Strava doda sztuczną inteligencję, tryb ciemny i nocne heatmapy

Nowe kierownictwo Stravy angażuje się w przyspieszony rozwój produktów dzięki szeregowi nowych funkcji, które pojawią się w aplikacji fitness jeszcze w tym roku.

Strava - tryb ciemny (dark mode)
Strava – tryb ciemny (dark mode)

W Stravie pojawiło się nowe kierownictwo, które chce, aby wszyscy wiedzieli, że platforma wkrótce otrzyma szereg nowych funkcji, począwszy od bardzo pożądanego trybu ciemnego, planu subskrypcji rodzinnej, nocnych heatmap i oczywiście sztucznej inteligencji (AI).

Koncepcja trybu ciemnego istnieje od wieków, ale jest powracającym źródłem konsternacji dla użytkowników aplikacji Strava na forach Reddita (wątek 1, wątek 2). Dla tych osób dobra wiadomość jest taka, że tryb ciemny pojawi się jeszcze tego lata, a użytkownicy będą mogli wybrać pomiędzy trwałym utrzymaniem aplikacji w trybie ciemnym a dopasowaniem do ustawień telefonu użytkownika. Kolejna dobra wiadomość: będzie dostępna zarówno dla subskrybentów, jak i użytkowników bezpłatnych.

Aplikacja uruchomiona w 2009 roku wymagała wielu inwestycji, aby móc wprowadzić tryb ciemny. Myślę, że jedną z rzeczy, którą chciałbym, aby nasza społeczność wiedziała, jest to, że hej, słyszeliśmy o wszystkich Twoich oczekiwaniach dotyczących funkcji. Zależy nam na przyspieszeniu tego procesu i szybszym udostępnieniu tych funkcji.

– mówi Matt Salazar, dyrektor ds. produktu w Strava

Jeśli chodzi o funkcje obsługujące sztuczną inteligencję, jest ich całkiem sporo. Najważniejszym z nich jest Athlete Intelligence Beta, który tworzy zrozumiałe podsumowania danych treningowych. Według Salazara wykorzystuje duże modele językowe do interpretacji danych i „przekazywania ich prostym językiem angielskim”. Dzięki temu użytkownicy będą mogli uzyskać wgląd w to, jak dobrze sobie poradzili na konkretnym treningu, analizując znaczenie poszczególnych statystyk w odniesieniu do ogólnych celów i podając sugestie, jak poprawić wyniki. Uwzględnione zostanie również, czy próbujesz przygotować się do wyścigu, czy też dochodzisz do siebie po kontuzji.

„To nie jest funkcja z chatbotem” – mówi Salazar, zauważając, że Strava świadomie zdecydowała się nie wdrażać chatbota. Dla kontekstu, w zeszłym roku Whoop dodał do swojej aplikacji trenera opartego na ChatGPT, a ówczesny dyrektor generalny Fitbit James Park również chwalił się chatbotem AI dla Fitbit w październiku na konferencji Made by Google. „To raczej aspekt podsumowujący, ale myślę, że to właśnie w tym sportowcy znajdą wartość”.

Strava – Athlete Intelligence Beta
Strava – Athlete Intelligence Beta

Strava dodaje także coś, co nazywa się integralnością tablicy liderów z włączoną sztuczną inteligencją. Krótko mówiąc, wyeliminuje oszustów, wykorzystując uczenie maszynowe do oznaczania „nieregularnych, nieprawdopodobnych lub niemożliwych” działań zarejestrowanych na platformie. Może na przykład ostrzec Cię, że niemożliwie szybka jazda na rowerze elektrycznym została błędnie oznaczona jako zwykła jazda rowerem i nakłonić Cię do poprawienia tego.

Planowane jest również zwiększenie atrakcyjności aplikacji Strava dla kobiet. Z tego powodu aplikacja dodaje nocne mapy cieplne (heatmapy), które pokazują popularne trasy wśród użytkowników aplikacji fitness. Filtr pozwala sportowcom sprawdzić, które drogi, szlaki i ścieżki są najczęściej uczęszczane w godzinach od zachodu do wschodu słońca.

Strava - flyover, dark mode, heatmap
Strava – flyover, dark mode, heatmap

Wiele zawodniczek często ze względów bezpieczeństwa unika nocnego biegania lub jazdy na rowerze. Dzięki nowej opcji dowiesz się tylko, czy dana trasa jest popularna — nieco bardziej pomocne byłoby sprawdzenie informacji o tym, jak dobrze oświetlona jest dana trasa lub czy znajduje się ona w gęsto zaludnionym obszarze. Jednak to posunięcie ma na celu pomóc sportowcom, którzy decydują się na aktywność nocną, uzyskać więcej informacji.

Wreszcie Strava dodaje także plan subskrypcji rodzinnej, dzięki czemu funkcje premium mogą być tańsze. Do planu możesz dodać maksymalnie trzy inne osoby i nie ma żadnych ograniczeń co do tego, kogo możesz dodać. Salazar powiedział jednak, że firma wciąż pracuje nad cenami i istnieje prawdopodobieństwo, że ostateczna cena subskrypcji będzie się różnić w zależności od regionu. Plan zostanie wprowadzony na kilku rynkach testowych latem tego roku, a jego globalne wdrożenie planowane jest do końca roku.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Strava Press | The Verge