iPhone 15 Pro niepokojąco się nagrzewa?

Projekt iPhone’a 15 Pro może być przyczyną powodującą przegrzewanie się niektórych urządzeń, ale teorii na ten temat jest wiele.

iPhone 15 Pro - nagrzewanie

Najnowszy iPhone 15 Pro jest obecnie w rękach wielu użytkowników na całym świecie i od tego czasu pojawiło się wiele skarg dotyczących problemów z przegrzewaniem się urządzenia. Na początku tygodnia analityk Ming-Chi Kuo zasugerował, że problemy te mogą być spowodowane kompromisami w projektowaniu, a nowe raporty Bloomberga i WSJ ujawniają, że problem może być poważniejszy, niż się wydaje.

Wielu użytkowników iPhone’a 15 Pro i iPhone’a 15 Pro Max skarży się, że nowe urządzenia bardzo się nagrzewają po pewnym czasie używania, nawet przy tak podstawowych czynnościach, jak przeglądanie internetu. Choć wiele osób twierdzi, że problem ich nie dotyczy, w mediach społecznościowych łatwo znaleźć wpisy mówiące o przegrzewaniu się modeli iPhone’a 15 Pro.

Testowanie iPhone’a 15 Pro Max udostępnionego na chińskiej platformie wideo wykazało, że pobranie popularnej gry Genshin Impact w sieci 5G spowodowało nagrzanie się telefonu do 40°C. iPhone utrzymywał podobną temperaturę podczas uruchamiania gry w trybie wysokiej rozdzielczości.

Kilka dni temu kanał YouTube TheRelaxingEnd udostępnił film pokazujący, jak iPhone 15 Pro nagle zaczął się zawieszać i zwalniać podczas uruchamiania Genshin Impact, co mogło być skutkiem przegrzania. Jest to oczywiście dość intrygujące, biorąc pod uwagę fakt, że Apple reklamuje nowego iPhone’a jako pierwszego zdolnego do uruchamiania gier AAA dzięki chipowi A17 Pro.

Apple sugeruje, że jest to normalny stan spowodowany przez oprogramowanie

Oficjalnie Apple nie chce komentować tej sprawy. Bloomberg jednak słyszał ze źródeł, że technicy Apple’a mieli do czynienia z wieloma klientami skarżącymi się na problemy z przegrzewaniem się iPhone’a 15 Pro. Technicy radzą użytkownikom, aby postępowali zgodnie z instrukcjami zawartymi w starym artykule pomocy znajdującym się na stronie internetowej Apple’a, dotyczącym tego, co zrobić, gdy iPhone się przegrzeje.

Artykuł nie zawiera żadnych konkretnych instrukcji dotyczących iPhone’a 15 Pro. Zamiast tego sugeruje jedynie, że iPhone może nagrzać się bardziej niż zwykle po pierwszej konfiguracji, przywróceniu go z kopii zapasowej, bezprzewodowym ładowaniu lub uruchomieniu aplikacji intensywnie korzystających z grafiki lub procesora.

Chociaż to prawda, istnieje grupa użytkowników, którzy uważają, że iPhone 15 Pro nagrzewa się bardziej niż zwykle, nawet w normalnych warunkach, kilka dni po skonfigurowaniu lub bez uruchamiania gier 3D. I mogą mieć rację.

Może to być spowodowane wadą konstrukcyjną

Wall Street Journal usłyszał od „osób zaznajomionych z konstrukcją iPhone’a”, że problemy z przegrzewaniem są spowodowane wadami konstrukcyjnymi iPhone’a 15 Pro. Na przykład Apple usunął tackę na kartę SIM z modeli iPhone’a 14 sprzedawanych w USA, ale w każdym innym kraju nadal korzysta się z fizycznej wersji iPhone’a kompatybilnej z kartą SIM.

Z tego powodu amerykańska wersja iPhone’a 14 ma plastikowy element wypełniający lukę w miejscu, w którym znajduje się tacka na kartę SIM w globalnej wersji telefonu. W przypadku iPhone’a 15 firma Apple przeprojektowała płytkę logiczną, aby usunąć tę lukę. Ponieważ jednak iPhone obsługujący wyłącznie eSIM pozostaje dostępny wyłącznie w USA, reszta świata korzysta z iPhone’a z inną płytą logiczną.

„Dodanie gniazda do i tak już ciasnego wnętrza telefonu stwarza dodatkowe wyzwania w zakresie odprowadzania ciepła” – podają źródła WSJ.

Ale to nie wszystko. Podobnie jak Kuo powiedział na początku tego tygodnia, że tytan również przyczynia się do przegrzania, ponieważ materiał ma „mniejszą masę do pochłaniania ciepła” w porównaniu ze stalą nierdzewną. Te dwa czynniki w połączeniu z mocniejszym chipem powodują, że iPhone 15 Pro się przegrzewa.

Czy Apple rozwiąże problemy z przegrzewaniem się iPhone’a 15 Pro?

W tej chwili nie jest jasne, czy Apple zrobi cokolwiek, aby rozwiązać te problemy. Najłatwiejszym rozwiązaniem byłoby prawdopodobnie wydanie aktualizacji oprogramowania, która w niektórych sytuacjach zmniejsza wydajność procesora i karty graficznej, aby utrzymać kontrolę nad temperaturą wewnętrzną urządzenia.

Inną alternatywą byłaby zmiana projektu technicznego iPhone’a 15 Pro, co wydaje się mniej prawdopodobne, ponieważ wymagałoby ogłoszenia programu naprawczego dla klientów, których to dotyczy.

Czy zauważyłeś, że Twój iPhone 15 Pro nagrzewa się znacząco przy wykonywaniu standardowych czynności? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: 9TO5Mac
grafiki płomieni wykorzystane we wpisie pochodzą z Depositphotos