Strony w Chromie powinny ładować się szybciej po aktualizacji „Bezpiecznego przeglądania”

Kontrole bezpieczeństwa przeprowadzane w czasie rzeczywistym w ramach „Bezpiecznego przeglądania” w Chromie nie będą już spowalniać ładowania stron.

Bezpieczne przeglądanie firmy Google to sposób, w jaki użytkownicy mogą chronić się przed potencjalnie niebezpiecznymi witrynami, ale obecnie może to powodować spowolnienie ładowania stron. Firma Google opracowała nowy „mechanizm asynchroniczny” Bezpiecznego przeglądania, który umożliwia ładowanie stron podczas sprawdzania w czasie rzeczywistym. Ta funkcja zacznie obowiązywać w wersji przeglądarki Chrome 122, która zacznie być udostępniana użytkownikom w przyszłym tygodniu.

Na blogu Chromium ogłoszono, że Google wprowadza zmiany w Bezpiecznym przeglądaniu w przeglądarce Chrome, które spowodują szybsze ładowanie stron. Bezpieczne przeglądanie sprawdza w czasie rzeczywistym, czy strona internetowa jest potencjalnie niebezpieczna, ale obecnie blokuje ładowanie stron do czasu zakończenia sprawdzania. To się zmieni w przeglądarce Chrome 122, która zadebiutuje w przyszłym tygodniu.

Google wyjaśnia, że Bezpieczne przeglądanie sprawdza ścieżki blokujące ładowanie stron. Zasadniczo oznacza to, że strona nie może się załadować, dopóki sprawdzanie nie zostanie zakończone. To z kolei wydłuża czas potrzebny na załadowanie strony internetowej w przeglądarce Chrome. Firmie Google udało się usunąć kontrole Bezpiecznego przeglądania ze ścieżki blokowania w Chromie 122, co jest bardziej wydajne.

„Oczekujemy, że skróci to czas ładowania strony i poprawi wygodę użytkownika, ponieważ kontrole po stronie serwera w czasie rzeczywistym nie będą już blokować ładowania strony, chociaż jeśli po załadowaniu strony okaże się, że witryna jest niebezpieczna, nadal będzie wyświetlane ostrzeżenie.” twierdzi firma.

Nowa metoda Bezpiecznego przeglądania, która obejmuje „kontrole asynchroniczne”, umożliwia ładowanie stron podczas komunikacji z serwerami Bezpiecznego przeglądania. Ponadto Google twierdzi, że przekierowanie kontroli Bezpiecznego przeglądania poza ścieżkę blokującą umożliwi testowanie nowych algorytmów sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

W takim przypadku Bezpieczne przeglądanie nie będzie już sprawdzać zasobów podrzędnych adresów URL. Funkcja Bezpieczne przeglądanie do tej pory skanowała zarówno adresy URL najwyższego poziomu, jak i ich zasoby podrzędne.

Ekran z ustawieniami funkcji „Bezpieczne przeglądanie” w przeglądarce Chrome
Ekran z ustawieniami funkcji „Bezpieczne przeglądanie” w przeglądarce Chrome

„W ostatnich latach zaobserwowaliśmy spadek tendencji wśród atakujących – kampanie na dużą skalę wykorzystujące podzasoby nie są już powszechne, przez co sprawdzanie podzasobów staje się mniej ważne” – stwierdziło Google. „Dodatkowo nasze postępy w gromadzeniu informacji wywiadowczych, wykrywaniu zagrożeń i interfejsach API bezpiecznego przeglądania oznaczają, że mamy teraz inne sposoby ochrony użytkowników w czasie rzeczywistym, bez polegania na sprawdzaniu podzasobów”.

Google będzie także rzadziej korzystać z Bezpiecznego przeglądania, aby sprawdzać pliki PDF, ponieważ „nie obserwujemy już powszechnego wykorzystywania plików PDF”.

Chociaż niektóre z tych zmian technicznie ograniczają zakres Bezpiecznego przeglądania, Google nie oczekuje, że przeglądanie w przeglądarce Chrome będzie mniej bezpieczne. Oczekuje jednak, że czasy ładowania stron internetowych będą krótsze ze względu na zmianę strategii. Gdy zmiany zaczną obowiązywać w przeglądarce Chrome 122, Google nie spodziewa się, że użytkownicy zauważą większą różnicę poza szybszym ładowaniem stron.

Osobno Google wdraża nowe narzędzie dla Androida, które pomoże im zachować bezpieczeństwo w sieci.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Chromium Blog | Android Central