1Password dodaje obsługę kluczy dostępów na Androidzie

1Password rozszerza obsługę passkeys pod systemem Android, dzięki czemu użytkownicy są łatwo i bezpiecznie za pomocą odcisku palca.

Obsługa kluczy dostępu (passkeys) w aplikacji 1Password na Androida
Obsługa kluczy dostępu (passkeys) w aplikacji 1Password na Androida

Klucze dostępu (passkeys) oferują odporną na phishing, wygodną metodę uwierzytelniania, eliminując niebezpieczeństwa związane z ponownym użyciem hasła. Chociaż klucze dostępu zapewniają większe bezpieczeństwo, ich skuteczność zależy od ostrożnego użycia wraz z hasłami. Są bez wątpienia przyszłością uwierzytelniania się w internecie, łącząc zalety haseł starej szkoły, uwierzytelnienie biometryczne i dwuskładnikowe. Po tym, jak w zeszłym roku sojusz FIDO i jego członkowie nabrali tempa, byliśmy świadkami, jak niektóre z naszych ulubionych menedżerów haseł wprowadziły obsługę kluczy dostępu. 1Password, który należy do FIDO Alliance, jest jednym z pierwszych, a teraz firma ogłosiła obsługę kluczy dostępu pod systemem Android.

➔ ZOBACZ TEŻ: Przyszłość bez haseł – Google wprowadza passkeys

Klucze dostępu są promowane jako przyszłość haseł, ponieważ są praktycznie odporne na ataki typu phishing i ułatwiają użytkownikom logowanie. Eliminowane są również niebezpieczeństwa związane z ponownym użyciem hasła, ponieważ podczas uwierzytelniania za pomocą odcisku palca unikalny klucz kryptograficzny przechowywany na urządzeniu jest dopasowywany do klucza przechowywanego w usłudze. Klucze te to złożone ciągi znaków, dlatego do ich obsługi potrzebujemy niezawodnego menedżera haseł, który będzie je przechowywał.

Firma 1Password stanęła na wysokości zadania i w grudniu ubiegłego roku rozpoczęła beta testy obsługi kluczy dostępu pod systemem Android. Menedżer poświadczeń obsługuje już klucze dostępu w przeglądarkach stacjonarnych pod systemami Windows i iOS, a teraz rozszerza się na system Android. Aby rozpocząć, użytkownicy muszą mieć zainstalowaną najnowszą wersję aplikacji 1Password na swoim urządzeniu z systemem Android 14 lub nowszym.

W aplikacji powinna zostać wyświetlona lista wszystkich aplikacji zainstalowanych na Twoim urządzeniu, które obsługują uwierzytelnianie za pomocą Passkeys (kluczy dostępu). 1Password zaleca rozpoczęcie od WhatsAppa, Amazona i Ubera. Jeśli rejestrujesz się w aplikacji, pamiętaj tylko o ustawieniu hasła, jeśli jest dostępne, i zapisz je w 1Password. Na razie nie można uwierzytelniać się w witrynach internetowych przy użyciu klucza zapisanego w aplikacji 1Password podczas przeglądania na urządzeniu z Androidem, ponieważ Google nie udostępniło interfejsu API umożliwiającego używanie passkey w przeglądarce Chrome na Androida.

Jednak w przeciwieństwie do Google Password Managera (Menedżera haseł), który działa tylko w przeglądarkach Chrome, Chrome OS i Android, 1Password z dumą twierdzi, że działa na najpopularniejszych systemach operacyjnych, a także oferuje rozszerzenia dla popularnych przeglądarek internetowych, takich jak Chrome, Brave, Firefox itp. Wraz z rosnącą popularnością uwierzytelniania za pomocą kluczy w aplikacjach i na stronach internetowych, najnowsza funkcja 1Password powinna pomóc użytkownikom Androida zachować bezpieczeństwo w internecie.

Warto zaznaczyć, że klucze dostępu nie są idealne i z pewnością nie są całkowicie odporne na ataki, więc Twoje bezpieczeństwo w internecie nadal zależy od ostrożnego korzystania z tej nowej technologii uwierzytelniania, podobnie jak z haseł.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: 1Password