„Amerykański spisek: Sprawa Ośmiornicy” o tragicznej śmierci dziennikarza i śledztwie

Dziennikarz śledczy, który bada sprawę politycznej konspiracji zwanej Ośmiornicą, zostaje znaleziony martwy w hotelowym pokoju. Po latach na jaw wychodzą nowe fakty.

„Amerykański spisek: Sprawa Ośmiornicy” Netflix

Nowy miniserial dokumentalny Netflixa pt. Amerykański spisek: Sprawa Ośmiornicy (tyt. oryg. American Conspiracy: The Octopus Murders) próbuje odkryć prawdę o śmierci Danny’ego Casolaro i otaczającej go rozległej sieci spiskowej. Dokument opowiada o wielu rzeczach: o dziennikarzu, który popełnił samobójstwo lub został zamordowany, o rządowym programie do nadzoru, który Departament Sprawiedliwości mógł ukraść jego twórcom , oraz o podejrzanej, przerażającej grupie geniuszy, zbirów, szpiegów i zabójców mających ścisłe powiązania z CIA, NSA i innymi członkami agencji rządu USA.

Zobacz tez: „Zbrodnie z pierwszych stron gazet: zabójstwo Gucciego” na Discovery Historia

W serialu śledzimy poczynania Danny’ego Casolaro, ojca z przedmieść i reportera śledczego, który zaczął zagłębiać się w INSLAW, firmę technologiczną z lat osiemdziesiątych, która zaprojektowała wspomniane oprogramowanie do nadzoru, i wylądował po kolana w sieci spiskowej.

Znaleziono go martwego w pokoju hotelowym w Wirginii w 1991 roku z podciętymi nadgarstkami. Jest też Christian Hansen, fotoreporter, który dokumentuje historię Casolaro. Zabiera do pracy reżysera Zachary’ego Treitza – większość czteroczęściowej serii składa się z historii dwóch mężczyzn szukających tropów, łączących kropki i dających się wciągnąć w wir sprawy.

Co się stało z Dannym Casolaro?

Śmierć zmarłego amerykańskiego dziennikarza została uznana za samobójstwo. Najbliższe mu osoby uważają, że został zamordowany Danny Casolaro, dziennikarz śledczy, którego śmierć w 1991 roku kontrowersyjnie uznano za samobójstwo, jest głównym bohaterem najnowszego serialu dokumentalnego Netflixa Amerykański spisek: Sprawa Ośmiornicy.

Czteroczęściowy dokument kryminalny, którego premiera odbyła się 28 lutego 2024 roku, przedstawia Casolaro i jego śledztwo w sprawie rządowego spisku, który według najbliższych mu osób doprowadził do jego śmierci.

Kim był Danny Casolaro?

Urodzony w McLean w Wirginii w 1947 roku Casolaro był pisarzem i autorem, o którym zrobiło się głośno po tym, jak w 1991 roku znaleziono go martwego z podciętymi nadgarstkami w hotelowej wannie. Miał 44 lata. Jego śmierć uznano za samobójstwo, chociaż najbliżsi są przekonani, że został zamordowany.

W chwili swojej śmierci Casolaro był zaangażowany przez ponad 12 miesięcy w śledztwo dotyczące spisku rządowego, które nazwał „Ośmiornicą”.

Czym jest jest „Ośmiornica”?

Pracując dla nieistniejącej już publikacji poświęconej oprogramowaniu komputerowemu Computer Age, Casolaro został zaalarmowany przez jednego ze swoich kolegów o rozwijającej się historii, która miała związek z trwającym sporem pomiędzy Departamentem Sprawiedliwości a Billem Hamiltonem, założycielem firmy informatycznej INSLAW z siedzibą w Waszyngtonie.

Po nawiązaniu kontaktu z Hamiltonem Casolaro „zaczyna przyglądać się tym wpływowym osobom związanym z administracją Reagana i zdaje sobie sprawę, że dzieje się coś znacznie ważniejszego niż tylko spór o umowę” – mówi w filmie dokumentalnym dziennikarz Christian Hansen.

„Amerykański spisek: Sprawa Ośmiornicy” Netflix
„Amerykański spisek: Sprawa Ośmiornicy” Netflix

Casolaro zaczął dokonywać kilku potężnych odkryć, które wydawały się w jakiś sposób ze sobą powiązane: pranie pieniędzy, handel narkotykami i irański kryzys zakładników. Nazwał te konspiracyjne powiązania „Ośmiornicą” i powiązał każdą „mackę” z byłym wysokim urzędnikiem państwowym, który jego zdaniem był odpowiedzialny za te rewelacje.

Kim jest Christian Hansen?

Hansen to dziennikarz, który po zetknięciu się z badaniami zmarłego Casolaro kontynuował jego pracę. Jest także przyjacielem z dzieciństwa reżysera serialu Netflixa – Treitza. Dalsze dochodzenie doprowadziło go do kluczowego źródła Casolaro, Michaela Riconoscuto.

Kim jest Michael Riconoscuto?

Riconoscuto ma obecnie 75 lat i jest ekspertem komputerowym powiązanym z historią Casolaro INSLAW. Kilka miesięcy przed śmiercią Casolaro Riconoscuto został osadzony w więzieniu pod zarzutem posiadania narkotyków po tym, jak urzędnik Departamentu Sprawiedliwości rzekomo groził mu za zabieranie głosu. Utrzymywał, że jest niewinny i ostatecznie został zwolniony 26 lat później, w 2017 roku.

Na krótko przed uwięzieniem złożył oświadczenie pod przysięgą na poparcie pozwu INSLAW przeciwko Departamentowi Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. Firma pozwała Departament Sprawiedliwości w związku z nielegalnym używaniem oprogramowania komputerowego.

Riconoscuto twierdził, że posiada poufne informacje na temat niezliczonych tajnych operacji rządowych, którymi podzielił się z Casolaro, a później Hansenem.

Jak zginął Danny Casolaro?

Casolaro został znaleziony martwy z podciętymi nadgarstkami w wannie hotelowej w Wirginii Zachodniej 10 sierpnia 1991 roku. Udał się tam, aby spotkać się z nieznanym źródłem.

„Badał tę sprawę przez długi czas i był bardzo podekscytowany informacjami, które w końcu otrzymał” – powiedział The Washington Post w 1991 r. Benjamin Mason, bliski przyjaciel Casolaro i ostatnia osoba, która widziała go żywego. w dobrym nastroju i bardzo podekscytowany źródłem, które zamierza zobaczyć w Wirginii Zachodniej”.

Kiedy władze odkryły jego ciało, wyglądało na to, że zmarł w wyniku samobójstwa, co koroner potwierdził. Kiedy jednak rodzina została powiadomiona o jego śmierci, nie wierzyła, że było to samobójstwo. Na kilka tygodni przed spotkaniem ze swoim źródłem najwyraźniej poinformował brata, że jeśli coś mu się stanie, musi zrozumieć, że to nie był wypadek.

Serial Amerykański spisek: Sprawa Ośmiornicy można oglądać w serwisie Netflix.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Independent | Netflix