Apple zmienia zdanie: Epic Games Store pojawi się na iPhone’a w UE

Użytkownicy iPhone’ów w Unii Europejskiej będą jednak mogli grać w „Fortnite’a” na iPhone’ach i korzystać z zewnętrznego sklepu Epic Games Stores!

Fortnite od Epic Games

Na początku tego tygodnia Apple rzucił wyzwanie planom Epic dotyczącym uruchomienia Epic Games Store dla iPhone’a w UE – jedynym regionie gdzie jest to możliwe dzięki ustawie o rynkach cyfrowych (DMA). Jednak w środę gigant technologiczny zamknął konto programisty Epic w UE, co uniemożliwiło firmie oferowanie sklepu Epic Games Store użytkownikom iPhone’a w 27 krajach UE. Jak zapewne wiesz, DMA zmusiło firmę Apple do umożliwienia użytkownikom iPhone’a w UE pobierania aplikacji z zewnętrznych sklepów z aplikacjami.

➔ ZOBACZ TEŻ: „Fortnite” wkrótce powróci na iPhone’a w Europie

Epic obwinia za to chęć zemsty ze strony Apple’a po tym, jak dyrektor generalny producenta gier wideo Tim Sweeney, skrytykował Apple’a za niektóre opłaty, które będzie pobierać w UE. DMA zmusza także Apple do umożliwienia programistom oferowania platform płatności w aplikacjach innych firm z obejściem 30% transakcji w aplikacji, którą Apple stosuje, gdy korzysta z własnej platformy przetwarzania płatności w aplikacji.

Apple oświadczyło, że ma prawo zamknąć konto programisty Epic w UE ze względu na wcześniejsze orzeczenie sądu, w którym wskazano na „rażące naruszenie przez firmę Epic jej zobowiązań umownych”. W ubiegłą środę Apple oświadczył: „W świetle przeszłego i bieżącego zachowania Epic Apple zdecydowało się skorzystać z tego prawa”. Jednak przez ostatnie dwa dni Apple i Epic usiadły do rozmów, a Epic przekonał Apple, że nie złamie zasad, tak jak to miało miejsce cztery lata temu.

W 2020 roku firma Epic dodała do wersji Fortnite na iOS-a opcję, która umożliwiała użytkownikom kupowanie waluty w grze VBucks bezpośrednio od Epic zamiast przechodzić przez App Store, jak nakazywały zasady Apple’a. Ponieważ umożliwiłoby to spółce Epic pominięcie płacenia Apple 30% prowizji z zakupów w aplikacji, firma Epic bezpośrednio sprzedawała walutę swojej gry po cenie niższej niż cena podana w App Storze.

Apple wyrzucił firmę Epic z App Store’z w 2020 roku za sprzedaż waluty gier VBucks użytkownikom iPhone’ów poza App Store – teraz Apple zmienia zdanie i Epic Games Store pojawi się na iPhonie w UE.

Firma Apple oficjalnie zmieniła dziś zdanie i w aktualizacji swojego wpisu na blogu opublikowanego w środę firma Epic Games napisała: „Apple powiedział nam i zobowiązał się wobec Komisji Europejskiej, że przywróci nasze konto programisty. To mocny sygnał dla twórców, że Komisja Europejska podejmie szybkie działania, aby wyegzekwować ustawę o rynkach cyfrowych i pociągnąć strażników do odpowiedzialności. Postępujemy zgodnie z planem, uruchamiając Epic Games Store i przywracając Fortnite na iOS-a w Europie.”

Apple mogło dać się przekonać do zmiany decyzji ze względu na wysoką karę, jaką UE może nałożyć na firmy, które nie przestrzegają DMA. Firmy takie jak Apple mogą zostać obciążone do 10% swoich globalnych przychodów, natomiast recydywiści mogą zostać ukarani karą grzywny w wysokości do 20% ich rocznych przychodów. Gdyby Apple nie zmienił swojego stanowiska w sprawie Epic i został ukarany przez UE za nieprzestrzeganie DMA, firma mogłaby zostać ukarana grzywną w wysokości do 38,3 miliarda dolarów, co stanowi 10% jej światowych przychodów w roku fiskalnym 2023.

W opublikowanym dzisiaj oświadczeniu Apple stwierdziło: „Po rozmowach z firmą Epic zobowiązała się ona do przestrzegania zasad, w tym naszych zasad DMA. W rezultacie spółka Epic Szwecja AB uzyskała zgodę na ponowne podpisanie umowy z deweloperem i została przyjęta do grona partnerów programu programistów Apple’a.”

Jeśli więc jesteś wielkim fanem Fortnite, możesz po prostu rzucić pracę, sprzedać dom, spakować swoje rzeczy i przeprowadzić się do Unii Europejskiej. Będziesz oczywiście musiał kupić nowego iPhone’a sprzedawanego w jednym z 27 krajów UE (możesz wymienić swój obecny model) i miejmy nadzieję, że uda ci się znaleźć pracę w tym regionie.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Epic Games | Apple | 9TO5Google | PhoneArena