INSTAX mini 99 od Fujifilm robi świetliste efekty zdjęć

Automatyczny aparat Fujifilm INSTAX mini 99 tworzy efekty kolorowego filtra, dzięki świecącym diodom LED na fotofilmie.

INSTAX mini 99 Fujifilm

Zasada działania aparatów na kliszę jest prosta – światło skupia się na światłoczułej kliszy, co powoduje, że obrazy powstają w oparciu o rodzaj światła przechodzącego przez przysłonę. Najnowszy aparat Instax firmy Fujifilm sprytnie wykorzystuje ten proces do tworzenia efektownych efektów kliszy. INSTAX mini 99 ma zestaw diod LED umieszczonych tuż przed papierem fotograficznym. Wystarczy wybrać efekt, aparat doda go, ale podczas robienia zdjęcia zaświeci także wbudowane diody LED, aby „pokolorować” obraz dodatkowymi odcieniami.

➔ CZYTAJ TEż: Minimalistyczna koncepcja aparatu instant Braun i3

Na przykład żółta dioda LED nada zdjęciu odcień sepii, zielone diody LED nadają zdjęciu efekt wyblakłej zieleni, a losowo kolorowe diody LED tworzą efekt wycieku światła przypominający stare aparaty w stylu vintage. Jasne, możesz wyłączyć efekty i zrobić też normalne zdjęcie, ale szczerze, co w tym zabawnego?

Zapytaj purystę fotograficznego, a z pewnością będzie miał szalone przemyślenia na temat tego, czy to, co robi INSTAX mini 99, jest „legalne”, czy nie. Większość zapalonych fotografów nie wierzy w edycję addytywną ani w pomysł dodawania czegoś dodatkowego do już zrobionego zdjęcia. Oznacza to malowanie aerografem skóry, poprawianie rozjaśnień lub używanie dodatkowych elementów w procesie edycji.

Dla każdego purysty fotograficznego jedyne, co można zrobić ze zdjęciem, to albo odjąć od niego istniejące elementy, albo zmodyfikować je, na przykład bawić się kontrastem, korygować kolory itp. Zatem pomysł świecenia diodami LED na naświetlony film może wywołać mieszane reakcje. Jednak to, co robi INSTAX mini 99, jest po prostu genialne. Nie stosuje filtra cyfrowego na kliszy (tak jak w aplikacji do edycji zdjęć) – zamiast tego zmienia to, co widzi aparat, dodając dodatkowe informacje o kolorze. To, co robi, jest całkowicie analogowe i odtwarza rodzaj niedoskonałości, które kojarzysz z aparatów vintage, ale robi to celowo.

Elementy aparatu INSTAX mini 99 Fujifilm
Elementy aparatu INSTAX mini 99 Fujifilm

INSTAX MINI 99 pozwala kolorom przemówić. Wystarczy obrócić pokrętło „Color Effect” i do dyspozycji otrzymujesz sześć inspirujących analogowych efektów barwnych, by dać paliwo Twojej wolności twórczej (dzieje się to dzięki zmiennobarwnym diodom LED umieszczonym w czterech narożnikach wewnątrz aparatu). Nie potrzebujesz dodatkowych efektów kolorystycznych? Nie ma problemu – po prostu obróć pokrętło na pozycję „Normal Mode”.

 • Bliźniacze przyciski – dwa identyczne przyciski spustu migawki. Jeden na ściance bocznej fotografowania aparatem w orientacji poziomej i jeden na froncie do portretów. Obydwa zaprojektowane tak, by były łatwo dostępne, niezależnie od orientacji aparatu.
 • Ustawiaj ostrość tak jak chcesz – obróć pokrętło obiektywu, by włączyć aparat. Zatrzymaj na pozycji „Landscape” (krajobraz) do zdjęć z większej odległości, „Macro” do niesamowitych zbliżeń lub „Standard Mode” do wszystkich zdjęć pomiędzy.
 • Gotowy na zamocowanie do statywu – oprócz gwintu statywowego, INSTAX MINI 99 wyposażony jest również w akcesorium w postaci precyzyjnie wyfrezowanej stopki montażowej, która pełni rolę wygodnego uchwytu, gdy aparat nie jest zamocowany na statywie
 • Zawsze z Tobą – dołączony do zestawu pasek na ramię oznacza, że będzie można spokojnie przemieścić się z klubu czy sali koncertowej do galerii sztuki, a potem jeszcze odwiedzić festiwal uliczny – cały czas z INSTAXEM MINI 99 bezpiecznie przewieszonym przez ramię.
 • Większa głębia kadru – za pomocą przełącznika manualnego ustawienia winiety można przyciemnić krawędzie zdjęcia, by skierować uwagę na środek kadru. Włączenie funkcji winiety spowoduje zwężenie otworu przysłony, co pomoże stworzyć silny efekt artystyczny. Wyłączenie tej opcji pozwoli uchwycić w kadrze całe dostępne światło i uzyskać bardziej naturalne ujęcie.
 • Tryb auto – przy codziennym fotografowaniu, lampa błyskowa i czas otwarcia migawki zostaną ustawione automatycznie, by uchwycić idealny poziom jasności kadru.
 • Tryb fotografowania we wnętrzach – wprowadź światło do zdjęć wykonywanych w ciemnych pomieszczeniach dzięki trybowi fotografowania we wnętrzach, który pięknie uchwyci zarówno obiekt, jak i tło w harmonijnej ostrości.
 • Tryb zdjęć sportowych – aby ograniczyć rozmycie ruchu na zdjęciach, przejdź do trybu sportowego, gdy fotografujesz obiekty, które „nie usiedzą jednej chwili nieruchomo”, takie jak dzieci, zwierzęta i wszelkiego rodzaju miłośników uprawiania sportu.
 • Tryb podwójnej ekspozycji – wykonaj dwa oddzielne ujęcia i nałóż je na siebie w jednym kadrze. Ten tryb jest idealny, by opowiedzieć historię w swój kreatywny i ekscytujący, a jednocześnie abstrakcyjny sposób.
 • Tryb bardzo długiej ekspozycji – zatrzymaj w kadrze atrakcyjne smugi światła i nocne widoki. Utrzymując migawkę otwartą przez nawet 10 sekund, ciemną porę nocną można ożywić światłem.
 • Samowyzwalacz – wciśnij spust migawki, stań przed obiektywem (masz na to ok. 10 sekund) i… klik! – zdjęcie zrobione. Nikt nie zostanie pominięty, gdy w akcji jest INSTAX MINI 99.

Interfejs jest prosty. Zestaw pokręteł z boku aparatu umożliwia wybór pomiędzy różnymi trybami. Pokrętło na górze pozwala wybrać dowolny efekt INSTAX mini 99, natomiast pokrętło poniżej umożliwia regulację jasności w pięciu poziomach do wyboru. Umożliwia to precyzyjne dostrojenie intensywności efektu kolorystycznego lub nawet wykorzystanie go do standardowych korekt oświetlenia.

Masz ochotę na przygodę? Połącz efekty kolorystyczne z różnymi poziomami jasności, a nawet trybem podwójnej ekspozycji, aby uzyskać naprawdę wyjątkowe i artystyczne rezultaty. Dla tych, którzy lubią odrobinę dramatyzmu, tryb winietowy jest mile widzianym dodatkiem. Przesuwając ręczny przełącznik winietowania w pobliżu obiektywu, możesz przyciemnić krawędzie zdjęć, zwracając uwagę na środek obrazu. Technika ta może być szczególnie skuteczna w przypadku portretów i zdjęć z bliska.

Poza funkcjami kreatywnymi INSTAX mini 99 od Fujifilm oferuje solidną podstawę do robienia natychmiastowych fotek. Zawiera obiektyw 60 mm f/10, panel LCD do kadrowania zdjęć i wytrzymałą baterię litową NP-70S. Aparat jest również wyposażony w pasek na ramię i uchwyt podstawowy z mocowaniem do statywu, dzięki czemu można go wygodnie nosić i używać w podróży.

INSTAX mini 99 lifestyle (Fujifilm)

INSTAX mini 99 będzie sprzedawany w Polsce sugerowanej cenie detalicznej 899 zł od 4 kwietnia 2024 r. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Instaxa.

INSTAX mini 99 Fujifilm

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Fujifilm Instax Mini 99 | Yanko Design