Polacy złożyli już ponad 1 mln deklaracji za 2023 r. przez Twój e-PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało właśnie, że w ciągu 3 dni złożono już ponad milion zeznań podatkowych przez usługę Twój e-PIT za ubiegły rok.

Już ponad 1 mln deklaracji złożonych przez Twój e-PIT (stan na 18 lutego 2024 r.)
Już ponad 1 mln deklaracji złożonych przez Twój e-PIT (stan na 18 lutego 2024 r.)

Podobnie jak w poprzednich latach usługa Twój e-PIT cieszy się ogromną popularnością. Polscy podatnicy złożyli za jej pośrednictwem już ponad 1 milion zeznań podatkowych. Dzięki usłudze Twój e-PIT podatnicy mogą w prosty i wygodny sposób rozliczyć PIT i szybko otrzymać zwrot podatku. Mają też dostęp do historii swoich e-PITów i do innych e-usług Krajowej Administracji Skarbowej oferowanych przez e-Urząd Skarbowy.

Usługa Twój e-PIT jest udostępniana po raz szósty. W tym roku po raz pierwszy z usługi mogły skorzystać osoby prowadzące dzialalność gospodarczą oraz działy specjalnej produkcji rolnej, również te z zawieszoną działalnością gospodarczą. W usłudze Twój e-PIT obok formularzy PIT-37, PIT-38, PIT-28 i PIT 36 (w ograniczonym zakresie), oraz oświadczeń PIT-OP oraz PIT-DZ, można złożyć PIT-36L, PIT-28 i PIT-36 dla działalności gospodarczych.

Usługa Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niej korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu od 15 lutego 2024 roku. Jeśli do 30 kwietnia, czyli do dnia, do którego trzeba złożyć zeznanie za 2023 rok, podatnik nie złoży formularza PIT w inny sposób (np. papierowo czy przez e-Deklaracje) i jednocześnie nie wykona żadnego działania w usłudze Twój e-PIT, jego zeznanie zostanie zaakceptowane automatycznie.

Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl.

Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się za pośrednictwem login.gov.pl, identyfikując się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. Dodatkowo do samej usługi Twój e-PIT wciąż można zalogować się także danymi podatkowymi.

Statystyki z usługi Twój e-PIT od 15 do 18 lutego 2024 r.

Podatnicy korzystający z usługi złożyli już 1 mln formularzy PIT za 2023 rok, w tym:

 • 919 tys. deklaracji PIT-37
 • 38,5 tys. deklaracji PIT-28
 • 18 tys. deklaracji PIT-38
 • 21 tys. deklaracji PIT-36
 • 0,7 tys. deklaracji PIT 36L
 • 1,7 tys. oświadczeń PIT-OP
 • 1,1 tys. deklaracji PIT-DZ

Z e-Urzędu Skarbowego korzysta obecnie ponad 14 mln użytkowników. Dodatkowo ponad 1,5 mln z nich już wyraziło zgodę na e-korespondencję z administracją skarbową. W ubiegłym roku podatnicy złożyli za pomocą usługi Twój e-PIT 11,9 mln deklaracji za 2022 rok.

Zwrot nadpłaty podatku otrzymasz szybciej, gdy skorzystasz z usługi Twój e-PIT

Warunkiem zwrotu nadpłaty na rachunek bankowy jest wcześniejsze zgłoszenie jego numeru do organu podatkowego. Jeżeli:

 • Twój numer osobistego rachunku bankowego, wskazany w latach wcześniejszych pozostaje nadal aktualny, to nie musisz wskazywać go w składanym zeznaniu.
 • nie zgłosiłeś numeru osobistego rachunku lub wskazany numer jest nieaktualny, to możesz go wskazać w składanym zeznaniu albo złożyć zgłoszenie aktualizacyjne, podając aktualne dane dotyczące Twojego konta bankowego.

W przypadku, gdy nie posiadasz rachunku bankowego lub nie dokonasz jego zgłoszenia do organu podatkowego, to Twoja nadpłata zostanie zwrócona przekazem pocztowym, pomniejszonym o koszty jej zwrotu. Jeżeli wysokość nadpłaty nie przekracza dwukrotnie kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, a nie wskazałeś rachunku, na który ma zostać zwrócona, to podlega ona zwrotowi w kasie.

Jeśli chcesz otrzymać zwrot nadpłaty w kasie urzędu skarbowego, to poinformuj o tym w składanym zeznaniu podatkowym. Podaj również swój numer telefonu lub adres e-mail, to ułatwi organowi podatkowemu kontakt z Tobą.

Zwrot nadpłaty otrzymasz w ciągu:

 • 45 dni od dnia złożenia zeznania – jeżeli złożyłeś je w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje.
 • 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania – jeżeli złożyłeś je w formie dokumentu papierowego.

Oczekując na zwrot nadpłaty możesz sprawdzić jej status logując się do e-Urzędu Skarbowego. Dostępna tam usługa „Zwroty podatków” umożliwia samodzielne uzyskać informację o statusie zwrotu, dacie dokonania zwrotu czy zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Ministerstwo Finansów