Dlaczego „rSIM” może być kolejnym przełomem w telekomunikacji i IoT?

Grupa CSL wprowadziła na MWC technologię „rSIM” we współpracy z Deutsche Telekom IoT i Tele2 IoT, skutecznie zapewniając zawsze aktywną łączność.

rSIM (resilient SIM)
rSIM (resilient SIM) | fot. Android Authority

Uniwersalny moduł identyfikacji abonenta, znany jako USIM i SIM, ewoluuje. Tradycyjne karty SIM oparte na kartach plastikowych kurczą się, a obecnie do urządzeń dołączane są wbudowane karty SIM lub eSIM. Termin „lokalna karta SIM” stał się potocznym określeniem wśród podróżujących za granicę, co odzwierciedla powszechną znajomość wymiany kart SIM podczas pobytu za granicą.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Uważaj na SIM Swapping – przestępcy wykorzystują teraz eSIM!

Na tegorocznym Mobile World Congress (MWC) pojawił się nowy termin rSIM, czyli Resilient SIM. Zdaniem kilku firm telekomunikacyjnych, które są zainteresowane nowym rozwiązaniem, innowacja ta oznacza znaczący krok naprzód w technologii mobilnej.

Podczas MWC CSL Group przedstawiła przełomową technologię znaną jako rSIM, zaprojektowaną w celu zwiększenia niezawodności sieci. Podejście to integruje dwa niezależne profile komunikacji mobilnej w ramach jednej karty SIM. Pozwala to na automatyczne przełączenie na sieć alternatywną w przypadku awarii połączenia i zapewnia ciągłość łączności.

Technologia ta przypomina dual SIM, ale wymaga tylko jednej karty. Zapewnia płynne przejścia sieciowe i jest szczególnie przydatny w przypadku urządzeń Internetu rzeczy (IoT) w odległych lokalizacjach, gdzie istotna jest niezawodność połączeń.

Pierwsze zastosowanie rSIM ogłoszono tuż przed MWC, kiedy Deutsche Telekom i szwedzkie Tele2 przyjęły technologię dla IoT. Krajobraz komunikacyjny IoT często wykracza poza zasięg konwencjonalnej sieci. Dzieje się tak dlatego, że często wiąże się to z łączeniem usług w odległych lokalizacjach, a przez to bardziej podatnych na zakłócenia.

„Te zwiększone zakłócenia wpływają na wszystkie branże, ale największy wpływ widać w sektorach krytycznych, w których zagrożone jest życie i infrastruktura, na przykład w teleopiece i krytycznej infrastrukturze krajowej (CNI)” – mówi Richard Cunliffe, dyrektor ds. produktów i innowacji w rSIM.

Na uwagę zasługuje również sama liczba połączeń fizycznych w IoT. Według ankiety przeprowadzonej w zeszłym roku oczekuje się, że do 2033 roku połączenia IoT wzrosną z dwóch miliardów do siedmiu miliardów. Rozwój ten podkreśla znaczenie odpornych technologii, takich jak rSIM.

W tym sensie rSIM byłby kluczowy dla branż zależnych od IoT. Co więcej, mogłoby to mieć kluczowe znaczenie dla infrastruktury krajowej, zapewniając spójną łączność.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: ZDNet