Też zauważyłeś, że wyszukiwarka Google się pogorszyła?

Nowe badanie przeprowadzone przez niemieckich badaczy wykazało, że wyniki wyszukiwania w Google są nękane spamem SEO.

Klawisz SEO na klawiaturze komputera
fot. Depositphotos

Czy Twoje doświadczenie z wyszukiwaniem w Google zmieniło się na gorsze? Jeśli tak, to nie jesteś sam. Do takich wniosków doszli też niemieccy naukowcy z Uniwersytetu w Lipsku, Uniwersytetu Bauhaus w Weimarze oraz Centrum Analizy Danych Skalowalnych i Sztucznej Inteligencji, którzy przeprowadzili nowe badania. Badacze zadali pytanie „Czy Google się pogorszyło?”, analizując przez cały rok 7392 zapytania dotyczące recenzji produktów w wyszukiwarkach Google, Bing i DuckDuckGo.

Zobacz też: Czy notatki w wynikach wyszukiwania to początek wielkich zmian w Google’u?

Badacze opracowali raporty, według których „potok treści o niskiej jakości, zwłaszcza związanych z wyszukiwaniem produktów, nieustannie ginie w wynikach wyszukiwania o wszelkie przydatne informacje”. Znaczna liczba wyników znalezionych w odpowiedzi na zapytania dotyczące produktów to „zwykły spam dotyczący recenzji produktów SEO”.

Badanie wykazało, że witryny zawierające spam są niezwykle rozpowszechnione i zajmują czołowe miejsca w rankingach Google’a w ramach „ciągłej bitwy” pomiędzy witrynami a wyszukiwarką. Innymi słowy, piszą, „wydaje się, że wyszukiwarki przegrywają grę w kotka i myszkę, jaką jest spam SEO”.

„SEO to ciągła walka i widzimy powtarzające się wzorce spamu recenzyjnego wchodzącego i opuszczającego wyniki, podczas gdy wyszukiwarki i inżynierowie SEO na zmianę dostosowują nowe parametry” – czytamy w raporcie. Mimo że Google, Bing i DuckDuckGo usuwają spam, badacze stwierdzili, że daje to jedynie „tymczasowy pozytywny efekt”.

Rzecznik Google’a powiedział serwisowi Mashable, że badanie „nie odzwierciedla ogólnej jakości i przydatności wyszukiwarki”. Podkreślił, że badanie skupia się jedynie na wąskim zestawie zapytań – czyli wyszukiwaniu produktów.

„W tym konkretnym badaniu wnikliwie przyjrzano się treści recenzji produktów i nie odzwierciedla ono ogólnej jakości i przydatności wyszukiwarki w przypadku miliardów zapytań, które widzimy każdego dnia. Wprowadziliśmy konkretne ulepszenia, aby rozwiązać te problemy – a samo badanie wskazuje jak zauważyliśmy, że Google ulepszył się w ciągu ostatniego roku i działa lepiej niż inne wyszukiwarki. Mówiąc szerzej, Google ma znacznie wyższą jakość niż pozostałe wyszukiwarki” – stwierdził rzecznik.

Badanie, o którym mowa, wykazało, że wyniki Google „w pewnym stopniu” poprawiły się pomiędzy początkiem eksperymentu badaczy a jego zakończeniem. Mimo to odkryli „ogólną tendencję spadkową jakości tekstu we wszystkich trzech wyszukiwarkach”. Badania ostrzegają, że w obliczu obecności spamu generowanego przez sztuczną inteligencję sytuacja może się tylko pogorszyć.

„Dochodzimy do wniosku, że dynamiczny spam kontradyktoryjny w postaci niskiej jakości, masowo produkowanych treści komercyjnych zasługuje na większą uwagę” – napisali badacze.

Jak donosi 404Media, zalewanie Google’a spamem zostało zauważone przez innych badaczy. Na przykład serwis Search Engine Journal stwierdził, że Google padł ofiarą „masowego ataku spamowego” w grudniu 2023 roku – który trwał kilka dni.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Mashable
zdjęcie wykorzystane we wpisie z Depositphotos