Apple wstrzyma sprzedaż nowych Apple Watchów w USA w związku ze sporem patentowym

Wszystko kręci się wokół batalii patentowej z producentem urządzeń medycznych Masimo w sprawie czujnika SpO₂.

Apple Watch Series 9 i Apple Watch Ultra 2 tymczasowo wycofane ze sprzedaży w USA
Apple Watch Series 9 i Apple Watch Ultra 2 tymczasowo wycofane ze sprzedaży w USA

Firma Apple wstrzyma sprzedaż Apple Watch Series 9 i Apple Watch Ultra 2 w Stanach Zjednoczonych począwszy od 21 grudnia 2023 roku. Po godzinie 15:00 czasu wschodniego 21 grudnia nie będzie można kupić Apple Watch Series 9 ani Apple Watch Ultra 2. Ostatnim dniem odbioru lub dostawy tych modeli ze sklepów detalicznych Apple’a jest 24 grudnia 2023 roku. Powód? Firma twierdzi, że ma zamiar zapobiegawczo zastosować się do zakazu importu ITC w następstwie sporu patentowego z producentem urządzeń medycznych Masimo w sprawie czujnika SpO₂.

Wiadomość została po raz pierwszy ogłoszona przez serwis 9to5Mac. Zakaz dotyczy wyłącznie flagowych modeli Apple Watch Series 9 i Apple Watch Ultra 2. Ponieważ Apple Watch SE nie jest wyposażony w czujnik SpO₂, wciaż będzie dostępny w sprzedaży. Nie będzie to miało wpływu na poprzednie modele Apple Watcha z czujnikiem zawartości tlenu we krwi. Zakaz ITC wpływa również wyłącznie na sprzedaż wymienionych modeli Apple Watchów w USA – zegarki będą nadal dostępne w sprzedaży na innych rynkach, w tym w Polsce.

Spory patentowe pomiędzy Apple’em i Masimo trwały już na przestrzeni ostatnich lat. Masimo jest najbardziej znane ze swojego pulsoksymetru. Masimo wniósł dwie odrębne sprawy – jedną do Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych w Centralnym Okręgu Kalifornii, a drugą do ITC – utrzymując, że Apple naruszyło patent na technologię pulsoksymetrii. Ten konkretny zakaz sprzedaży jest wynikiem tego ostatniego.

W oświadczeniu przekazanym serwisowi 9to5Mac, rzeczniczka Apple’a Nikki Rothberg stwierdziła, że „zdecydowanie nie zgadza się” ze środkami zapobiegawczymi i „wykorzystuje szereg opcji prawnych i technicznych, aby mieć pewność, że Apple Watch będzie dostępny dla klientów”.

W tej chwili nie jest jasne, czy zakaz ITC będzie obowiązywać. Obecnie przechodzi on okres przeglądu prezydenckiego, a prezydent Joe Biden będzie miał możliwość zawetowania zakazu. Weta prezydenckie są jednak rzadkością, choć Apple korzystało z nich w przeszłości.

W 2013 roku były prezydent Barack Obama zawetował zakaz importu ITC na iPhone’a 4 i niektóre modele iPada. Okres przeglądu prezydenckiego kończy się 25 grudnia, więc będziemy musieli sprawdzić, czy do tego czasu coś się zmieni.

„Jeśli zamówienia zostały już przyjęte, Apple będzie w dalszym ciągu podejmować wszelkie działania, aby jak najszybciej dostarczyć urządzenia Apple Watch Series 9 i Apple Watch Ultra 2 klientom w USA” – powiedziała Rothberg.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: 9To5Mac | The Verge | Apple
grafika stempla wykorzystana we wpisie pochodzi z Depositphotos