Nowa funkcja iOS 17.3 ma chronić przed dostępem złodziei do iPhone’a i aplikacji bankowych

Apple wydało pierwszą wersję beta systemu iOS 17.3, która zawiera funkcję „Ochrona skradzionego urządzenia”, która ma na celu dodanie dodatkowej warstwy zabezpieczeń na wypadek, gdyby ktoś ukradł iPhone’a i uzyskał hasło do urządzenia.

Teraz, gdy Apple wypuściło iOS 17.2, wydano pierwszą wersję beta iOS 17.3 dla programistów, zawierającą nową funkcję, która może sfrustrować złodziei iPhone’a. Ochrona skradzionego urządzenia (oryg. Stolen Device Protection) wykorzystuje pewne narzędzia, aby uniemożliwić przestępcom wykorzystanie skradzionego hasła do iPhone’a w celu uruchomienia go gdy znajduje się w lokalizacji zwykle niepowiązanej z właścicielem urządzenia.

Jeśli iPhone znajduje się w takiej lokalizacji i jest włączona funkcja Ochrona skradzionego urządzenia, przed wykonaniem określonych czynności telefon będzie wymagał użycia funkcji Face ID lub Touch ID.
Ochrona skradzionego urządzenia opiera się na funkcjach biometrycznych, które powstrzymują złodziei przed dostępem do Twojego iPhone’a.

Działania wymagające funkcji Face ID lub Touch ID, gdy iPhone znajduje się w nietypowym miejscu, obejmują przeglądanie haseł zapisanych na urządzeniu i czyszczenie telefonu. Podczas tworzenia nowego hasła Apple ID wymagane będzie jednogodzinne opóźnienie. Po upływie godziny do zmiany hasła w dalszym ciągu wymagany będzie Face ID lub Touch ID. Opóźnienie zasadniczo daje właścicielowi czas na zgłoszenie kradzieży telefonu.

Jest to kolejna warstwa ochrony biometrycznej do iPhone’a pod systemem iOS 17.3, która utrudnia złodziejom dostęp do danych i aplikacji na iPhonie.

Inne działania wymagające zatwierdzenia biometrycznego, gdy włączona jest funkcja Ochrona skradzionego urządzenia, a iPhone znajduje się poza zwykłymi lokalizacjami użytkownika, obejmują składanie wniosku o kartę Apple Card, wyłączanie trybu Utracony oraz uzyskiwanie dostępu do metod płatności przechowywanych w przeglądarce Safari i korzystanie z nich. Jeśli funkcja Face ID lub Touch ID nie powiedzie się i włączona jest funkcja Ochrona przed kradzieżą urządzenia, użytkownik nie będzie mógł użyć swojego hasła do zalogowania się.

Według MacRumors następujące czynności będą wymagały funkcji Face ID lub Touch ID, gdy włączona jest funkcja Ochrona przed skradzionym urządzeniem:

 • Wyświetlanie/używanie haseł lub kluczy zapisanych w pęku kluczy iCloud.
 • Wnioskowanie o nową kartę Apple Card.
 • Wyświetlanie karty wirtualnej Apple Card.
 • Wyłączanie trybu Utracony.
 • Usuwanie całej zawartości i ustawień.
 • Podejmowanie określonych działań Apple Cash i oszczędności w aplikacji Wallet.
 • Korzystanie z metod płatności zapisanych w przeglądarce Safari.
 • Używanie iPhone’a do konfigurowania nowego urządzenia.

Następujące czynności wymagają Face ID lub Touch ID, a ostateczna akcja jest opóźniona o godzinę:

Stolen Device Protection (Ochrona skradzionego urządzenia) pod iOS 17.3 beta 1 dla programistów
Stolen Device Protection (Ochrona skradzionego urządzenia) pod iOS 17.3 beta 1 dla programistów
 • Zmiana hasła Apple ID.
 • Aktualizowanie wybranych ustawień zabezpieczeń konta Apple ID, w tym dodawanie lub usuwanie zaufanego urządzenia, zaufanego numeru telefonu, klucza odzyskiwania lub kontaktu ds. odzyskiwania.
 • Zmiana hasła do iPhone’a.
 • Dodawanie lub usuwanie Face ID lub Touch ID.
 • Wyłączanie funkcji Znajdź.
 • Wyłączanie ochrony przed skradzionym urządzeniem

Ochrona skradzionego urządzenia ma zapobiegać oszustwom, które rozpoczynają się, gdy ktoś zaprzyjaźnia się z użytkownikiem iPhone’a lub szpieguje go w celu uzyskania jego hasła. Czasami można to zrobić, zaglądając użytkownikowi iPhone’a przez ramię lub prosząc o pokazanie zdjęcia i obserwując, jak użytkownik iPhone’a odblokowuje telefon za pomocą swojego hasła.

Jak włączyć ochronę skradzionego urządzenia w pierwszej wersji beta systemu iOS 17.3 dla deweloperów?

Zwykle złodziej kradnie iPhone’a, wprowadza skradziony kod, resetuje hasło Apple ID, wyłącza usługę Znajdź (Find My), przywraca ustawienia fabryczne i sprzedaje urządzenie. Działający iPhone jest cenniejszy na czarnym rynku niż ten, który jest zablokowany — w tym drugim przypadku urządzenie jest zazwyczaj sprzedawane na części. Alternatywnie złodziej może wykorzystać hasło do kradzieży haseł do aplikacji bankowych i innych usług finansowych, haseł do poczty e-mail i innych danych przechowywanych w pęku kluczy iCloud.

Jeśli Apple utrzyma nową funkcję w ostatecznej wersji iOS 17.3, większość użytkowników iPhone’a otrzyma ją dopiero na początku przyszłego roku. Jeśli zainstalowałeś pierwszą wersję beta systemu iOS 17.3 dla programistów, możesz włączyć Ochronę przed skradzionym urządzeniem, wybierając Ustawienia Face ID i hasłoOchrona skradzionego urządzenia.

W oświadczeniu Apple stwierdziło: „W miarę ewolucji zagrożeń dla urządzeń użytkowników niestrudzenie pracujemy nad opracowaniem nowych, skutecznych zabezpieczeń dla naszych użytkowników i ich danych. Szyfrowanie danych iPhone’a od dawna przoduje w branży, a złodziej nie może uzyskać dostępu do danych na skradziony iPhone bez znajomości hasła użytkownika. W rzadkich przypadkach, gdy złodziej może zaobserwować, jak użytkownik wprowadza hasło, a następnie kradnie urządzenie, funkcja Stolen Device Protection dodaje nową, wyrafinowaną warstwę ochrony.”

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple | Phone Arena