Kompletny standard 5G jest już dostępny!

Teraz zacznie się prawdziwy internet mobilny! Standard 5G został ostatecznie ukończony i wydano nową finalną specyfikację sieci, z której mogą korzystać operatorzy i producenci sprzętu.

Oficjalne logo 5G

Minęło dużo czasu, ale w końcu standard 5G jest w pełni gotowy. W tym tygodniu 3GPP – międzynarodowa grupa, która reguluje standardy komórkowe – oficjalnie podpisała się pod ostateczną, niezależną specyfikacją 5G New Radio (NR). To kolejny ważny krok w kierunku sieci komórkowych nowej generacji, które w końcu stają się rzeczywistością.

Teraz zacznie się prawdziwy wyścig w branży komórkowej i wśród producentów urządzeń mobilnych. 3GPP ogłosiło również ukończenie wstępnego standardu 5G w grudniu 2017 r., ale różnica polega na tym, że specyfikacja z grudnia była dla wersji niezależnej 5G NR, który nadal byłby zbudowany na istniejących starszych sieciach LTE.

Uzgodniona specyfikacja z tego tygodnia to samodzielna wersja 5G, która pozwala na nowe wdrożenia 5G w miejscach, które niekoniecznie miały istniejącą infrastrukturę.

Teraz, gdy obie wersje specyfikacji zostały zakończone, standard 5G jest już technicznie gotowy.

5G NR story (3GPP)
5G NR story (3GPP)

Oczywiście, wciąż pozostaje jeszcze wiele pracy do sfinalizowania pełnego wdrożenia tej generacji sieci komórkowej. Prawdziwa praca będzie leżała po stronie branży technologicznej, która musi zbudować sprzęt, infrastrukturę, chipy, modemy, telefony i anteny, które będą działać z 5G. Nie zapominajmy o ogromnym przedsięwzięciu polegającym na wdrażaniu nowych sieci na całym świecie.

źródło: 3GPP – Rel-15 success spans 3GPP groups