Dlaczego Apple nie podaje jeszcze szczegółów poprawek pod iOS 17.4.1?

Apple wypuściło w czwartek uaktualnienie iOS 17.4.1 z dość niejasnymi informacjami o tej wersji, która zawiera ważne poprawki błędów i bezpieczeństwa.

Dlaczego nie znamy jeszcze szczegółów dotyczących zabezpieczeń pod systemem iOS 17.4.1?

Minęły już dwa dni, od kiedy użytkownicy iPhone’ów mogą zaktualizować system swojego smartfona do wersji iOS 17.4.1, ale nie podano jeszcze żadnych oficjalnych szczegółów na temat zawartych poprawek błędów i zabezpieczeń. Jest to niezwykłe w przypadku firmy Apple, która zazwyczaj publikuje listę ważnych poprawek bezpieczeństwa kilka godzin po wydaniu co sugeruje, że te pod systemem iOS 17.4.1 mogą być dość znaczące lub zupełnie inne…

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: iOS 17.4.1 oraz iPadOS 17.4.1 już gotowe do pobrania!

Nowe uaktualnienie pojawiło się dwa tygodnie po wydaniu iOS 17.4, które zawierało poważne zmiany w iPhone’ach w Unii Europejskiej, głównie w App Storze, dodając wsparcie dla alternatywnych rynków aplikacji.

Informacje o wersji systemu iOS 17.4.1 (iPadOS 17.4.1) to po prostu krótkie i ogólne stwierdzenie: „Ta aktualizacja zawiera ważne poprawki błędów i aktualizacje zabezpieczeń i jest zalecana dla wszystkich użytkowników” oraz komunikat zachęcający do odwiedzenia strony wsparcia Apple’a w celu uzyskania dodatkowych informacji. Na stronie jednak czytamy wciąż, że szczegóły dotyczące aktualizacji pojawią się „wkrótce”.

To nie jest przypadek, i może oznaczać kilka rzeczy

Możliwe, że Apple nie chce ujawniać szczegółów na temat poprawek bezpieczeństwa pod systemem iOS 17.4.1, zanim zakończy własne dochodzenie, które może wskazać coś bardziej istotnego. Wydana aktualizacja mogła bowiem zawierać rozwiązanie problemów, zapobiegających wykorzystaniu luk w oprogramowaniu.

Informacje o poprawkach błędów i zabezpieczeń systemu iOS 17.4.1 ze strony pomocy firmy Apple (zrzut ekranu)
Informacje o poprawkach błędów i zabezpieczeń systemu iOS 17.4.1 ze strony pomocy firmy Apple (zrzut ekranu)

„W celu ochrony naszych klientów Apple nie ujawnia, nie omawia, ani nie potwierdza problemów związanych z bezpieczeństwem do czasu przeprowadzenia dochodzenia i udostępnienia poprawek lub wydań” – stwierdza Apple na swojej stronie z informacjami o zabezpieczeniach.

Inną możliwością, która moim zdaniem jest najprawdopodobniej przyczyną, jest to, że Apple pracuje obecnie nad załataniem tych samych luk na komputerach Mac i Apple Watch. W nowej wersji systemu iOS otrzymaliśmy te same aktualizacje zabezpieczeń dla systemów iPadOS i visionOS, ale jeszcze nie dla systemów macOS i watchOS.

Użytkownicy komputerów Mac (i Apple Watchów) mogą w dalszym ciągu być zagrożeni, a ujawnienie szczegółów dotyczących znanych CVE w innych produktach może spowodować ujawnienie luki w zabezpieczeniach Apple niepowołanym osobom.

Niezależnie od tego użytkownicy powinni natychmiast zaktualizować swoje urządzenia.

Nowa aktualizacja iOS 17.4.1 (iPadOS 17.4.1) z 21 marca 2024 roku zabezpieczeń jest dostępna na następujących obsługiwanych urządzeniach:

  • iPhone XS i nowszy,
  • iPad Pro 12,9 cala 2. generacji i nowszy,
  • iPad Pro 10,5 cala,
  • iPad Pro 11 cali 1. generacji i nowszy,
  • iPad Air 3. generacji i nowszy,
  • iPad 6. generacji i nowszy,
  • iPad mini 5. generacji i nowszy.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple | 9TO5Mac