Nowy model Firefly ułatwia korzystanie z narzędzi AI programu Photoshop

Najnowsza wersja beta programu Adobe Photoshop tworzy obrazy generowane przez sztuczną inteligencję na podstawie prostych podpowiedzi tekstowych.

Narzędzia AI - Firefly Image 3 w Photoshopie
Narzędzia AI – Firefly Image 3 w Photoshopie

Prawie rok po dodaniu do programu Photoshop funkcji edycji generatywnej opartej na sztucznej inteligencji (AI) firma Adobe wzbogaca swój flagowy produkt o jeszcze więcej sztucznej inteligencji. Firma ogłosiła właśnie, że Photoshop uzyska możliwość generowania obrazów za pomocą prostych podpowiedzi tekstowych bezpośrednio w aplikacji. Dostępne są także nowe funkcje, dzięki którym sztuczna inteligencja może czerpać inspirację z obrazów referencyjnych w celu łatwiejszego tworzenia nowych i generowania tła. Narzędzia te ułatwią korzystanie z programu Photoshop zarówno profesjonalistom, jak i zwykłym entuzjastom, dla których nauka obsługi aplikacji mogła być trudna.

„Duże, puste płótno może czasami stanowić największą przeszkodę” – powiedziała w wywiadzie Erin Boyce, starszy dyrektor ds. marketingu w Photoshopie. „To naprawdę przyspiesza czas tworzenia. Pomysł przeniesienia czegoś z umysłu na płótno nigdy nie był łatwiejszy. Nowa funkcja nazywa się po prostu Generuj obraz i będzie dostępna jako opcja w programie Photoshop obok tradycyjnej opcji umożliwiającej importowanie obrazów do aplikacji.”

Uaktualniono również istniejącą funkcję opartą na sztucznej inteligencji o nazwie Wypełnianie generatywne, która wcześniej umożliwiała dodawanie, rozszerzanie lub usuwanie określonych części obrazu. Umożliwia teraz użytkownikom dodawanie obrazów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję do istniejącego obrazu, które płynnie komponują się z oryginałem. W wersji demonstracyjnej na przykład udało się zakreślić zdjęcie pustego naczynia na sałatkę i poprosić Photoshopa o wypełnienie go zdjęciem pomidorów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Udało się także wygenerować różne odmiany pomidorów i wybrać jeden z nich, który stanie się częścią ostatecznego obrazu. W innym przykładzie zastąpiono gitarę akustyczną trzymaną przez niedźwiedzia wygenerowanego przez sztuczną inteligencję wieloma wersjami gitar elektrycznych, po prostu korzystając z podpowiedzi tekstowych i bez uciekania się do skomplikowanych narzędzi i pędzli programu Photoshop.

Aktualizacje te są obsługiwane przez Firefly Image 3, najnowszą wersję rodziny generatywnych modeli sztucznej inteligencji firmy Adobe, którą firma również dzisiaj zaprezentowała. Adobe twierdzi, że Firefly 3 generuje obrazy o wyższej jakości niż poprzednie modele, zapewnia więcej odmian i lepiej rozumie podpowiedzi. Firma twierdzi, że za pomocą Firefly wygenerowano dotychczas ponad 7 miliardów obrazów.

Adobe nie jest jedyną firmą, która wprowadza do swoich produktów funkcje generatywnej sztucznej inteligencji. W ciągu ostatniego roku firmy, duże i małe, unowocześniły swoje produkty i usługi dzięki sztucznej inteligencji. Na przykład zarówno Google, jak i Microsoft unowocześniły swoje dojne krowy, odpowiednio wyszukiwarkę i pakiet Office, o funkcje sztucznej inteligencji. Niedawno Meta zaczęła umieszczać własnego chatbota AI na Facebooku, Messengerze, WhatsApp i Instagramie. Chociaż nadal nie jest jasne, jak potoczą się te projekty, aktualizacje Adobe Photoshopa wydają się bardziej przydatne dla twórców. Firma stwierdziła, że nowe funkcje sztucznej inteligencji w Photoshopie spowodowały 30-procentowy wzrost liczby subskrypcji Photoshopa.

Tymczasem generatywna sztuczna inteligencja znalazła się na celowniku artystów, autorów i innych kreatywnych specjalistów, którzy twierdzą, że podstawowe modele napędzające technologię zostały przeszkolone w mediach chronionych prawem autorskim bez zgody i wynagrodzenia. Firmy zajmujące się generatywną sztuczną inteligencją toczą obecnie pozwy kilkudziesięciu artystów i autorów. Adobe twierdzi, że Firefly był szkolony na licencjonowanych nośnikach Adobe Stock, ponieważ został zaprojektowany do tworzenia treści do użytku komercyjnego, w przeciwieństwie do konkurencji takiej jak Midjourney, której modele są szkolone częściowo poprzez nielegalne pobieranie obrazów z internetu.

Jednak niedawny raport Bloomberga pokazał, że Firefly również był częściowo szkolony na obrazach generowanych przez sztuczną inteligencję od tych samych rywali, w tym od Midjourney (rzecznik Adobe powiedział Bloombergowi, że mniej niż 5 procent obrazów w jego danych szkoleniowych pochodziło z innych źródeł).

Aby rozwiać obawy związane z wykorzystaniem generatywnej sztucznej inteligencji do tworzenia dezinformacji, firma Adobe oświadczyła, że wszystkie obrazy utworzone w programie Photoshop przy użyciu narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji będą automatycznie zawierać zabezpieczone przed manipulacją „Content Credentials”, które działają jak cyfrowe „etykiety” w metadanych pliku wskazujące, że obraz został wygenerowany przez AI. Jednak nadal nie jest to doskonała ochrona przed niewłaściwym wykorzystaniem obrazu, ponieważ istnieje kilka sposobów na ominięcie metadanych i znaków wodnych.

Nowe funkcje będą dostępne w wersji beta programu Photoshop od dzisiaj i zostaną udostępnione wszystkim jeszcze w tym roku. Tymczasem możesz testować Firefly 3 na stronie Adobe za darmo.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Adobe | Engadget