Czworonożny jednorożec XPeng Unicorn może być początkiem nowego gatunku

XPeng Unicorn ma system oprogramowania oparty na architekturze systemu pojazdów autonomicznych XPeng i przypominający klejnot robotyczny ogon z sześcioma stopniami swobody, oparty na ramie X 2.0 firmy XPeng Robotics.

Xpeng Unicorn

Ukryty potencjał robotyki osobistej staje się coraz bardziej realny. Podczas 45. Międzynarodowych Targów Motoryzacyjnych w Bangkoku zaprezentowano prototyp latającego samochodu XPeng, którego produkcja rozpocznie się w 2025 roku. Tajlandia po raz pierwszy zobaczyła latający samochód na żywo, mimo że XPeng wyrósł na wiarygodnego konkurenta Tesli i nalegał, aby data produkcji 2025 wyraźnie wybrzmiała Ekscytację budzi fakt, że latający samochód wkrótce będzie osiągalny, i to całkiem przystępnie cenowo.

Dzięki sześciu pojazdom elektrycznym już dostępnym na rynku, dwunożnemu robotowi humanoidalnemu i kilku różnym samochodom latającym w fazie opracowywania, XPeng ma teraz wiarygodność, dzięki której może stać się prekursorem na rynku.

Dlatego zrozumiałe jest, że latający samochód firmy-matki Xpeng przyciągnął całą uwagę mediów. Firma Xiaopeng Motors (znana jako XPeng) została założona nieco ponad dziesięć lat temu w Kantonie, ale rozwój był szybki, a w 2020 roku firma weszła na nowojorską giełdę, zbierając 1,5 miliarda dolarów.

Jenak z tyłu stoiska XPeng ukryty był samotny eksponat bez szyldu, bez ekranu wideo, a nawet w ogóle nie było informacji o tym, co to było. Nic dziwnego, że nikt nie zwracał uwagi na automatycznego doga niemieckiego.

Pomysł czworonożnego towarzysza dla dzieci został przedstawiony jako koncepcja 18 miesięcy temu, a w 2021 roku ogłoszono zamiar zbudowania jednorożca-robota dla dzieci. Ale w tamtym czasie nie dostrzeżono gigantycznej, grożącej obecności praktycznej sztucznej inteligencji i chociaż pomysł czworonoga oferującego doświadczenia przypominające kucyka był nowatorski, większość ludzi umieściła go w tej samej kategorii, co Aibo firmy Sony i batalion innych czworonożnych robotów opracowywanych na całym świecie.

Xpeng Unicorn

Dodanie wyjątkowo wydajnego, wysuwanego ramienia zamiast ogona zwiększyło możliwości Unicorna do potencjalnie bardzo przydatnego jako osobistego robota usługowego. Konstrukcję wewnętrzną opracowano tak, aby była lżejsza, mocniejsza i wystarczająco solidna, aby stawić czoła wrogiemu środowisku, które może napotkać podczas przygód z dzieckiem.

Xpeng Unicorn

Zamieniając ogon jednorożca w miniaturowe ramię robota o jakości przemysłowej, praktyczność Jednorożca poczyniła milowy krok do przodu. Choć trudno określić szczegóły, ogon prawdopodobnie będzie w stanie chwytać, podnosić i przenosić przedmioty o wadze do 3 kg i wyraźnie widzimy, że rozwój na wszystkich frontach imperium XPeng wydaje się przebiegać w błyskawicznym tempie, więc w miarę rozwoju oprogramowania obsługującego takie możliwości przenoszenia i podnoszenia prawdopodobna wydaje się urzeczywistniać.

Możliwość powiedzenia swojemu towarzyszowi jednorożcowi: „Czy możesz mi podać klucz francuski proszę”, gdy zaklinujesz się pod samochodem, może być dopiero początkiem. XPeng zamierza wykorzystać rosnące możliwości sztucznej inteligencji, a Unicorn ma obecnie podstawy, aby stać się inteligentnym, elokwentnym i sprawnym fizycznie towarzyszem w niemal każdym przedsięwzięciu, jakie tylko przyjdzie ci do głowy.

Posiadanie towarzysza, który może odpowiedzieć na każde pytanie (lub, w zależności od zasad sztucznej inteligencji, które ustalą rodzice, skierować zapytanie jak sobie z czymś poradzić) może mieć znaczące korzyści w budowaniu bardziej zrównoważonych, lepiej poinformowanych ludzi.

Mając pod ręką konsekwentnego, moralnego, pouczającego i mądrego mentora na tym szczególnie kształtującym etapie życia, pędzimy w przyszłość… pomyśl o Jednorożcu jako o treningu przed tym, co nas czeka i co będzie obecne w naszym normalnym życiu.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: XPeng Robotics | New Atlas