Grafen ochłodzi nowe iPhone’y 16 Pro?

Krążą pogłoski, że grafen będzie zapobiega nagrzewaniu się nowych modeli telefonu iPhone 16 Pro firmy Apple.

Tunelowa struktura z grafenu
fot. Depositphotos

Czy Twój iPhone 15 Pro lub iPhone 15 Pro Max wydaje Ci się trochę za gorący? Kiedy oba modele trafiły do sprzedaży po raz pierwszy, użytkownicy narzekali na wysoką temperaturę telefonów aż do początków października, kiedy iOS 17.0.3 wyeliminował błąd powodujący nagrzewanie się modeli podczas otwierania niektórych aplikacji, takich jak Instagram czy Uber. Trzymanie telefonów przypominało wielu osobom wyjmowanie Hot Pocket z kuchenki mikrofalowej bez ręcznika papierowego. Oprócz tego, że iPhone 15 Pro parzył palce dłoń, to jego bateria szybko się rozładowywała.

Zobacz też: Cała linia iPhone’a 16 będzie posiadać przycisk czynności?

Chociaż aktualizacja zaradziła pierwotnemu kryzysowi związanemu z przegrzaniem, niektórzy użytkownicy iPhone’a 15 Pro i iPhone’a 15 Pro Max nadal, że tak powiem, odczuwają ciepło. Pewne nagrzewanie iPhone’a 15 Pro Max można odczuwać podczas ładowania urządzenia, ale nic nie powinno powstrzymywać użytkowników przed trzymaniem telefonu. Według analityka TF International, Ming-Chi Kuo, częścią problemu może być zastosowanie tytanu w obudowie telefonów z serii iPhone 15 Pro. Według Kuo materiał ten jest mniej przewodzący ciepło niż stal.

Samsung, jeśli ma to jakiekolwiek znaczenie, wprowadził zmiany w Galaxy S24 Ultra, aby zrekompensować dodatkowe ciepło, które telefon może generować w wyniku zastosowania tytanu w topowym telefonie. Aby lepiej odprowadzać ciepło, Samsung zwiększył rozmiar komory parowej zastosowanej w Galaxy S24 Ultra o 92% w porównaniu z rozmiarem komory parowej wewnątrz Galaxy S23 Ultra.

I chociaż Kuo twierdził, że Apple może zastosować komorę parową w przyszłych modelach iPhone’a, obecnie pojawił się nowy pomysł. Komora parowa ma za zadanie odprowadzać ciepło z procesora telefonu, gdzie może ono wyrządzić wiele szkód. Komora parowa to płaski metalowy pojemnik z płynem w środku. Kiedy telefon nagrzewa się wewnętrznie, ciecz zamienia się w gaz, ochładza się i skrapla. Kanał wtórny zwraca ciecz do pierwotnego źródła ciepła. Apple podobno pracuje nad kanałem vapor dla iPhone’a już od 2021 roku.

Teraz pojawiła się plotka, że Apple ma inne pomysły na to, jak rozwiąże problemy termiczne w nadchodzącej linii iPhone’a 16. Jedno z doniesień sugeruje, że Apple zastosuje metalową obudowę do baterii w iPhone’ach z serii 16 Pro. Kolejna plotka głosi, że Apple ma zastosować warstwę grafenu przymocowaną do procesora telefonu. Pozwoliłoby to odprowadzić ciepło od czipa i rozproszyć je skuteczniej niż obecnie używane podkładki grafitowe.

Apple prawdopodobnie wolałby grafen niż komorę parową, ponieważ nie zwiększałby on ciężaru modeli z serii iPhone 16 Pro. Niezależnie od tego, czy Apple użyje grafenu, czy doda komorę parową, cel będzie ten sam: zabezpieczenie iPhone’a 16 Pro i iPhone’a 16 Pro Max przed przegrzaniem.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: PhoneArena
zdjęcie wykorzystane we wpisie pochodzi z Depositphotos