W App Storze odkryto aplikację podszywającą się pod LastPass

Firmie Apple zajmuje dużo czasu, aby usunąć fałszywą aplikację udającą popularny menedżer haseł LastPass.

Fałszywa (po lewej) i prawdziwa aplikacja LastPass (po prawej)
Fałszywa (po lewej) i prawdziwa aplikacja LastPass (po prawej)

Twórcy menedżera haseł LastPass wydali ostrzeżenie, że aplikacja „LassPass” w sklepie App Store w nieuczciwy sposób podszywa się pod prawdziwą aplikację. LastPass jest jednym z wielu dostępnych menedżerów haseł, chociaż budzi kontrowersje. Teraz wydał ostrzeżenie dotyczące rzekomej fałszywej kopii swojej aplikacji, która łudząco przypomina oryginał.

„LastPass pragnie ostrzecswoich klientów o oszukańczej aplikacji próbującej podszyć się pod naszą aplikację LastPass w sklepie Apple App Store” – czytamy w ostrzeżeniu we wpisie na blogu. „Aplikacja, o której mowa, nazywa się «LassPass Password Manager», a jej twórcą jest Parvati Patel.”

„Aplikacja próbuje skopiować nasz branding i interfejs użytkownika” – czytamy dalej, „chociaż dokładna analiza opublikowanych zrzutów ekranu ujawnia błędy ortograficzne i inne oznaki wskazujące na to, że aplikacja jest fałszywa”.

Aplikacja „LassPass” rzeczywiście przypomina markę LastPass i chociaż jej opis nie jest zgodny ze sformułowaniami prawdziwej aplikacji, jest zasadniczo taka sama. Opisy kładą taki sam nacisk na znaczenie bezpieczeństwa haseł i podobnych funkcji aplikacji, jakie miałby każdy menedżer haseł.

Pozornie ta apka podszywa się pod LastPass – to rodzi z kolei pytanie, czy nie jest to tylko podróbka, ale narzędzie do phishingu. W każdym razie to niedobrze, że podróbka niezwykle znanej aplikacji przechodzi przez zespół recenzentów App Store’a — zwłaszcza gdy Apple twierdzi, że dzięki temu procesowi App Store jest bezpieczniejszy niż sklepy innych firm.

„Bądź spokojny, LastPass aktywnie pracuje nad jak najszybszym usunięciem tej aplikacji” – czytamy we wpisie LastPass – „i będziemy nadal monitorować sklepy pod kątem fałszywych klonów naszych aplikacji i/lub naruszeń naszej własności intelektualnej”.

Jeśli masz podszywającą się apkę LasstPass na swoim iPhonie, nie tylko powinieneś go usunąć, ale także zmienić hasło LastPass.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: LastPass