Ten plan buddyjskich obiektów wygląda jak świat fantasy

Plan zagospodarowania przestrzennego historycznych obiektów buddyjskich z zachowaniem różnorodności biologicznej przywodzi na myśl najpiękniejsze krajobrazy z filmów fantasy.

Plan zagospodarowania Ramagrama Relic Stupa

Większość ludzi prawdopodobnie myśli o miejscach kultu religijnego jako o kościołach, świątyniach, a nawet budynkach, ale jest wiele miejsc uważanych za „święte”, a nawet za miejsca historyczne, które czasami są niczym więcej niż kopcem i drzewem. Buddyzm na przykład ma jedną taką świętą przestrzeń, w której znajdują się relikty przeszłości – pozbawioną ozdób górę porośniętą trawą i zwieńczoną prostym, ale charakterystycznym drzewem.

Biorąc pod uwagę zarówno jego znaczenie religijne, jak i historyczne, istnieje duże zainteresowanie ochroną takiego miejsca, a jednocześnie promowaniem jego ducha w namacalny, lecz subtelny sposób. Jeden z takich planów przekształca ten kluczowy element buddyjskiej religii i historii w ogród różnorodności biologicznej, który wygląda prawie jak krajobraz prosto z filmu fantasy.

Położona w zachodnim Nepalu Ramagrama Relic Stupa, jest jednym z najważniejszych miejsc buddyzmu, łączącym dziedzictwo religijne, historyczne i kulturowe w jednym miejscu. Wielowiekowe drzewo Bodhi rośnie na szczycie zielonego wzgórza, które uformowało się nad nienaruszonym kopcem pochówku, w którym znajdują się fragmenty relikwii Buddy.

Ten krajobraz pozostał niezmieniony, chroniony zarówno przez przyrodę, jak i człowieka, choć nie ma pewności, że tak pozostanie na zawsze. Potrzebny jest plan zagospodarowania przestrzennego, który pomoże zachować naturalne piękno tego miejsca, a jednocześnie zachęci zarówno praktykujących, jak i turystów do bezpiecznego zanurzania się w tym środowisku.

Rozwiązanie, które stworzył Stefano Boeri Architetti, przedstawia projekt szerokiej przestrzeni wokół stupy i drzewa Bodhi, zachowując pełen szacunku dystans, aby zachować historyczne zabytki i obiekty dla przyszłych pokoleń.

Plan zagospodarowania Ramagrama Relic Stupa (z rzut z góry)
Plan zagospodarowania Ramagrama Relic Stupa (z rzut z góry)

Zadaszone chodniki otaczają wzgórze, a dziesiątki ścieżek rysują piękną i hipnotyzującą mandalę, którą można zobaczyć tylko z nieba. Cztery portale w każdym kierunku dzielą obszar na cztery ćwiartki, z dużymi drogami dojazdowymi prowadzącymi do centralnego wzgórza.

Ta otwarta przestrzeń do kontemplacji, zwana „Prato della Pace”, otoczona jest Ogrodem Różnorodności Biologicznej – zboczem, na którym rośnie 80.000 roślin w 70 różnych lokalnych gatunkach wybranych z równiny Terai uważanej za miejsce narodzin Buddy. Zacieniona ścieżka porośnięta drzewami oddziela te dwa okrągłe obszary i zapewnia dogodną lokalizację do oglądania i doceniania Stupy Ramagrama z daleka.

Generalny plan Stupy Ramagrama to ambitny projekt, który łączy wiele elementów reprezentujących buddyzm w harmonijny element projektu architektonicznego i krajobrazu. Struktury i okrężne ścieżki charakteryzują się minimalizmem i mistycyzmem, pozwalając odwiedzającym zarówno modlić się, jak i podziwiać, niezależnie od celu ich wizyty.

Wysoka różnorodność biologiczna składa hołd drzewu Bodhi, które samo w sobie jest symbolem różnorodności biologicznej, i gwarantuje, że botaniczne dziedzictwo buddyzmu również zostanie zachowane przez lata, a nawet stulecia. To projekt, który tworzy atmosferę mistycyzmu i zachwytu, tworząc przestrzeń dosłownie zakorzenioną w ziemi, a jednocześnie wyglądającą, jakby istniała na wyższym planie.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

projektant: Stefano Boeri Architetti
źródło: Yanko Design