Jak wyłączyć kupowanie i instalowanie aplikacji spoza App Store’a?

Pod systemem iOS 17.4 w UE można kupować i instalować aplikacje z innych sklepów z aplikacjami niż oficjalny sklep App Store Apple’a, ale można to zablokować.

Ustawienia ograniczenia instalacji i kupowania aplikacji z alternatywnych sklepów z aplikacjami

Wraz z wprowadzeniem systemu iOS 17.4 firma Apple została zmuszona przez Komisję Europejską do otworzenia swojego ekosystemu dla innych sklepów z aplikacjami mobilnymi dla użytkowników w Unii Europejskiej, co według firmy otwiera furtkę do potencjalnych zagrożeń dla użytkowników, którzy cenią sobie zamknięty ekosystem firmy z Cupertino. Jednak Apple zadbało o to, aby użytkownicy sami mogli zdecydować i zamknąć tę furtkę.

➔ ZOBACZ TEŻ: Alternatywne sklepy z aplikacjami na iPhonie nie będą działać, jeśli wyjedziesz poza UE

W Ustawieniach systemu iOS można łatwo ograniczyć możliwość kupowania i instalowania aplikacji mobilnych ze sklepów z aplikacjami firm trzecich i pozostać przy dotychczasowym modelu – korzystania z aplikacji ze sklepu App Store.

Apple zaznacza, że otwarcie systemu iOS dla sklepów z aplikacjami stron trzecich może nieść za sobą zagrożenia, dotyczące bezpieczeństwa, prywatności i jakości oferowanych aplikacji. Aplikacje, które pojawiają się w sklepie App Store są poddawane rygorystycznej procedurze sprawdzenia, zanim zostaną udostępnione użytkownikom do pobrania.

Takich standardów mogą nie spełniać aplikacje instalowane z zewnętrznych źródeł – czyli spoza sklepu App Store. Choć zdarzały się sytuacje, że do App Store’a udało się prześcignąć kilku podejrzanym pozycjom.

Pod systemem iOS dostępnych jest kilka mechanizmów zabezpieczającymi nas przed różnego rodzajami treściami, w tym ustawienia kontroli rodzicielskiej, pozwalające na ograniczenie dzieciom instalowania aplikacji z zewnętrznych źródeł. Ta opcja całkowicie blokuje dostęp do zewnętrznych sklepów z aplikacjami. Opcję ograniczenia kupowania i instalowania aplikacji ze sklepów z aplikacjami, innych niż App STore, dostępna jest w ustawieniach Czas przed ekranem pod systemem iOS 17.4.

Aby ograniczyć kupowanie i instalowanie aplikacji z zewnętrznych sklepów z aplikacjami pod systemem iOS 17.4 wykonaj poniższe czynności:

  • Przejdź do aplikacji Ustawienia.
  • Wybierz Czas przed ekranem i przejdź do sekcji OGRANICZENIAOgraniczaj treści i prywatność.
  • Następnie wybierz pozycję Instalowanie i kupowanie aplikacji.
  • W sekcji INSTALOWANIE APLIKACJI wybierz Sklepy z aplikacjami.
  • Wybierz jedną z opcji: Pozwalaj lub Nie pozwalaj.
Ustawienia ograniczenia instalacji i kupowania aplikacji z alternatywnych sklepów z aplikacjami
Ustawienia ograniczenia instalacji i kupowania aplikacji z alternatywnych sklepów z aplikacjami

Jeśli wybierzesz opcję Nie zezwalaj, zablokujesz instalowanie aplikacji z innych źródeł niż ze sklepu App Store. Można też ustawić ograniczenia wiekowe dla aplikacji.

Dodatkowo instalowanie zewnętrznych sklepów z aplikacjami pod systemem iOS 17.4 poprzedzone jest wyświetleniem ostrzeżenia z prośbą o potwierdzenie instalacji. Ma to zapobiegać przypadkowym instalacjom zewnętrznych sklepów.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple