NASA i IBM pracują nad sztuczną inteligencją do zastosowań pogodowych i klimatycznych

Nowy model oparty na sztucznej inteligencji będzie w stanie przewidzieć zjawiska meteorologiczne i zidentyfikować warunki sprzyjające pożarom.

Satelita orbitujący wokół Ziemi
fot. Depositphotos

Firma IBM i NASA połączyły siły, aby zbudować podstawowy model sztucznej inteligencji do zastosowań pogodowych i klimatycznych. Łączą swoją wiedzę i umiejętności odpowiednio z dziedzin nauk o Ziemi i sztucznej inteligencji (AI), aby stworzyć model, który ich zdaniem powinien oferować „znaczącą przewagę nad istniejącą technologią”.

Przeczytaj też: Podobno Google pracuje nad samodzielną aplikacją „Pogoda”

Obecne modele sztucznej inteligencji, takie jak GraphCast i Fourcastnet, już generują prognozy pogody szybciej niż tradycyjne modele meteorologiczne. IBM zauważa jednak, że są to raczej emulatory AI niż modele podstawowe. Jak sama nazwa wskazuje, modele podstawowe to podstawowe technologie napędzające generatywne aplikacje AI. Emulatory AI mogą prognozować pogodę na podstawie zestawów danych szkoleniowych, ale nie mają poza tym zastosowań. Jak twierdzi IBM, nie potrafią też zakodować fizyki stanowiącej podstawę prognozowania pogody.

NASA i IBM mają kilka celów w stosunku do swojego podstawowego modelu. Mają nadzieję, że w porównaniu z obecnymi modelami będzie on charakteryzował się większą dostępnością, krótszym czasem wnioskowania i większą różnorodnością danych.

Innym kluczowym celem jest poprawa dokładności prognozowania w innych zastosowaniach klimatycznych. Oczekiwane możliwości modelu obejmują przewidywanie zjawisk meteorologicznych, wyciąganie wniosków o wysokiej jakości na podstawie danych oraz „identyfikowanie warunków sprzyjających wszystkiemu, od turbulencji samolotu po pożary”.

Jest to zgodne z innym podstawowym modelem wdrożonym w maju przez NASA i IBM. Wykorzystuje dane z satelitów NASA do celów inteligencji geoprzestrzennej i według IBM jest to największy model geoprzestrzenny na platformie AI o otwartym kodzie źródłowym Hugging Face.

Do tej pory model ten był używany do śledzenia i wizualizacji sadzenia i uprawy drzew na obszarach wież ciśnień (krajobrazy leśne zatrzymujące wodę) w Kenii. Celem jest posadzenie większej liczby drzew i rozwiązanie problemu niedoboru wody. Model jest również wykorzystywany do analizy miejskich wysp ciepła w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: NASA | IBM | Engadget
zdjęcie wykorzystane we wpisie z Depositphotos