Czy szczyt ery smartfonów już minął?

Eksperci przewidują, że pomimo spadku sprzedaży smartfonów, ten trend się odwróci i wkrótce zobaczymy ponowne wzrosty sprzedaży tych urządzeń.

Szacunkowe dostawy smartfonów na świecie w latach 2008-2023
Szacunkowe dostawy smartfonów na świecie w latach 2008-2023

Pomimo ciągłego przejścia na technologię 5G, która rzuciła ratunek producentom smartfonów walczącym o utrzymanie wzrostu na dojrzewającym rynku smartfonów, w zeszłym roku globalne dostawy smartfonów spadły do najniższego poziomu od dekady. Według szacunków IDC dostawcy smartfonów wysłali w zeszłym roku 1,17 miliarda urządzeń, co oznacza spadek o ponad 20 procent w porównaniu z 2016 rokiem, kiedy dostawy smartfonów osiągnęły najwyższy poziom 1,47 miliarda sztuk.

Przeczytaj też: Apple po raz pierwszy w historii sprzedało więcej smartfonów niż Samsung

Choć wielu ekspertów uważa, że „szczytowy sprzedaży smartfon” już za nami, grupa IDC zajmująca się badaniami rynku ma nadzieję, że branża powróci do wzrostu w 2024 roku i później. „W końcu sytuacja się odwróciła i można śmiało powiedzieć, że najgorsze już za nami” – powiedziała w listopadzie 2023 roku Nabila Popal, dyrektorka ds. badań w IDC.

„Wkraczając w nową erę niskiego jednocyfrowego wzrostu i wydłużonych cykli odświeżania, jasne jest, że rynek dojrzewa. Chociaż całkowity dostępny rynek przez całą prognozę pozostanie poniżej poziomów dostaw sprzed pandemii, dobrą stroną jest średnia sprzedaż ceny i wartość rynkowa pozostaną znacznie wyższe niż wcześniej.”

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: IDC | Statista