Apple wstrzymuje sprzedaż online Apple Watchów w USA

Zanim zakaz wydany przez Komisję Handlu Międzynarodowego zaczął obowiązywać, Apple zaprzestało sprzedaży modeli zegarków Apple Watch Series 9 i Ultra 2 w swoim sklepie internetowym.

Zrzut ekranu strony internetowej Apple'a w USA pokazujący, że Apple Watch Series 9 jest obecnie niedostępny w sprzedaży
Zrzut ekranu strony internetowej Apple’a w USA pokazujący, że Apple Watch Series 9 jest obecnie niedostępny w sprzedaży

W amerykańskiej wersji sklepu internetowego firmy Apple nie można obecnie kupić najnowszych flagowych smartwatchów Apple Watch Series 9 oraz Apple Watch Ultra 2. Apple wycofało te urządzenia ze sprzedaży w związku ze zbliżającym się zakazem importu nałożonym przez amerykańską Komisję Handlu Międzynarodowego (ITC), który zacznie obowiązywać 26 grudnia 2023 roku. Obydwa zegarki znikną także ze stacjonarnych sklepów Apple’a w Stanach Zjednoczonych po 24 grudnia 2023 roku.

Zakaz jest wynikiem sporu patentowego z producentem wyrobów medycznych Masimo. ITC orzekła, że czujnik nasycenia tlenu we krwi (SpO₂) w smartwatchach Apple’a narusza patenty Masimo. W środę ITC odrzuciła wniosek Apple’a o zawieszenie zakazu w oczekiwaniu na odwołanie.

Ponieważ spór patentowy dotyczy konkretnie czujnika SpO₂, Apple może w dalszym ciągu sprzedawać tańszy model Apple Watch SE, który nie jest wyposażony w ten czujnik. Ta funkcja zadebiutowała w Apple Watch Series 6 wydanym w 2020 roku i od tego czasu pojawia się w każdym flagowym smartwatchu Apple’a. Apple wycofało także ze swojego sklepu internetowego odnowione wersje dwóch wcześniejszych zegarków z czujnikami SpO₂ – Apple Watch Series 7 i Series 8. Wycofano także dwie specjalne edycje Series 9: Apple Watch Nike i Apple Watch Hermès.

Zakaz ITC dotyczy wyłącznie własnych kanałów sprzedaży Apple’a, co oznacza, że nie powinno to mieć wpływu na innych sprzedawców detalicznych w USA, takich jak Walmart i Best Buy — do czasu wyczerpania się ich istniejących zapasów. Zakaz dotyczy wyłącznie sprzedaży zegarków w USA – nie ma on wpływu na inne regiony.

Nie jest jasne, jak długo zakaz może obowiązywać. Bloomberg wcześniej informował, że inżynierowie Apple’a pracują nad wprowadzeniem zmian w oprogramowaniu zaskarżonych urządzeń, aby uniknąć naruszenia patentów Masimo, zmieniając sposób, w jaki algorytmy mierzą poziom tlenu we krwi i przedstawiają te dane użytkownikowi.

Zrzut ekranu strony internetowej Apple'a w USA pokazujący, że Apple Watch Ultra 2 jest obecnie niedostępny w sprzedaży
Zrzut ekranu strony internetowej Apple’a w USA pokazujący, że Apple Watch Ultra 2 jest obecnie niedostępny w sprzedaży

Masimo twierdzi jednak, że podstawowe patenty są związane ze sprzętem, co może oznaczać, że poprawki w oprogramowaniu nie wystarczą, aby rozwiązać problem. Bloomberg zauważa, że wprowadzenie zmian sprzętowych może zająć co najmniej trzy miesiące, zanim Apple będzie produkować i wysyłać nowe zegarki.

Opcja trzecia to ugoda z Masimo, na którą dyrektor generalny firmy Joe Kiani jest otwarty. Ale 19 grudnia br. Kiani powiedział: „Oni [Apple] nie zadzwonili”. W oświadczeniu wydanym w poniedziałek rzeczniczka Apple’a Nikki Rothberg stwierdziła, że firma „zdecydowanie nie zgadza się” z orzeczeniem ITC i „wykorzystuje szereg opcji prawnych i technicznych, aby zapewnić klientom dostępność Apple Watchów”.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple | The Verge | Bloomberg