Orange wyłączy zaraz 3G także w okolicach Słupska i Koszalina

Operator komórkowy Orange Polska kontynuuje wygaszanie sieci 3G – w maju ta technologia przestanie działać w okolicach Słupska i Koszalina.

Wygaszanie sieci 3G w Orange Polska (od września 2023 do grudnia 2025 roku)
Wygaszanie sieci 3G w Orange Polska (od września 2023 do grudnia 2025 roku) | fot. Depositphotos

Dla niektórych użytkowników wyłączenie 3G wiąże się z koniecznością wymiany karty SIM lub telefonu. Dlatego już teraz warto przygotować się na tę zmianę i sprawdzić swoją gotowość. Wygaszanie 3G w Polsce potrwa do końca 2025 roku. Wyłączanie 3G to naturalna kolej rzeczy i konsekwencja rozwoju kolejnych generacji sieci. Zgodnie z zapowiedziami, w maju 3G przestanie działać w okolicach Słupska i Koszalina.

W miejsce 3G, a więc w paśmie 900 MHz, włączona zostanie sieć LTE. To tzw. refarming, który poprawia jakość usług i zasięg sieci LTE. Jak wspomniałam już w maju wyłączymy 3G w okolicach Słupska i Koszalina. Oto harmonogram:

  • 6-10 maja – powiaty: słupski, w tym miasto Słupsk (powiat miejski), lęborski, sławieński, bytowski
  • 13-17 maja – powiaty: koszaliński, w tym miasto Koszalin (powiat miejski), człuchowski, szczecinecki,
  • 20-24 maja – powiaty: kołobrzeski, białogardzki, świdwiński, drawski

Wyłączenie 3G – jak się przygotować

Co powinniście zrobić w związku z wyłączeniem 3G? Po pierwsze, warto sprawdzić, czy telefon i karta SIM, z których korzystacie współpracują z 4G LTE i obsługują VoLTE. Wystarczy wysłać bezpłatny SMS o treści KARTA na numer 80233, a w odpowiedzi otrzymacie informację, czy i co należy zrobić. Usługa dostępna jest dla użytkowników sieci Orange oraz nju mobile, a osoby korzystające z Orange Flex mogą sprawdzić kartę i telefon za pomocą dostępnego w aplikacji czatu.

Jeśli okaże się, że karta SIM wymaga wymiany na nowszą, można zrobić to bezpłatnie w salonie Orange. Z kolei przy wyborze nowego modelu telefonu, warto zwrócić uwagę, czy obsługuje technologię VoLTE. Wszystkie szczegóły, w tym listę rekomendowanych telefonów, które wspierają VoLTE, znajdziecie na naszej stronie internetowej poświęconej wyłączeniu 3G.

Wyłączanie 3G Orange rozpoczęło już w zeszłym roku. Pomiędzy wrześniem, a listopadem zrobiono to okolicach Piły i Sieradza. Czas podsumować, co na tym wszyscy zyskaliśmy.

Po pierwsze zwiększono zasięg LTE. W lokalizacjach, w których do tej pory dostępne było 3G w paśmie 900 MHz, teraz można korzystać z 4G. Po drugie, zwiększono efektywność pasmową. Co to oznacza? W całej sieci LTE, na obszarach wyłączeń w okresie od września do grudnia, klienci Orange Polska przesłali o ok. 12% więcej danych. W wyniku refarmingu i włączenia LTE Orange było w stanie przesłać w paśmie 900 MHz dwa razy więcej danych niż wcześniej, gdy było ono w pełni przeznaczone dla 3G. Mówiąc najprościej, przez odpowiednią parametryzację i wykorzystanie nowszej technologii, operator jest w stanie „zmieścić” więcej danych w tym samym zasobie częstotliwości.

Znacząco poprawiła się też jakość usług. Odnotowano kilkunastoprocentowy wzrost ruchu głosowego w technologii VoLTE, która zapewnia wyższą jakość dźwięku.  Zmniejszyła się liczba problematycznych sytuacji w sieci LTE, które związane były głównie z przeciążeniami. Odnotowano ponad 30-procentowy spadek takich zdarzeń i to pomimo kilkunastoprocentowego wzrostu ruchu sieciowego.

Wyłączenia 3G od niektórych wymagało wycieczki do salonu, od innych wymiany karty SIM czy telefonu. Wyłączenie 3G to jednak jedyny sposób, aby podołać rosnącym wymaganiom użytkowników i zapewniać komfortowe korzystanie z usług sieciowych.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Orange Polska
zdjęcie wykorzystane we wpisie pochodzi z Depositphotos