Japończycy zbudują dla NASA ciśnieniowy kamper Moon na 30-dniowe wycieczki

Kiedy NASA powróci na Księżyc, jej astronauci będą cieszyć się podróżowaniem w ciśnieniowym kamperze dzięki uprzejmości JAXA i Toyoty.

Artystyczna koncepcja kampera vana Moon od JAXA
Artystyczna koncepcja kampera vana Moon od JAXA

Dwuosobowy pojazd jest częścią umowy amerykańsko-japońskiej, która obejmuje wysłanie pierwszych japońskich astronautów na Księżyc. Zaczyna więc wyglądać na to, że program NASA, mający na celu ustanowienie trwałej obecności człowieka na Księżycu, będzie przypominał pokaz samochodów w równym stopniu jak ekspedycję naukową. Agencja kosmiczna zawarła niedawno kontrakty na opracowanie otwartego pojazdu terenowego do przewożenia astronautów na Księżycu, choć są one małe, a kierowca i pasażerowie muszą nosić skafandry kosmiczne. Tymczasem japoński pojazd opracowywany przez JAXA i Toyotę to mobilna placówka, w której załoga może mieszkać i pracować do 30 dni bez skafandrów.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: NASA i IBM pracują nad sztuczną inteligencją do zastosowań pogodowych i klimatycznych

Nowy kosmiczny samochód kempingowy, z braku lepszego określenia, ma wymiary 6,0 x 5,2 x 3,8 m (19,7 x 17,1 x 12,5 ft) i będzie zasilany wodorowym ogniwem paliwowym uzupełnionym panelami słonecznymi, które mogą ponownie przetwarzać ścieki na wodór i tlen w celu uzyskania energii. Szacuje się, że ma zasięg 10.000 km (6200 mil) i będzie używany do badania południowego regionu polarnego.

Pojazd będzie wykorzystywał panele słoneczne do uzupełniania ogniw paliwowych
Pojazd będzie wykorzystywał panele słoneczne do uzupełniania ogniw paliwowych | fot. JAXA

Zgodnie z nową umową podpisaną przez administratora NASA Billa Nelsona i japońskiego Ministra Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii (MEXT) Masahito Moriyamę w siedzibie NASA w Waszyngtonie 9 kwietnia 2024 roku, JAXA dostarczy pojazd, a NASA wyśle ​​go na Księżyc w ramach misji Artemis VII w 2031 roku. Oczekuje się, że ten ciśnieniowy „dom daleko od domu” po umieszczeniu na miejscu będzie działał przez 10 lat.

Oprócz tego na mocy nowej umowy pierwszy japoński astronauta uda się do cislunarnej placówki Gateway, a dwóch kolejnych będzie pierwszymi astronautami spoza Ameryki, którzy w ramach misji NASA postawią stopę na Księżycu.

„Łazik ciśnieniowy będzie znaczącym wkładem w ogólną architekturę misji Artemis, ponieważ Japonia i Stany Zjednoczone będą współpracować z partnerami międzynarodowymi i przemysłowymi na powierzchni Księżyca i poza nią” – powiedział Yamakawa. „JAXA jest gotowa pomóc MEXT i popchnąć go do przodu dzięki naszej wiedzy naukowej i technologicznej, aby zapewnić zrównoważoną obecność człowieka na Księżycu”.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: NASA | New Atlas