Fotoniczny czip półprzewodnikowy ma utorować drogę dla 6G

Naukowcy stworzyli oparty na świetle czip półprzewodnikowy, który ma ułatwić działanie bezprzewodowej sieci komórkowej kolejnej generacji 6G.

hologram czip 6G
fot. Depositphotos

Łącząc komponenty fotonowe i elektroniczne, naukowcy zbudowali prototypowy układ komunikacyjny, który może skutecznie uzyskać dostęp do wystarczająco wysokich pasm częstotliwości radiowych do różnego typu zastosowań, w tym zaawansowanych radarów oraz sieci 6G i 7G. Pierwsza w swoim rodzaju architektura czipów, która wykorzystuje zarówno komponenty elektroniczne, jak i świetlne, może znacznie ułatwić wdrożenie technologii 6G.

Wyniki badania, opublikowane 20 listopada 2023 roku w czasopiśmie Nature Communications, przedstawiają projekt czipów komunikacyjnych potrzebnych w zaawansowanych radarach, systemach satelitarnych, zaawansowanych sieciach bezprzewodowych (Wi-Fi), a nawet przyszłych generacjach technologii mobilnej 6G i 7G.

Integrując komponenty świetlne lub fotoniczne z konwencjonalną elektroniczną płytką drukowaną, badacze radykalnie zwiększyli szerokość pasma częstotliwości radiowej (RF), wykazując jednocześnie lepszą dokładność sygnału przy wysokich częstotliwościach.

Zbudowali działający prototyp sieciowego czipa półprzewodnikowego o wymiarach 0,2 na 0,2 cala (5 na 5 milimetrów), pozyskując płytkę krzemową i mocując elementy elektroniczne i fotoniczne – w postaci „chipletów” – niczym klocki Lego.

Udoskonalono także sposób, w jaki czipy filtrują informacje

Bezprzewodowe urządzenia nadawczo-odbiorcze wysyłają dane, a filtry mikrofalowe wbudowane w konwencjonalne czipy blokują sygnały w niewłaściwym zakresie częstotliwości. Mikrofalowe filtry fotoniczne pełnią tę samą funkcję w przypadku sygnałów świetlnych. Jednak połączenie komponentów fotonicznych i elektronicznych oraz skutecznych mikrofalowych filtrów fotonicznych w jednym czipie było niezwykle trudne.

Jednak według badania dzięki precyzyjnemu dostrojeniu do określonych częstotliwości w wyższych pasmach, które zwykle są zatłoczone, więcej informacji może przepływać przez chip z większą precyzją. Jest to ważne dla przyszłych technologii bezprzewodowych, które będą opierać się na wyższych częstotliwościach. Mają one krótsze długości fal i dlatego mogą przenosić więcej energii, co równa się większej przepustowości danych.

Mikrofalowe filtry fotoniczne odgrywają kluczową rolę w nowoczesnych zastosowaniach komunikacyjnych i radarowych, oferując elastyczność w zakresie precyzyjnego filtrowania różnych częstotliwości, redukując zakłócenia elektromagnetyczne i poprawiając jakość sygnału.

– powiedział lider zespołu badawczego Ben Eggleton, prorektor ds. badań w Uniwersytecie Uniwersytet w Sydney

Urządzenia korzystające z sieci 5G, takie jak smartfony, przesyłają i odbierają dane w różnych zakresach częstotliwości radiowych – od niskiego pasma (poniżej jednego gigaherca) do wysokiego pasma (24 do 53 GHz) w USA.

Wyższe częstotliwości pozwalają na większe prędkości ze względu na większą pojemność energetyczną krótszych fal, ale istnieje większe ryzyko zakłóceń i przeszkód. Dzieje się tak dlatego, że krótsze fale mają trudności z przebiciem się przez większe powierzchnie i obiekty, co również zmniejsza zasięg sygnału.

Tymczasem według OpenSignal w USA prędkość transmisji danych w sieci 5G wynosi średnio 138 megabitów na sekundę, a operatorzy obsługują sieci w pasmach od 2 do 4 GHz. Według Global Systems for Mobile Communications Association (GSMA) technologia 6G, która ma stać się popularna do roku 2030, będzie działać na wyższych częstotliwościach – począwszy od 7 do 15 GHz.

Jednak według Uniwersytetu w Liverpoolu najwyższe pasma 6G do zastosowań przemysłowych będą musiały przekraczać 100 GHz, a być może nawet sięgać 1000 GHz, a teoretyczne prędkości mogą osiągnąć 1000 gigabitów na sekundę.

Oznacza to, że istnieje potrzeba zbudowania czipów komunikacyjnych o znacznie większej szerokości pasma RF i zaawansowanego filtrowania w celu wyeliminowania zakłóceń na wyższych częstotliwościach. Tutaj właśnie pojawia się postęp w architekturze czipów – fotonika odgrywa kluczową rolę w sieciowych układach półprzewodnikowych, które będą wykorzystywane w urządzeniach obsługujących sieć 6G.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Live Science
zdjęcie wykorzystane we wpisie pochodzi z Depositphotos