Czym jest system operacyjny Apostrophy OS?

Nowy zamiennik systemu operacyjnego Android – szwajcarski Apostrophy OS skupia się przede wszystkim na prywatności i bezpieczeństwie.

Apostrophy OS - mobilny system operacyjny

Android firmy Google to obecnie najpopularniejszy mobilny system operacyjny, ale to nie znaczy, że jest to jedyny wybór dla producentów urządzeń. Znane firmy, takie jak Samsung, opracowują i sprzedają tanie smartfony z Androidem. Pojawił się jednak pomysł stworzenia zamiennika systemu operacyjnego Android, który będzie preinstalowany na urządzeniu i będzie skupiał się głównie na prywatności i bezpieczeństwie.

➔ CZYTAJ TEż: Jak zmieniał się udział mobilnych systemów operacyjnych w ciągu 20 lat?

Apostrophy OS ma być właśnie odpowiedzią na takie zapotrzebowanie. Oferuje funkcje podobne do Androida, zapewniając jednocześnie użytkownikom większą kontrolę nad swoimi danymi. Poniżej dowiesz się więcej co to jest Aposthrophy i lepiej zrozumiesz sens tego nowego mobilnego systemu operacyjnego.

Co sprawia, że system Apostrophy jest wyjątkowy?

Aposthrophy (AphyOS) to mobilny system operacyjny skupiający się na prywatności, oparty na projekcie Android Open Source Project (AOSP) i pozbawiony pakietu Google Mobile Service (GMS). Oznacza to, że nie ma preinstalowanych aplikacji Google’a, takich jak sklep Google Play. Oznacza to również, że zwykłe usługi śledzenia w tle oferowane przez GMS nie są dostępne, co zapewnia większą prywatność w zakresie danych osobowych.

AphyOS wykorzystuje część kodu GrapheneOS do niestandardowej implementacji Androida i podobnie jak GrapheneOS skuppia się na prywatności i bezpieczeństwie. Ale AphyOS chce wyrobić sobie markę, wykraczając poza typowe funkcje GrapheneOS.

Zacznijmy od tego, że firma stojąca za AphyOS ma siedzibę w Szwajcarii – kraju, w którym obowiązują jedne z najsurowszych przepisów dotyczących ochrony danych na świecie. Skoncentrowanie się na neutralności sieci pozwala im zdobyć zaufanie użytkowników jako uczciwej i neutralnej firmy zajmującej się mobilnymi systemami operacyjnymi.

Ekran główny mobilnego systemu operacyjnego Apostrophy OS (AphyOS)
Ekran główny mobilnego systemu operacyjnego Apostrophy OS (AphyOS)

Obecnie AphyOS nie można zainstalować na żadnym urządzeniu z systemem Android. Będąc wciąż stosunkowo nowym systemem operacyjnym, AphyOS chce nawiązać współpracę ze znanymi producentami OEM (producentami oryginalnego sprzętu), aby wprowadzić go na większy rynek światowy.

Pomysł polega na dostarczaniu zupełnie nowych urządzeń z preinstalowanym systemem AphyOS, zamiast pozwalać komukolwiek instalować niestandardową kopię ROM na urządzeniu z systemem Android.

Jako zamiennik systemu operacyjnego Android, pozyskiwanie głównych partnerów OEM, sprzedaż urządzeń i wysyłka produktów na cały świat nie jest łatwym zadaniem. Jednakże AphyOS pozyskał już kilku europejskich partnerów OEM i pragnie przyspieszyć rozwój swojej firmy.

Apostrophy OS chce dokonać dużych zmian na rynku mobilnym

Chociaż AphyOS jest nową i nie jest jeszcze powszechnie znaną nazwą, widać oznaki świetlanej przyszłości dla tego mobilnego systemu operacyjnego. Po pokonaniu przeszkód związanych z powstaniem nowej linii smartfonów będą mogli wcielić w życie motto swojej firmy dotyczące prywatności i bezpieczeństwa.

AphyOS - ekrany mobilnego systemu operacyjnego Apostrophy
AphyOS – ekrany mobilnego systemu operacyjnego Apostrophy

Z niecierpliwością czekamy na rozwój AphyOS i będziemy śledzić aktualizacje oraz postępy. Obecnie Apostrophy ogłosiło partnerstwo jedynie z bliżej nieokreślonymi europejskimi producentami urządzeń.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apostrophy | Android Police