HBO z dużą przewagą podczas Emmy 2023

Jednak podczas 75. ceremonii rozdania nagród Emmy 2023 nie było jednego wielkiego zwycięzcy, zamiast tego było trzech.

Stacje/platformy z największą liczbą nagród podczas 75. ceremonii rozdania nagród Emmy Awards.
Stacje/platformy z największą liczbą nagród podczas 75. ceremonii rozdania nagród Emmy Awards.

Seriale Sukcesja HBO, The Bear FX i Beef Netflixa zdominowały swoje kategorie, zdobywając odpowiednio sześć, sześć i pięć nagród Emmy 2023. Podczas poniedziałkowej ceremonii wręczenia nagród, która pierwotnie miała odbyć się we wrześniu, ale została przełożona ze względu na strajk scenarzystów z Hollywood, Sukcesja została ukoronowana w kategorii „Najlepszy serial dramatyczny”, odbierając jednocześnie nagrody dla głównego aktora/aktorki, jedną dwóch nagród dla aktora/aktorki drugoplanowej i po jednej za najlepszy scenariusz i reżyserię.

The Bear dokonał podobnego wyczynu, zdobywając nagrody w kategorii „Najlepszy serial komediowy”, trzy nagrody Emmy dla aktorów i po jednej za najlepszy scenariusz i reżyserię. Tuż za nim plasował się serial Netflixa pt. Beef, który tego wieczoru zwyciężył w pięciu kategoriach, w tym w kategorii „Najlepszy serial limitowany lub serial antologiczny”, a także obie nagrody dla głównego aktora/aktorki w tej kategorii.

I choć Netflix i FX zdobyły należną im chwałę podczas poniedziałkowej gali wręczenia nagród, to HBO po raz kolejny zdobyło w sumie najwięcej nagród. Łącznie z tak zwanymi nagrodami Creative Arts Emmy, które zostały rozdane w weekend 6 i 7 stycznia 2024 roku, HBO zdobyło w tym roku (a dokładniej w zeszłym roku) 31 nagród, wyprzedziły Netfliksa i FX, które zdobyły łącznie 22 i 16 nagród.

Lider płatnej telewizji, który dominował na gali Emmy przez większą część ostatnich dwudziestu lat, otrzymał w tym roku 127 nominacji, co oznacza, że po raz 21 pokonał konkurencję pod tym względem. Sukcesja poszła w ślady klasyków HBO, takich jak Rodzina Soprano czy Gra o tron, które w swoim czasie dominowały także w najważniejszych telewizyjnych konkursach.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista