Co ciekawego obejrzymy na Planete+ w marcu 2024 roku?

Niezwykła historia drzew, wstrząsające historie potajemnie sfilmowane w chińskich gułagach oraz dwa różne spojrzenia na wyrafinowane ludzkie smaki w marcu w PLANETE+ i CANAL+ online.

W marcowej ramówce PLANETE+ i CANAL+ online wybierzemy się w niezwykłą podróż do 6 różnych części świata, aby odkryć potęgę i niezwykłe znaczenie drzew. Dokument O drzewach i lasach opowie nam o roli, jaką odgrywają zarówno w ekosystemie, jak i ludzkim życiu. Następnie zatrzymamy się, aby spojrzeć na dwie niezwykłe kulinarne tradycje — Francji i Chin w dokumentach: Herbaciany rytuał Moheida Hondy oraz Haute Cuisine. Narodziny francuskiej kuchni.

➔ CZYTAJ TEż: Biograficzny film dokumentalny „Frida” Carli Gutierrez już 14 marca

Przyjrzymy się również aferze z zatopieniem statku Greenpeace’u w Rainbow Warior. Historia pewnego zamachu, w której życie stracił jeden z aktywistów. Co jeszcze czeka na nas w tym miesiącu?

Mocna historia o dzieciach końca II Wojny Światowej w dokumencie Dzieci III Rzeszy oraz wstrząsający, dwuczęściowy dokument o skali chińskich prześladowań Laogai. System chińskich gułagów.

O DRZEWACH I LASACH, seria dokumentalna
Wielowątkowa opowieść o sześciu gatunkach drzew i ich znaczeniu dla lokalnych ekosystemów. Seria dokumentalna, zrealizowana na pięciu kontynentach.

O drzewach i lasach
O drzewach i lasach | fot. © Matthieu Maillet- ARTE France, Cinétévé, 2023

Baobab, brzoza, dąb, eukaliptus, puchowiec pięciopręcikowy i cedr. Aby poznać sekrety tych wspaniałych drzew i zrozumieć, jak ważną rolę odgrywają w przyrodzie, wyprawimy się do lasów Madagaskaru, Finlandii, Francji, Australii, Gujany Francuskiej i Kanady. Naszymi przewodnikami będą naukowcy, lokalni mieszkańcy i aktywiści, którzy angażują się w ochronę drzew i środowiska.

HERBACIANY RYTUAŁ MOHEIA HONDY, film dokumentalny, premiera w piątek 15.03 o godz. 20:45
Młody Japończyk propaguje sztukę starannego parzenia herbaty, jako antidotum na zabójcze tempo współczesnego świata.

Herbaciany rytuał Moheida Hondy
Herbaciany rytuał Moheida Hondy | fot. © ARTE France, Troisième Œil Productions, Shizuoka Broadcasting System

Japończycy słyną z rytuałów dnia codziennego, podniesionych do rangi sztuki. Nie inaczej jest z przygotowaniem i piciem herbaty, które przez setki lat było starannie praktykowanym rytuałem, źródłem doznań smakowych, duchowych i estetycznych. Mohei Honda, młody mistrz parzenia herbaty, odkrywa tę sztukę na nowo i przybliża ją swoim zabieganym i zapracowanym rodakom.

HAUTE CUISINE. NARODZINY FRANCUSKIEJ KUCHNI, film dokumentalny
Sztuka kulinarna najwyższej klasy, czyli opowieść o haute cuisine i jej twórcach, wśród których najważniejsza postać to francuski szef, Auguste Escoffier.

Haute Cuisine. Narodziny francuskiej kuchni
Haute Cuisine. Narodziny francuskiej kuchni | fot. © ŞIMAGISSIME ARTE

Misternie podane, wykwintne dania z najlepszych, kosztownych składników; luksusowa zastawa; szykowne wnętrza; starannie dobrana i ubrana obsługa; żelazna dyscyplina w kuchni. To nieodzowne elementy tzw. „wysokiej kuchni”, sztuki kulinarnej, za której ojca uważa się Auguste’a Escoffiera. O wpływie tego francuskiego mistrza na współczesną kuchnię mówią uznani szefowie z różnych stron świata.

RAINBOW WARRIOR. HISTORIA PEWNEGO ZAMACHU, mini-seria dokumentalna, nowe odcinki w niedziele od 10 marca o godz. 21:50
Kto i dlaczego podłożył bombę na statku Rainbow Warrior, należącym do Greenpeace? Dokumentalna rekonstrukcja wydarzeń, które wstrząsnęły opinią publiczną.

W lipcu 1985 roku Rainbow Warrior, flagowy statek Greenpeace, zacumował w porcie w Auckland. Stamtąd miał dopłynąć w pobliże francuskiego poligonu atomowego na atolu Mururoa. Aktywiści Greenpeace chcieli zaprotestować przeciw prowadzonym tam próbom nuklearnym. Jednak francuskie służby specjalne, aby udaremnić misję jednostki, podłożyły bombe, która doprowadziłą do zatopienia statku i śmierci jednego z ekologów.

DZIECI III RZESZY, mini-seria dokumentalna, nowe odcinki w czwartki od 14.03 o godz. 21:50
Poruszająca opowieść o pokoleniu, zwłaszcza Niemców, któremu druga wojna światowa odebrała dzieciństwo, skazując na tułaczkę, sieroctwo i przemoc.

Dzieci III Rzeszy
Dzieci III Rzeszy | fot. Planete+

Bohaterowie dokumentu są dziś dobrze po osiemdziesiątce, a jednak wciąż przeżywają to, co ich spotkało, gdy byli dziećmi. Śmierć rodziców, strach, głód, wegetacja wśród ruin, gwałty Armii Czerwonej, deportacja, tułaczka. Bezbronne ofiary działań i decyzji dorosłych, zdane na ich łaskę i niełaskę, przez całe życie zmagają się z traumą, której doświadczyły w czasie wojny i już po jej zakończeniu.  

LAOGAI. SYSTEM CHIŃSKICH GUŁAGÓW, dwuodcinkowy dokument, premiera w środę 20.03 o godz. 21:45
Wstrząsający dokument o chińskich obozach pracy, przez które przeszły dziesiątki milionów ludzi, uznanych przez Komunistyczną Partię Chin za zagrożenie dla jej władzy.

Laogai. System chińskich gułagów
Laogai. System chińskich gułagów | fot. ©YAMI 2_ARTE_David Zweig_LES CAMPS_Place Tiananmen 1976

Skala represji i inwigilacji w dzisiejszych Chinach jest dla Europejczyka trudna do wyobrażenia.  Opierając się na przemyconych zdjęciach i rysunkach, relacjach byłych więźniów i analizach niezależnych instytutów badawczych, autorzy dokumentu kreślą obraz gigantycznego systemu więzień i obozów pracy, w których chińskie władze przetrzymują m.in. dysydentów i przedstawicieli mniejszości etnicznych i religijnych.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: CANAL+ Polska (Planete+)