Ten zegarek wyświetla przepływ krwi w Twoim ciele

Technologia obrazowania fotoakustycznego o wysokiej rozdzielczości została zmniejszona, aby zmieścić się w małym zegarku naręcznym.

Obrazowanie fotoakustyczne przepływu krwi w urządzeniu naręcznym
Obrazowanie fotoakustyczne przepływu krwi w urządzeniu naręcznym | fot. Lei Xi, SUSTech

Systemy obrazowania fotoakustycznego zapewniają wgląd w ciało w wysokiej rozdzielczości, ale są nieporęczne. Teraz badacze opracowali zminiaturyzowaną wersję, która mieści się w zegarku, a elementy znajdujące się w plecaku ważą tyle samo, co przeciętne pięciomiesięczne dziecko. Urządzenie pozwala na nieinwazyjną metodę pomiaru pracy serca.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Mikroskop FIB-SEM umożliwia szczegółowy wgląd do wnętrza komórek

Mówiąc najprościej, obrazowanie fotoakustyczne działa w taki oto sposób. Najpierw obiekt pochłania światło, w tym przypadku impulsy laserowe. Zaabsorbowana energia optyczna jest przekształcana w ciepło, powodując wzrost temperatury. Następnie ekspansja termosprężysta powoduje emisję wykrywalnych fal dźwiękowych. Różnica między obrazowaniem ultrasonograficznym a obrazowaniem fotoakustycznym polega na tym, że to pierwsze umożliwia identyfikację anatomii, podczas gdy drugie umożliwia uzyskanie obrazów funkcjonalnych i strukturalnych o wyższej rozdzielczości.

Ponieważ obrazowanie fotoakustyczne może penetrować tkanki na głębokość 2–3 cm (0,8–1,2 cala), wykorzystuje się je do skanowania naczyń krwionośnych i szacowania poziomu natlenienia krwi (nasycenia tlenem, czyli saturację SpO₂), a także diagnozowania chorób skóry i raka. Naukowcy z Południowego Uniwersytetu Nauki i Technologii (SUSTech) w Chinach opracowali urządzenie do obrazowania fotoakustycznego, wystarczająco małe, aby zmieściło sie na nadgarstku.

Chociaż obrazowanie fotoakustyczne jest niezwykle wrażliwe na zmiany hemodynamiki, trudności w miniaturyzacji i optymalizacji interfejsu obrazowania ograniczyły rozwój przenośnych urządzeń fotoakustycznych. Według naszej najlepszej wiedzy jest to pierwsze fotoakustyczne urządzenie do noszenia, które nadaje się do zastosowań w służbie zdrowia.

— powiedział Lei Xi, współautor badania opisującego nowy system badaczy

Hemodynamika to dynamika przepływu krwi. Rejestrowanie parametrów hemodynamicznych, takich jak częstość akcji serca, ciśnienie krwi i nasycenie tlenem, pozwala ocenić, jak dobrze pracuje serce.

Urządzenie badaczy składa się z zegarka z interfejsem obrazowania, podręcznego komputera oraz plecaka, w którym mieści się laser i zasilacz (waga plecaka wynosi ok. 7 kg). Został zaprojektowany tak, aby użytkownik mógł swobodnie się poruszać. Możliwość dostosowania ostrości lasera urządzenia oznacza, że jest ono w stanie obrazować struktury wielowarstwowe, takie jak skóra, a jego rozdzielczość wynosząca 8,7 µm jest wystarczająca do obrazowania większości drobnych naczyń krwionośnych w skórze w maksymalnym polu widzenia o średnicy około 3 mm.

Ochotnicy nosili urządzenie fotoakustyczne, aby przetestować je w różnych warunkach, na przykład podczas chodzenia lub gdy mankiet tymczasowo blokował dopływ krwi do ramienia. Testy wykazały, że system był użyteczny, kompaktowy i wystarczająco stabilny, aby umożliwić swobodne poruszanie się.

Plecak mieści zasilacz laserowy i źródło zasilania urządzenia i waży 7 kg
Plecak mieści zasilacz laserowy i źródło zasilania urządzenia i waży 7 kg | fot. Lei Xi, SUSTech

Zminiaturyzowane, przenośne systemy obrazowania, takie jak ten, który opracowaliśmy, mogłyby potencjalnie zostać wykorzystane przez lokalne ośrodki zdrowia do wstępnej diagnozy chorób lub do długoterminowego monitorowania parametrów związanych z krążeniem krwi w warunkach szpitalnych, oferując cenne spostrzeżenia przydatne w leczeniu różnych chorób. Wraz z dalszym rozwojem, tego typu system może być również przydatny do wczesnego wykrywania chorób skóry, takich jak łuszczyca i czerniak, lub do analizy oparzeń.

— dodał Xi

Naukowcy pracują nad stworzeniem systemu z jeszcze mniejszym źródłem lasera i większą częstotliwością powtarzania impulsów, co sprawiłoby, że system byłby bardziej kompaktowy i lżejszy, a jednocześnie poprawiłby bezpieczeństwo i rozdzielczość. Ostatecznie wiąże się to z porzuceniem plecaka.

„Biorąc pod uwagę szybki rozwój nowoczesnej technologii diod laserowych i elektronicznej technologii informacyjnej, opracowanie bardziej zaawansowanego i inteligentnego zegarka fotoakustycznego, który nie wymaga plecaka, powinno to być całkowicie wykonalne” – powiedział Xi.

Naukowcy chcą także ulepszyć swoje urządzenie, aby mogło być wykorzystywane podczas bardziej wymagających ćwiczeń fizycznych, takich jak bieganie i skakanie – oraz uwzględnienie większej liczby parametrów hemodynamicznych, w tym jakościowej oceny liczby i objętości naczyń krwionośnych, co ułatwiłoby zastosowanie systemu we wczesnej diagnostyce nowotworów i chorób układu krążenia.

Badanie opublikowano w czasopiśmie Optics Letters.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Optica | New Atlas