Google wprowadza komunikację satelitarną do Androida 15

Najnowsza wersja zapoznawcza systemu operacyjnego Android 15 poprawia również spójność wolumenów i płatności zbliżeniowe NFC.

Pojawiła się druga wersja deweloperska systemu Android 15 firmy Google, która wprowadza długo oczekiwaną obsługę łączności satelitarnej oraz kilka ulepszeń w zakresie płatności zbliżeniowych, rozpoznawania wielu języków, spójności wolumenów i interakcji z plikami PDF za pośrednictwem aplikacji.

Wersje beta przeznaczone dla programistów są poligonem doświadczalnym dla funkcji, które prawdopodobnie trafią do ostatecznej publicznej wersji zaplanowanej na koniec tego roku. Według Google’a publiczne wersje beta powinny być dostępne do testowania w okresie od kwietnia do lipca 2024 roku.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Nowa funkcja w Androidzie 15 zwolni miejsce bez usuwania aplikacji

Najnowsza wersja deweloperska rozwiązuje pewne niedogodności i problemy związane z bezpieczeństwem, których doświadczają użytkownicy Androida, np. zwiększa świadomość aplikacji, dlaczego niektóre usługi mogą być niedostępne, gdy urządzenia korzystają z połączenia satelitarnego. Jest to także pierwsze oficjalne potwierdzenie, że Android 15 będzie wyposażony w funkcję przesyłania wiadomości satelitarnych – w komunikacie prasowym Google’a podano, że nowa wersja zapoznawcza obejmuje obsługę „fabrycznie załadowanych aplikacji RCS umożliwiających korzystanie z łączności satelitarnej do wysyłania i odbierania wiadomości”.

Wprowadzono obsługę wykrywania nagrywania ekranu dla aplikacji, które umożliwiają powiadamianie użytkowników, jeśli ich aktywność jest rejestrowana. Poprawiono także niezawodność płatności zbliżeniowych jednym dotknięciem w aplikacjach korzystających z NFC, a wielojęzyczne rozpoznawanie dźwięku wprowadzone pod systemem Android 14 zostało udoskonalone, aby uniknąć pomijania słów przy przełączaniu języków przez użytkownika.

Małe ekrany osłonowe w telefonach z klapką powinny również stać się bardziej przydatne, ponieważ programiści zyskają bezpośredni dostęp do większej liczby sposobów interakcji z nimi, a obsługa nowego standardu głośności CTA-2075 powinna pomóc użytkownikom Androida uniknąć konieczności dostosowywania niespójnej głośności podczas przełączania między treściami.

I wreszcie, Google wprowadza „znaczne ulepszenia” funkcji plików PDF w aplikacjach, dodając obsługę plików chronionych hasłem, adnotacji, edytowania formularzy, wyszukiwania i zaznaczania wraz z kopią.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google | The Verge