Jak zmieniał się udział mobilnych systemów operacyjnych w ciągu 20 lat?

Obejrzyj film przedstawiający kwartalne zmiany udziału mobilnych systemów operacyjnych smartfonów od 1999 do 2019 roku.

Popularne systemy mobilne w 4Q 2009 roku

Smartfon stał się naszym ulubionym urządzeniem stosunkowo niedawno – dopiero w ciągu ostatniej połowie dekady ludzie zaczęli uważać smartfony za swój podstawowy komputer. Te urządzenia mobilne faktycznie mają długą i znakomitą historię – gdyby były ludźmi, niektóre z nich byłyby na tyle duże, aby głosować w wyborach, i prawie na tyle duże, aby legalnie pić alkohol.

Aby przypomnieć nam o tym, jak zmieniała się popularność mobilnych systemów operacyjnych, popularny kanał na Youtubie wizualizujący dane Data is Beautiful przygotował ciekawe wideo obrazujące kwartalne wzrosty i spadki popularności popularnych systemów operacyjnych dla smartfonów w ciągu ostatnich dwóch dekad!

Na filmie, który możesz obejrzeć poniżej najbardziej znacząca jest całkowita dominacja Androida i iOS-a w ciągu ostatnich kilku lat – te systemy całkowicie zdominowały rynek mobilny i wykosiły konkurencję.

Zaskakujące jest również to, jak mało znaczący był Windows Phone, pomimo całego szumu medialnego i marketingowego w owym czasie. Chociaż udział w rynku nie jest ostatecznym wskaźnikiem (Apple nadal pochłania lwią część zysków pomimo ~20% udziału w rynku), obecnie jest mało prawdopodobne aby pojawił się jakiś poważny konkurent dla Androida, biorąc pod uwagę jego dominację.

Ciekawe jest również to, że KaiOS zyskał w ostatnim czasie w ultradolnym zakresie spektrum. Należy zauważyć, że danymi źródłowymi są kwartalne raporty Gartnera dotyczące wysyłek smartfonów, więc nie jest to dokładna reprezentacja udziału w rynku smartfonów.

 

 

To wideo przypomni Wam początki telefonów komórkowych, które posiadaliście zanim pojawiły smartfony z Androidem od Google’a  i systemem iOS Apple’a. Pamiętacie czasy, kiedy Symbian rządził w połowie 2000 roku? W tamtych czasach innowacje sprzętowe były powszechne – smartfony przekręcały się (jak Nokia 3250), ślizgały się (N95) i były wyposażone w komponenty, których dzisiejsze smartfony wyewoluwały w bardziej subtelne komponenty – jak lampa błyskowa Xenon (N82), wbudowany uchwyt na statyw (N93) i fizyczne klawiatury QWERTY, które faktycznie były użyteczne (E75).

Niestety lub na szczęście Symbian został wyparty dokładnie w momencie, gdy iOS i Android zmieniły paradygmat i ustanowiły monolityczne urządzenia mobilne, jako jedyną możliwą formę.

Obecnie udział mobilnych systemów operacyjnych przedstawia się następująco:

  1. Android: 85,15%
  2. iOS: 10,82%
  3. KaiOS: 4,02%
  4. Windows Mobile: 0,01%

*stan na 3 kwartał 2019 roku

Popularne systemy mobilne w 3Q 2019 roku
Popularne systemy mobilne w 3Q 2019 roku

Zobacz także:

Ilustrowana historia mobilnego systemu iOS

A Wy z jakich smartfonów korzystaliście przed tym zanim kupiliście smartfona z Androidem lub iOS-em?

źródło: Android Police