Interaktywna mapa występowania dinozaurów sięgająca 750 mln lat

Korzystając z tej interaktywnej mapy możesz zobaczyć, gdzie znajdowało się twoje miasto w czasach dinozaurów i wcześniej!

Interaktywna mapa występowania dinozaurów miliony lat temu
Interaktywna mapa występowania dinozaurów miliony lat temu | fot. dinosaurpictures.org

Nowa strona internetowa Ancient Earth na dinosaurpictures.org, stworzona przez Iana Webstera, pozwala użytkownikom wpisać na przykład swoje rodzinne miasto, a następnie zobaczyć, gdzie się ono znajdowało w czasach dinozaurów, a także w innych okresach na prehistorycznej Ziemi. Dodatkowo mapa pokazuje również, jak kontynenty przesunęły się od czasów prehistorycznych, a nawet jak lód pokrywał ziemię na przestrzeni dziejów. Choć występowanie pierwszych dinozaurów na mapie sięga 220 mln lat, to można się cofnąć nawet o 750 mln lat do pierwszych alg, potem roślin czy owadów.

Mapa została stworzona na podstawie danych i badań z Uniwersytetu Północnej Arizony, przez byłego inżyniera z Google’a – Iana Webstera. Witryna pozwala przeskakiwać przez różne okresy w historii, w tym czasy, gdy dinozaury wędrowały po Ziemi, kiedy wymarły, a nawet kiedy pierwsze algi, kwiaty lub gady wędrowały po naszej planecie.

Ten projekt szeroko i dokładnie pokazuje, jak Ziemia ewoluowała i zmieniała się, aby stać się planetą, którą znamy i widzimy dzisiaj, a nawet jak ewoluowało prehistoryczne życie. Istnieje również kilka opcji, aby pokazać chmury, rozjaśnić je, a nawet pokazać równik, aby łatwiej zobaczyć zmiany i ich masywność w miarę przesuwania się kontynentów i mas lądowych.

Korzystając z mapy, możesz łatwo zobaczyć, gdzie znajdują się miasta i kraje, w tym Polska, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Afryka, Europa, Australia, Rosja, Chiny i inne. Naprawdę intrygujące jest zobaczyć, jak bardzo zmieniła się Ziemia od czasów prehistorycznych i co się działo na danym terytorium.

Po kliknięciu w nazwy dinozaurów występujących w pobliżu wyszukiwanego miejsca zobaczymy dodatkowe informacje dotyczące danych gatunków oraz pinezki oznaczające miejsce na mapie, gdzie znaleziono ich szczątki.

Na stronie można przesuwać i obracać kulą ziemską, powiększać i zmniejszać dany obszar, aby przyjrzeć mu się dokładniej. Pojawiającym się informacjom na temat tego, które dinozaury żyły w pobliżu przeszukiwanego obszaru, towarzyszą tez rodzaje skamielin, które wciąż można znaleźć na tym obszarze.

Zdjęcia i fakty na temat dinozaurów: Thecodontosaurus i Grallator
Zdjęcia i fakty na temat dinozaurów: Thecodontosaurus i Grallator | fot. dinosaurpictures.org

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, co się działo w miejscu twojego domu w prehistorycznych czasach, albo jakie gatunki na nim występowały pół miliarda lat temu, to ta mapa pomoże ci znaleźć odpowiedzi.

Przeczytaj też: Asteroida zabijająca dinozaury nie wywołała jednak długiej „nuklearnej zimy”

Mapa jest zbudowana na podstawie innej mapy wykonanej przez geologa i paleogeografa Christophera Scotese’a, która pomaga w wizualizacji modeli geologicznych. Wszystko to ładnie się łączy, tworząc ładne i łatwe w użyciu narzędzie.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: dinosaurpictures.org (Ian Webster) | BGR