Ile kilogramów żywności marnują Europejczycy?

Według szacunków Europejskiego Urzędu Statystycznego Eurostat w 2021 r. każdy mieszkaniec Unii Europejskiej wygenerował średnio 131 kilogramów marnowanej żywności. Opiera się to na danych z 27 państw członkowskich.

Skala marnowanej żywności w Unii Europejskiej w 2021 roku w kg (mapa) - dane Eurostatu
Skala marnowanej żywności w Unii Europejskiej w 2021 roku w kg (mapa) – dane Eurostatu | fot. Statista

W 2021 roku ogółem marnotrawiona żywność w Unii Europejskiej wyniosła ponad 58 mln ton. Aż 54 proc. z tego stanowiły gospodarstwa prywatne, z których co roku wytwarza się ponad 31 mln ton „świeżej masy” z tej kategorii. Drugim co do wielkości sektorem odpadów (21 proc.) było przetwarzanie i produkcja żywności, pozostała część przypadała na sektor produkcji pierwotnej (5 mln ton, 9 proc. udziału ogółem), restauracje i usługi gastronomiczne (ponad 5 mln ton, 9 proc. udziału w całości) oraz detaliczni i pozostali dystrybutorzy żywności (nieco ponad 4 mln ton, 7 proc. udziału).

Jak pokazuje poniższy wykres, przygotowany przez serwis Statista, na Cyprze odnotowano największą ilość marnowanej żywności na mieszkańca, wynoszącą około 400 kg. Jednak Belgia, Dania, Grecja i Portugalia również znajdują się na górze listy. Natomiast Szwecja (86 kg), Chorwacja (71 kg) i Słowenia (68 kg) odnotowały znacznie niższą ilość odpadów wytwarzanych na osobę.

W Polsce marnowana żywność przypadająca na jednego mieszkańca wynosi 113 kg – to nieco poniżej średniej, ale wciąż jest to ponad tonę jedzenia!

Oprócz resztek jedzenia, odpady żywnościowe obejmują również niejadalne produkty uboczne, takie jak łupiny orzechów i owoców, łodygi i liście, kości i fusy kawy.

Jednym ze sposobem niemarnowania żywności jest oddawanie nadających się do zjedzenia produktów potrzebującym w wyznaczonych do tego miejscach, lub skorzystanie z aplikacji mobilnych (Too Good To Go lub Taste & Share), przez które można znaleźć zainteresowane osoby.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Eurostat | Statista