Dogen City to pływające miasto, będące częścią strefy „New Ocean”

Czy to pływające i inteligentne miasto opieki zdrowotnej w Japonii może zmienić oceany w nową strefę ekonomiczną?

Dogen City (N-ARK, New Ocean)
Projekt Dogen City | fot. N-Ark

W miarę jak zmiany klimatu przybierają najgorszy obrót, Ziemia jest świadkiem alarmującej zmiany w podnoszeniu się poziomu mórz, zmuszając kraje do odkrywania oceanów i mórz jako nowych „terenów” nadających się do zamieszkania. Prototypy pływających miast zajęły w ostatnich latach centralne miejsce — weźmy na przykład „polimeropolis” Estudio Focaccia Prieto lub pływające miasto BIG dla Busan. Podobnie jak THE LINE w Arabii Saudyjskiej, budowanie takich miast od podstaw wiąże się z wyjątkowymi możliwościami i wyzwaniami.

Podążając śladami pierwowzorów, japoński startup morski N-ARK ogłosił niedawno plany stworzenia pływającej i inteligentnej metropolii opieki zdrowotnej o nazwie „Dogen City”. Ta innowacyjna propozycja połączy produkcję żywności, architekturę, dane, energei i ocean w jeden symbiotyczny system, który wykorzystuje wody morskie jako nową i elastyczną strefę ekonomiczną o nazwie „NEW OCEAN”.

„Dzięki innowacjom w prywatnym biznesie oceanicznym założymy „Konsorcjum NEW OCEAN”, wspólne przedsięwzięcie przemysłu, środowisk akademickich i rządu, które integruje różne branże, technologie oraz prawa i regulacje w celu realizacji tej przestrzeni gospodarczej. „NEW OCEAN” to termin przeznaczony dla oceanicznej wersji innowacji w prywatnym biznesie kosmicznym „New Space”, zapoczątkowanej przez Space X” – informuje startup.

Trzy warstwy będą zasilać tę nową strefę ekonomiczną. Pierwszym z nich jest stworzenie niezależnego i zdecentralizowanego miasta morskiego, zdolnego do dostosowania się do zmian klimatu, skupiającego się na promowaniu codziennej samoopieki psychicznej i fizycznej oraz oferowaniu różnych programów. Druga warstwa dotyczy budowy podwodnej infrastruktury danych, aby pomóc w rozwoju morskiego modelu biznesowego. Wreszcie, N-Ark chce wykorzystać morze do stworzenia nowej branży turystycznej, która łączy się z kosmosem, wykorzystując ziemię jako miejsce startu i lądowania dla usług transportu rakiet.

Pływające „Dogen City” o średnicy 1,58 km i obwodzie około 4 km można opisać jako małą wioskę, w której mieszka około 10.000 mieszkańców oraz 30.000 dziennych gości i turystów. Łącznie 40.000 mieszkańców może korzystać z różnych funkcji miejskich: zakładów produkcji żywności, laboratoriów badawczo-rozwojowych i szkół, centrów składowania/ochrony, cmentarzy i modlitw, biur, sprzedaży żywności/napojów i towarów, szpitali, parków, stadionów, hal, urządzeń mobilnych wyspy, stacji telekomunikacyjnych i wreszcie hoteli mieszkalnych.

Programy te są podzielone na trzy strefy:

 • Pierścień nadający się do zamieszkania zapewnia żywą infrastrukturę i mieszkania publiczne – w kształcie statku, chroni wewnętrzną zatokę przed klęskami żywiołowymi, takimi jak tsunami.
 • Centrum danych Undersea Edge — chłodzone pod wodą — zapewnia usługi o wysokiej wartości dodanej, takie jak system operacyjny zarządzania miastem, analiza danych dotyczących opieki zdrowotnej i symulacja odkrywania leków, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii.
 • Autonomiczna Pływająca Architektura, jak sama nazwa wskazuje, może swobodnie poruszać się po wewnętrznej zatoce i pozwala na elastyczną rekonfigurację funkcji miejskich.
Plan miasta Dogen City
Plan miasta Dogen City | fot. N-Ark

Dzięki tym trzem różnym strefom N-ARK ma nadzieję stworzyć samowystarczalne miasto morskie w oparciu o potężną architekturę danych.

Inteligentna opieka medyczna i turystyka medyczna na oceanie

Poza tymi funkcjami, „Dogen City” ma wyróżniać się innowacyjnym systemem opieki zdrowotnej – City OS Dogen opartym na danych dotyczących powierzchni mieszkalnej. Według N-ARK mieszkańcy mogą otrzymywać codzienne konsultacje telemedyczne i analizować swój stan zdrowia za pomocą urządzeń i czujników, próbek krwi i analizy genomu w celu dokładnej diagnozy. System oferuje również zaawansowaną opiekę medyczną, taką jak symulacje odkrywania leków i zdalną operację robotyczną, uzyskiwaną dzięki przetwarzaniu obliczeniowemu w podmorskim centrum danych.

Uzupełnieniem bardziej klinicznej warstwy tego systemu opieki zdrowotnej jest program turystyki medycznej, który kształci ludność w zakresie „medycznej żywności i kuchni pielęgnowanej w nadmorskich miastach”. Program ten w szczególności łączy produkty spożywcze wytwarzane przez rolnictwo morskie i kompleksy akwakultury, kuchnie i źródła termalne wody morskiej.

Poza zaawansowaną infrastrukturą medyczną, pływające miasto oferuje również obszerny program klęsk żywiołowych, w ramach którego zarówno mieszkańcy, jak i goście mogą dowiedzieć się o funkcjach miejsc ewakuacji w przypadku trzęsień ziemi, powodzi i tsunami. Wreszcie, zgodnie z zaangażowaniem projektu na oddziaływanie społeczne, „Dogen City” opracuje rozwiązania dla uchodźców klimatycznych, a także rozwój zasobów ludzkich poprzez zaawansowaną edukację.

informacje o projekcie:

 • nazwa: Miasto Dogen
 • architektura: N-ARK
 • rozmiar średnicy: 1,58 km
 • mieszkańcy: 10 tys.
 • populacja dzienna: 30 tys.
 • roczna produkcja energii: 22 265 000 kW
 • roczne zużycie wody: 2 000 000 L
 • roczna wywóz śmieci: 3288 t
 • roczna produkcja żywności: 6862 t
 • powierzchnia mieszkalno-hotelowa: 0,20 km²
 • powierzchnia parku: 0,10 km²
 • powierzchnia obiektów użyteczności publicznej: 0,30 km²
 • powierzchnia zakładów produkcji spożywczej: 0,30 km²

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: designboom