Nowości w kwietniu 2024 roku na HISTORY i HISTORY2

Sprawdź, co nowego będzie można oglądać w kwietniowej ramówce kanałów History Channel i History2.

Złoto Bałtyku (History Channel)

Kwiecień w HISTORY Channel to przede wszystkim powrót ulubionych bohaterów programu Złoto Bałtyku. Poza poszukiwaniem bursztynu widzowie poznają także Tajemnice ukryte w piasku, odkryją Skarby nazistów: U-Booty pełne złota. HISTORY 2 natomiast zaprezentuje największe katastrofy w różnym wydaniu.

Złoto Bałtyku 
we wtorki o 21:00 od 9 kwietnia na HISTORY 5×60’ 

Od tysięcy lat bursztyn jest obiektem pożądania kolejnych pokoleń zbieraczy. Pierwsze próby tworzenia w bursztynie podejmowano już w prehistorycznej epoce neolitu – około 4500 p.n.e. Zachwycali się nim również starożytni, nazywając go „przyjemną słodyczą” czy „sokiem promieni słońca”. Wyroby gdańskich bursztynników od XV w. były najbardziej pożądanymi prezentami wśród dyplomatów – na dworach królewskich, carskich, sułtańskich, a nawet papieskich.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Co ciekawego obejrzymy na Planete+ w marcu 2024 roku?

Obecnie blisko 70% wyrobów światowej biżuterii z tym kamieniem pochodzi właśnie z Polski. Ci, którzy zajmują się jego legalnym wydobyciem na co dzień, robią to w trudnych warunkach – zmagając się ze sztormowym wiatrem na wodach Bałtyku lub brodząc po pas w błocie po polach i łąkach Pomorza. W nowej serii telewizji HISTORY „Złoto Bałtyku” widzowie poznają kulisy pracy osób, którymi kieruje prawdziwa gorączka bursztynu. Dowiedzą się, jak wygląda długa droga, którą musi przebyć bursztyn – od połowu, przez obróbkę, na sprzedaży w formie wyrobu jubilerskiego bądź rzeźby kończąc. Poznają również metody wykorzystywane do wydobycia jantaru na bałtyckim wybrzeżu, jak i kulisy branży bursztynniczej w Polsce.

Tajemnice ukryte w piasku Secrets in the Sand
W środy o 22:00 od 24 kwietnia na HISTORY 6×60’

Mało kto przejmuje się losem pustyń w kontekście zmian klimatu, ale wraz z globalnym wzrostem temperatur, stanowią one jedne z najbardziej zagrożonych miejsc na Ziemi. Brutalne burze piaskowe i erozja coraz mocniej zmieniają charakter jałowych zakątków naszej planety, a proces ten prowadzi do nieprawdopodobnych odkryć.

Tajemnice ukryte w piasku (History Channel)

Od zaginionych starożytnych miast po tajemnicze formacje geologiczne. Program „Tajemnice ukryte w piasku” prezentuje szereg tajemnic, które, długo ukryte wśród wydm różnych pustyni świata, nareszcie ponownie ujrzały światło dzienne.

Wykute w ogniu Forged in Fire s 10 
W czwartki o 22:00 od 4 kwietnia na HISTORY 7×60’ 

„Wykute w ogniu” powraca! W tym oryginalnym turnieju zrealizowanym specjalnie dla kanału HISTORY rywalizują ze sobą najlepsi amerykańscy wytwórcy broni białej, którzy potrafią stworzyć wszystko, od toporów wojennych wikingów, przez samurajskie miecze, po indiańskie sztylety. W każdym odcinku startuje czterech nowych zawodników, którzy walczą o nagrodę główną w wysokości 10 tysięcy dolarów.

Wykute w ogniu (History Channel)

Wykute w ogniu to rzemiosło, legenda i pasja połączone ze sprytem, zaradnością i pomysłowością. Zawodnicy wykonują kilka zadań, w których mają do dyspozycji zestaw narzędzi z garażu i które polegają na stworzeniu poszczególnych elementów wybranej broni prezentowanej w ekscytującym finale. Rezultaty ocenia grono ekspertów, a oglądając zażarty wyścig z czasem, przy okazji dowiadujemy się sporo o historii różnych rodzajów broni.

Skarby nazistów: U-Booty pełne złota Lost U-Boats of WWII
W środy o 21:00 od 24 kwietnia na HISTORY 6×60’ 

Podczas II wojny światowej, naziści ukradli miliardy dolarów w złocie, kamieniach szlachetnych i dziełach sztuki. Próbując zachować łupy gdy szala zwycięstwa zaczęła przechylać się na stronę Aliantów, skarby te wysłali w U-Bootach na wszystkie strony świata. Od ponad 80 lat pełne złota łodzie podwodne spoczywają na cmentarzyskach mórz i oceanów. Ale już niedługo – sławny poszukiwacz skarbów Darrell Miklos wyrusza zakończyć misję swojego życia, jaką jest odnalezienie zatopionych U-Bootów i ich wartego miliardy dolarów ładunku. Darrell pierwszy wrak U-Boota zobaczył jako nastolatek podczas nurkowania. Obecnie, ten nieustraszony badacz może podeprzeć swoje młodzieńcze intuicje solidnym materiałem dowodowym i wznowić poszukiwania. Każdy z godzinnych odcinków przedstawia pracę Darella i jego zespołu ekspertów, gdy ci próbują zlokalizować i podnieść zatopione U-Booty z dna Morza Karaibskiego.

HISTORY2

Wielkie katastrofy – pasmo programowe

HISTORY 2 w kwietniu zaprezentuje największe katastrofy w różnym wydaniu. „Konstrukcyjne katastrofy” przedstawią wyczyny inżynieryjne, które zakończyły się tragicznie. James Nesbitt przeprowadzi widzów natomiast przez „Katastrofy, które zmieniły Wielką Brytanię”. Ten ceniony aktor w każdej historii poświęca najwięcej uwagi ofiarom, przedstawiając jednocześnie szerszy kontekst polityczny, kulturowy i instytucjonalny, a także zmiany, jakie nastąpiły po każdej katastrofie. „Żywioły, które niosły śmierć” z kolei udowodnią nam, że jesteśmy zdani na łaskę naszej planety, kiedy siły natury zaczynają działać przeciwko nam.

Konstrukcyjne katastrofy Engineering Disasters
W piątki o 21:05 od 12 kwietnia na HISTORY2  8×60′

Błąd jest nieunikniony we wszystkich ludzkich przedsięwzięciach, ale kiedy przedsięwzięcia są wyczynami inżynieryjnymi o ogromnych rozmiarach, najmniejsze błędy mogą mieć katastrofalne konsekwencje. Od katastrofy Exxon Valdez, przez awarię nuklearną w tajnym rządowym obiekcie, po niszczycielskie skutki huraganu Katrina, program „Konstrukcyjne katastrofy” opisuje ponad 40 najbardziej niszczycielskich katastrof w historii i ujawnia wnioski wyciągnięte z każdej z nich.

Konstrukcyjne katastrofy (History Channel)

Katastrofy, które zmieniły Wielką Brytanię  Disasters That Changed Britain
W piątki o 22:05 od 12 kwietnia na HISTORY2 6×60’ 

Oryginalny sześcioczęściowy cykl prezentowany przez cenionego aktora Jamesa Nesbitta („Cold Feet”, „Stan Lee’s Lucky Man”) opowiada o najbardziej niszczycielskich katastrofach w ostatnich 60 latach. Ten wyjątkowy dokument skupia się zwłaszcza na ofiarach, próbując zarazem opisać szerszy kontekst polityczny, kulturowy i instytucjonalny, a także zmiany, jakie nastąpiły po każdej katastrofie.
Narrację prowadzą dziennikarze Donald MacIntyre i Anna Richardson, którzy stawiają pytania o to, dlaczego często ignorowano sygnały ostrzegawcze, i pokazują, jak pozornie niegroźne decyzje – czasem podjęte kilkadziesiąt lat wcześniej – przyczyniły się do dramatów, które na zawsze odmieniły powojenną Wielką Brytanię.

Każdy odcinek to odrębna całość poświęcona innemu wydarzeniu, takiemu jak niedawna tragedia w Grenfell Tower (2017), katastrofa kolejowa w Ladbroke Grove (1999), zatonięcie promu z Zeebrugge (1987) czy pożar na dworcu King’s Cross (1987). Dwa odcinki – o wybuchu na platformie wiertniczej Piper Alpha w 1988 r. i katastrofie lotniczej w Monachium w 1958 r. – zostaną wyemitowane odpowiednio w 30. i 60. rocznicę tych wydarzeń.

Żywioły, które niosły śmierć Serial Killer Earth
W piątki o 23:05 od 12 kwietnia na HISTORY2 10×60’

Fakt, że w łańcuchu pokarmowym człowiek zajmuje niekwestionowane najwyższe miejsce, daje nam złudne poczucie bezpieczeństwa. Kiedy jednak siły natury zaczynają działać przeciwko nam, szybko uzmysławiamy sobie, że tak naprawdę jesteśmy zdani na łaskę naszej planety. W ostatnich latach odnotowujemy coraz więcej klęsk żywiołowych – od huraganu Katrina począwszy a na trzęsieniu ziemi i tsunami w Japonii skończywszy.

Żywioły, które niosą śmierć prezentuje reporterskie i prywatne nagrania filmowe dokumentujące katastrofy ekologiczne, a także relacje ich naocznych świadków. Grupa wybitnych ekspertów podda te dokumenty analizie i wyjaśni, co stało się podczas badanych wydarzeń i jakie były ich konsekwencje. Na podstawie określonych kryteriów specjaliści stworzą skalę umożliwiającą porównanie ostatnich klęsk żywiołowych z podobnymi katastrofami, znanymi z historii. Wiedza o tym, jak działają żywioły, które niosą śmierć może pomóc uniknąć skutków ich niszczycielskiej siły.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: History Channel Polska