Menedżer haseł Google udostępnianiem haseł rodzinie

Menedżer haseł Google na Androidzie może wkrótce umożliwić bezpieczne udostępnianie swoich haseł członkom rodziny.

Google Menedżer haseł

Jeśli korzystasz z menedżera haseł w przeglądarce Google Chrome i zarządzasz w nim swoimi kontami internetowymi, które udostępniasz członkom rodziny, to mamy dobrą wiadomość — krótce być może zostanie wprowadzona nowa funkcja, która znacznie ułatwi Ci życie. Nowa funkcja umożliwiłaby członkom Grup rodzinnych Google łatwe i bezpieczne udostępnianie haseł w obrębie grupy.

Dzielenie się hasłami z członkami rodziny może przyprawiać o ból głowy — zwłaszcza gdy się spieszysz i nie znasz danych logowania do wspólnego konta. Na szczęście serwis TheSPAndroid zauważył, że pod systemem Android może wkrótce pojawić się możliwość udostępniania haseł w grupie rodzinnej.

Funkcja ta zostało wykryta najpierw w komputerowej wersji przeglądarki Google Chrome, a następnie w najnowszej wersji Usług Google Play (wersja 24.09.12 190400–610662703). Sugeruje to, że Google nie pozostawi w tyle urządzeń z Androidem, jeśli chodzi o tę funkcjonalność.

Na poniższych zrzutach ekranu widać, że pod zapisanym kontem oraz obok opcji „Edytuj” i „Usuń” pojawia się nowy przycisk „Udostępnij”. Po dotknięciu wyświetli się dodatkowy komunikat potwierdzający, czy chcesz udostępnić hasło i informujący, że jest ono przeznaczone tylko dla członków Twojej grupy rodzinnej, którymi możesz zarządzać w ustawieniach swojego konta Google.

Udostępnianie haseł - Menedżer haseł Google
Udostępnianie haseł – Menedżer haseł Google | fot. @AssembleDebut (TheSPAndroid)

Chociaż funkcja jest wciąż w fazie rozwoju, zrzuty ekranu sugerują, że proces może być dość prosty również dla odbiorcy. Po udostępnieniu hasła odbiorca może podczas odwiedzania witryny internetowej na swoim urządzeniu zobaczyć podpowiedź informującą go, że dostępne są dane uwierzytelniające. Wydaje się, że funkcja w obecnej formie jest przeznaczona wyłącznie do obsługi haseł, a nie kluczy dostępu (passkeys).

Należy pamiętać, że Google prawdopodobnie nadal udoskonala system, a procedura może ulec zmianie przed oficjalną premierą. Jeśli jednak ta funkcja zostanie oficjalnie wdrożona, prawdopodobnie wyeliminuje ona potrzebę udostępniania haseł niebezpiecznymi metodami, takimi jak niezaszyfrowane wiadomości tekstowe w komunikatorach, SMS-em lub w wiadomości e-mail.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Menedżer haseł Google | Phone Arena | TheSPAndroid