Nowa funkcja w Androidzie 15 zwolni miejsce bez usuwania aplikacji

Google ma interesującą nową funkcję, która pojawi się w Androidzie 15 o nazwie Archiwizacja aplikacji, która zwolni miejsce na telefonie bez usuwania apki.

Android 15 - plakietka

Według Mishaala Rahmana piszącego dla Android Authority nowa funkcja pozwoli użytkownikom systemu Android 15 wygenerować więcej miejsca na pobranie aplikacji, zapisanie kolejnego zdjęcia lub z dowolnego innego powodu. Ale zamiast odinstalowywać aplikacje, a następnie instalować ją ponownie, gdy będzie potrzebna, będziesz mógł zarchiwizować aplikację zamiast ją odinstalowywać; Dzięki temu nie będziesz musiał konfigurować jej ponownie, gdy zajdzie potrzeba jej użycia.

➔ CZYTAJ TEż: Zagadka Google I/O 2024 jest już dostępna: czy potrafisz ją rozwiązać?

Archiwizacja aplikacji to obecnie funkcja Sklepu Google Play, a nie Androida. Ale to się zmieni, gdy zostanie wydany Android 15, a funkcja będzie działać na poziomie systemu operacyjnego. Rahman doszedł do tego po tym, jak odkrył w aktualizacji beta Androida 14 QPR2, że Google obsługuje archiwizację aplikacji na poziomie systemu operacyjnego.

Udało mu się wyświetlić przyciski „Archiwizuj” i „Przywróć” w aplikacji ustawień. Rahman dodaje, że po wydaniu Androida 14 QPR3 Beta 2 udało mu się w pełni włączyć wbudowaną w Androida funkcję archiwizacji aplikacji.

W filmie, który umieściliśmy w tym artykule, Rahman pokazuje, jak archiwizuje aplikację Uber, która zajmuje 387 MB pamięci. Po naciśnięciu przycisku „Archiwizuj” aplikacja Ubera ważyła zaledwie 17,64 MB, co oznacza spadek o 95,4%. Kiedy Rahman kliknął „Przywróć”, aplikacja została pobrana ze sklepu Google Play i ponownie zainstalowana, a on nie tylko był nadal zalogowany na swoim koncie, ale aplikacja nie utraciła w trakcie tego procesu żadnych danych.

Pod systemem Android 15 użytkownicy mogą włączyć wersję App Archiving na Androida, która może automatycznie archiwizować rzadko używane aplikacje.

Jeśli zabraknie Ci miejsca, zobaczysz taki komunikat:

Funkcja archiwizacji aplikacji pod systemem Android 15
Funkcja archiwizacji aplikacji pod systemem Android 15 | fot. Android Authority

Wersja App Archiving pod Androidem nie tylko ręcznie archiwizuje aplikacje, ale także automatycznie archiwizuje aplikacje, z których często nie korzystasz. Jeśli na stronie informacji o aplikacji włączysz opcję „zarządzaj aplikacją, jeśli nie jest używana”, Android usunie uprawnienia, usunie pliki tymczasowe, zatrzyma powiadomienia i zarchiwizuje aplikację, jeśli nie była używana przez jakiś czas.

Chociaż Rahmanowi udało się uruchomić tę funkcję w najnowszej wersji beta Androida 14 QPR, twierdzi, że nie powinniśmy oczekiwać, że funkcja archiwizowania aplikacji będzie gotowa do czasu premiery Androida 15.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: PhoneArena