Ile sklepów i w jakich krajach ma IKEA na świecie?

Sprawdź jaką IKEA ma liczbę sklepów w każdym kraju, w którym jest dostępna?

Pierwsza IKEA została otwarta w 1958 roku w Ęlmhult w Szwecji, na zawsze zmieniając sposób, w jaki studenci i młodzi ludzie dysponujący skromnym budżetem urządzali swoje domy. Jej misja dostarczania masom prostych, niedrogich i funkcjonalnych mebli zrewolucjonizowała całą branżę. Z końcem 2023 roku siec miała w sumie 498 sklepów na całym świecie. Ale w jakich krajach skandynawska marka jest najbardziej obecna?

Zobacz też: IKEA Home smart obsługuje teraz wiele bramek DIRIGERA

Serwis Visual Capitalist stworzył ciekawa grafikę przedstawiającą liczbę sklepów IKEA na całym świecie, według regionu i kraju, korzystając z danych z World Population Review. Źródło ostrzega, że liczby w poszczególnych krajach zwykle się zmieniają, ponieważ sklepy mogą być otwierane i zamykane w dowolnym momencie. Liczba sklepów IKEA według regionu jest niższa, co sugeruje, że sklepy zostały zamknięte od czasu ostatniego obliczenia World Population Review.

W których krajach jest najwięcej sklepów IKEA?

IKEA jest najbardziej obecna w Niemczech, gdzie może pochwalić się 55 sklepami w kraju liczącym 83 miliony mieszkańców, czyli około jednego sklepu na 1,5 miliona Niemców.

Badanie przeprowadzone w 2022 roku wykazało, że 96% Niemców zna markę IKEA, z czego 64% aktywnie kupuje od nich meble. Ale nie tylko pasja do minimalistycznego projektowania domów podoba się Niemcom. W 2011 roku niemiecka gazeta odkryła, że IKEA zajęła drugie miejsce pod względem popularności fast foodów w kraju, skutecznie pokonując McDonald’s.

Po drugiej stronie Atlantyku Stany Zjednoczone zajmują drugie miejsce z 52 sklepami IKEA, z których większość znajduje się na obu wybrzeżach, choć sporo ich można znaleźć na Środkowym Zachodzie. Zarówno Niemcy, jak i Stany Zjednoczone znacznie wyprzedzają kolejne kraje w zestawieniu: Chiny (37), Francję (36) i Hiszpanię (30), które zamykają pierwszą piątkę. Polska z 11 sklepami znalazła się na 12. miejscu.

Podobnie jak wiele innych marek poszukujących dostępu do liczącego 1,4 miliarda rynku, IKEA skupiła się na Chinach jako głównej szansie wzrostu. Priorytetowo potraktowano projekty bardziej modułowe, aby pasowały do mniejszych chińskich domów, co stanowi ostry kontrast w stosunku do amerykańskich konsumentów, którzy chcieli większych łóżek i szaf.

Niektóre kraje na Bliskim Wschodzie i w Europie Wschodniej mają tylko jeden sklep. Jednak liczby nie mówią całej historii. Na przykład w Chorwacji i na Litwie IKEA jest najczęściej wyszukiwaną marką w kraju.

Infografika: Liczba sklepów IKEA na świecie w 2023 roku

Na Filipinach (również z jednym sklepem IKEA) kupujący są świadkami niesamowitego (lub męczącego) doświadczenia: w Pasay City największy w historii sklep IKEA ma powierzchnię 700.000 stóp kwadratowych, czyli równowartość 150 boisk do koszykówki. Według doniesień Filipińczycy, zanim jeszcze została otwarta, zawiesili witrynę w pośpiechu, aby zarejestrować się w programach lojalnościowych.

KrajRegionLiczba sklepów IKEA
EgyptAfrica3
MoroccoAfrica3
ChinaAsia37
JapanAsia12
IndonesiaAsia7
TurkeyAsia7
TaiwanAsia7
IsraelAsia7
IndiaAsia5
ThailandAsia4
South KoreaAsia4
Saudi ArabiaAsia4
MalaysiaAsia4
United Arab EmiratesAsia4
Hong KongAsia4
SingaporeAsia3
KuwaitAsia3
PhilippinesAsia1
JordanAsia1
OmanAsia1
QatarAsia1
BahrainAsia1
MacauAsia1
GermanyEurope55
FranceEurope36
SpainEurope30
ItalyEurope23
United KingdomEurope22
SwedenEurope20
NetherlandsEurope13
PolandEurope11
SwitzerlandEurope9
BelgiumEurope8
AustriaEurope8
NorwayEurope7
GreeceEurope5
PortugalEurope5
DenmarkEurope5
FinlandEurope5
Czech RepublicEurope4
HungaryEurope3
BulgariaEurope3
RomaniaEurope2
IrelandEurope2
UkraineEurope1
SerbiaEurope1
SlovakiaEurope1
CroatiaEurope1
LithuaniaEurope1
SloveniaEurope1
LatviaEurope1
EstoniaEurope1
CyprusEurope1
IcelandEurope1
United StatesNorth America52
CanadaNorth America15
Dominican RepublicNorth America4
Puerto RicoNorth America3
MexicoNorth America2
AustraliaOceania10
ChileSouth America2
498

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Visual Capitalist