości bez buforowania,
  • korzystać z wielu aplikacji jednocześnie, bez żadnych opóźnień między nimi,
  • wysyłać wiadomości szybko i bez opóźnień ze względu na słabą siłę sygnału w niektórych obszarach,
  • grać w gry online bez opóźnień.

Technologia 5G, 6G i nie tylko

5G to nowa technologia, która zastąpi 4G — jest szybsza, bardziej niezawodna i oferuje mniejsze opóźnienia niż 4G. Wraz ze wzrostem szybkości internetu mobilnego rośnie także ilość danych, które można pobrać w ciągu sekundy lub minuty. Możesz się spodziewać, że Twój następny plan komórkowy będzie oferował większe limity transmisji danych niż poprzednie (a być może nawet nieograniczone opcje).

Internet mobilny przeszedł długą drogę. Zaczęło się od sposobu, w jaki ludzie mogli uzyskać dostęp do internetu na swoich telefonach, ale teraz mamy sieci 4G LTE, a nawet 5G, które oferują większe prędkości niż kiedykolwiek wcześniej. Oczekujemy, że technologie te będą z biegiem czasu udoskonalane i staną się jeszcze bardziej dostępne na całym świecie!

W Polsce prawdziwe 5G u większości operatorów będzie dostępne dopiero w przyszłym roku, ze względu na długie prace nad rozdzieleniem częstotliwości. Póki co tylko w Plusie można cieszyć się znacznie wyższymi prędkościami pobierania i wysyłania danych komórkowych przez 5G, ale już niebawem to się ma zmienić.

Już trwają prace nad standardem 6G, a w Korei Południowej 6G ma pojawić się już w 2028 roku!

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Daily Infographic